2018. március 27-én, kedden ünnepélyes keretek között búcsúztatták az aktív brit szolgálattól a HMS Ocean helikopter-hordozót ("Mighty O"), mely hamarosan Brazília haditengerészetének kötelékében folytatja pályafutását.
A hivatalos ceremóniának a Devonport haditengerészeti bázis adott otthont Plymouth-ban, az esemény díszvendége II. Erzsébet brit királynő volt, aki korábban hivatalosan vízre bocsátotta a hadihajót, mint a HMS Ocean fő szponzora. A keddi eseményre a Brit Királyi Haditengerészet tisztjei, a hajó személyzete és családtagok jelenlétében került sor, az eseményt színesítette Wildcat, Merlin Mk3, Sea King Mk7, valamint Chinook helikopterekből álló kötelék áthúzása is.
A királynő ünnepi beszédében méltatta a HMS Ocean aktív szolgálatának 20 évét és hangsúlyozta, hogy a katonai feladatai mellett az ország egyik szimbóluma is volt. Mint ahogy arról korábban lapunkon is beszámoltunk, a britek most elköszöntek a hajótól, de hamarosan ismét aktív szolgálatba áll Brazíliában, mivel a dél-amerikai ország igencsak jó áron jutott hozzá a brit helikopter-hordozóhoz és időben tudja pótolni a 2017-ben nyugdíjazott Sao Paolo repülőgép-hordozót. Brazília átalakításokat is kér a HMS Ocean helikopter-hordozón, melyeket a brit Babcock és BAe Systems cégek végeznek majd el. A hadihajó várhatóan júniusban érkezik meg Brazíliába.
Az 1998-ban hadrendbe állított HMS Ocean tavaly kulcsfontosságú szerepet töltött be a hurrikán sújtotta Karib-térségben, illetve a 2012-es londoni olimpia játékok során is. A hadihajó eladásából befolyt összeg nagy segítség lesz a Brit Királyi Haditengerészet számára, mely már készül a helyére érkező, tengeri tesztjeit 2017-ben megkezdő HMS Queen Elizabeth repülőgép-hordozó hadrendbe állítására.
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
A NATO Kiemelt Éberségi Tevékenységű Többnemzeti Harccsoport olasz század katonái sikeres aknavető és tüzérségi éleslövészetet hajtottak végre a Magyar Honvédség Központi Gyakorlóterén, a Bakonyban.
2023 februárjában megalakult a Védelmi Innovációs Kutatóintézet Nonprofit Zrt.-t (VIKI). Koncepciója szerint a VIKI a kettős hasznosítású, azaz polgári és katonai célra egyaránt alkalmazható technológiák feltérképezésére és annak védelmi célú hasznosításának támogatására hivatott.
Szolnokon tárgyaltak a Regionális Különleges Műveleti Komponens Parancsnokság tagországainak haderőnemi parancsnokai, az MH Összhaderőnemi Különleges Műveleti Parancsnokság által rendezett eseményen.
„És te készen állsz?” – ezzel a szlogennel várja a katonai szolgálat iránt érdeklődőket a Magyar Honvédség. A nagyszabású, egész éves toborzókampány kezdete alkalmából rendezett sajtótájékoztatót 2023. február 13-án tartották meg a Bálnában.
Az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred hadihajós katonái március 27-én végrehajtották a Mosoni-Duna felderítését egy aknamentesítő hadihajóval és egy tűzszerész járőrhajóval.
Az Európai Unió Védelmi Alap (EDF) Űrkutatás témakörében rendeztek szakmai workshopot március 24-én, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson.
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.
Áprilisban sem lesz hiány repülős rendezvényekből, előadásokból és beindul a repülőnapos szezon is! Olvasóinknak összegyűjtöttünk néhány programot, amire érdemes lesz ellátogatni.