Légi felderítést gyakoroltak azon nemzetközi hallgatók, akik részt vesznek a 42. Nemzetközi Katonai Megfigyelő Tanfolyamon (International Military Observers’ Course – IMOC) az MH Béketámogató Kiképző Központban (MH BTKK) május 8-26. között.
A tanfolyam utolsó hetén a hallgatók az MH Kiss József 86. Helikopterdandár közreműködésével légi felderítési gyakorlatot hajtottak végre, melynek célja, hogy az ENSZ fegyvertelen katonai megfigyelői a szabályoknak megfelelő módon, alacsony magasságon információt gyűjtsenek a műveleti területről.
A megfigyelő csoportok, miután egy gyors eligazítást tartottak a helikopter pilótáknak, a felszállást követően – kitalált szituáció alapján – a szolnoki repülőmúzeumban álló repülőeszközöket szemrevételezték a levegőből, majd Tiszapüspöki felett az „árvíz” utáni helyzetet és az esetleges károkat elemezték. Besenyszög közelében információt gyűjtöttek egy „előre bejelentett tüntetésen résztvevő tömeg” méretéről, útvonaláról, valamint jelentést tettek az ott folyó eseményekről is. Ezt követően Jászladány térségében egy katonai csapatmozgást jegyeztek fel, melynek útvonaláról, létszámáról és felszereléséről is jelentettek. Újszász fölött elrepülve pedig a település észak-nyugati részén lévő vasúti elágazás állapotát mérték fel a hallgatók, míg végül Szolnok északi részén, a Zagyva fölött húzódó Malomszögi-híd állapotfelmérését hajtották végre a magasból.
A háromhetes képzésen tizennégy nemzet huszonnégy tanulója vesz részt. Míg az első hét főként elméletről, addig a második hét különböző gyakorlati foglalkozásokról szólt. A légi felderítést követően a tanfolyam egy kétnapos zárógyakorlattal ér véget. A sikeres vizsga után a résztvevők jogosultak lesznek arra, hogy az ENSZ, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet, az Európai Unió és más nemzetközi szervezetek által vezetett katonai megfigyelői missziókban, vagy más béketámogató művelet keretében külföldi szolgálatot teljesítsenek.
Asztalos Lajos őrnagy, az MH BTKK megbízott törzsfőnöke, a tanfolyam igazgatója érdeklődésünkre elmondta: a katonai megfigyelők fegyvertelenek, így kiemelt figyelmet kap a tárgyalástechnika, a tolmácskezelés, valamint a kulturális különbségek kezelése is. Ezek mellett a hallgatók elsajátították a híradózási és az egészségügyi alapismereteket is.
Látványos bemutatókkal színesített családi nappal ünnepelték a Magyar Honvédség megalakulásának 175. évfordulóját a budapesti Városligetben, május 21-én, vasárnap. A Magyar Honvédelem Napján tartott szabadtéri rendezvényen a harckocsik, a bemutatók és a katonazenekar aratta a legnagyobb sikert.
1986. április 26-án történt meg Európa legnagyobb nukleáris katasztrófája. A csernobili Vlagyimir Iljics Lenin atomerőmű 4-es számú RBMK-1000 típusú, grafitrudas szabályozású reaktorblokkja a konstrukció tervezési hibája, illetve sorozatos emberi mulasztások miatt kigyulladt, majd a keletkezett gőz szétvetette magát a reaktort, illetve az annak helyet adó épület tetőszerkezetét is.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter és a Honvédelmi Minisztérium vezetői előtt megtartotta első állománygyűlését dr. Böröndi Gábor altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke május 5-én, Szentendrén, MH Altiszti Akadémián.
A Sargasso-tenger évszázadok óta az Atlanti-óceán egyik leghírhedtebb térségének számít, többek között azért, mert területén fekszik a Bermuda-háromszög is.
A német-magyar szárazföldi erők együttműködése részeként Magyarországra érkezett Björn F. Schulz dandártábornok, a Bundeswehr Páncélos Iskola parancsnoka, aki május 24-én a tatai MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz látogatott.
Rendkívül látványos, izgalmas; a modern, high-tech Magyar Honvédség számos elemét bemutató családi nap vár minden érdeklődőt a magyar honvédelem napja alkalmából, a budapesti Városligetben május 21-én, vasárnap, 10 és 18 óra között.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter javaslatára Novák Katalin köztársasági elnök a mai nappal felmentette beosztásából dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagyot, a Honvéd Vezérkar főnökét. A feladat ellátására a honvédelmi miniszter dr. Böröndi Gábor altábornagyot, a Magyar Honvédség brüsszeli NATO és EU Katonai Képviselő Hivatalának vezetőjét javasolja.
Magyar idő szerint 2023. április 14-én 14 óra 15 perckor egy Ariane–5 hordozórakétán a francia guyanai Kourouról elindult az Európai Űrügynökség JUICE űrszondája a Jupiter bolygó Europa, Ganymedes és Callisto elnevezésű jeges holdjaihoz, hogy ezeket 2031-ben elérve különféle tudományos vizsgálatokat végezzen.
Csehország védelmi kiadásai a jövőben az éves bruttó hazai termék (GDP) legalább két százalékát fogják kitenni. A vonatkozó törvényt a képviselőház után május 31-én, a cseh szenátus is jóváhagyta, érvénybe lépéséhez csak az államfő aláírása szükséges.