Oroszországnak továbbra is szüksége van az aknákra, hogy megvédje szuverenitását, és nem tervezi azok használatának beszüntetését – jelentette ki a hadsereg műszaki parancsnoka egy múlt pénteken közzétett interjúban.
„Az orosz fegyveres erők nem engedhetik meg maguknak, hogy felhagyjanak az aknák alkalmazásával, amely még sokáig az egyik leghatékonyabb és legolcsóbb védelmi fegyver lesz” – nyilatkozta Nyikolaj Szerdtsev tábornok a Krasznaja Zvezda katonai lapnak. „Az aknák olyan védelmi fegyverek, melyek nem jelentenek veszélyt a békés célú szomszédos országokra. A tény, hogy rendelkezünk aknákkal, az orosz katonai doktrína védelmi jellegének alátámasztása” – mondta Szerdtsev.
Tette ezt a kijelentését a müszaki erők napja előtt, melyet az orosz hadsereg mérnökeiknek tisztelegve minden év január 21-én ünnepel, valamint az aknák betiltásáról szóló ottawai nemzetközi egyezmény 10. évfordulója előtt, melyet köztudottan Moszkva nem ratifikált. Oroszország jelentős mennyiségü taposóaknát telepített az észak-kaukázusi régióban, ahol hosszú ideje harcol a csecsen lázadókkal. Az ottawai egyezmény válasz volt a taposóaknák betiltására irányuló közéleti nyomásra. A részt vevő országok megállapodtak, hogy felhagynak a taposóaknák gyártásával, használatával és exportjával, megsemmisítik ezen készleteiket, és mentesítik az aknásított területeket.
A kanadai külügyminiszter interneten közzétett nyilatkozata alapján az egyezményt 152 állam írta alá, de Oroszország, az Amerikai Egyesült Államok, Észak- és Dél-Korea, valamint néhány volt szovjet tagállam visszautasította annak ratifikálását.