Az Egyesült Államok hadvezetése két nagyobb volumenű tengeri hadgyakorlat megkezdését is elrendelte az elmúlt napokban. A világsajtóban középpontba került, a Perzsa-öbölben erődemonstrációt tartó flottacsoportosítás mellett ugyanis Észak-Korea partjai mentén is gyakorlatozik egy repülőgép-hordozó és kísérete. Mindkét – nagy erőket felvonultató – manőversorozat egyértelmű jelzés az USA-val szembehelyezkedő országok számára, hogy a Bush-kabinet akár erő alkalmazására is hajlandó céljainak érvényesítése érdekében.
A Nimitz-osztályú, nukleáris meghajtású USS Ronald Reagan (CVN 76) repülőgép-hordozó és a kíséretébe tartozó cirkálók, rombolók, fregattok jelenleg a Japán-tengeren hajtják végre feladataikat, kiegészülve a dél-koreai és japán flottaegységekkel.

Az amerikai repülőgép-hordozó és egy dél-koreai hadihajó

A USS Essex (LHD 2) helikopter-hordozó, partra szállító hajó is a Koreai-félsziget partjai mentén manőverezik
A Perzsa-öbölben, Irán partjainak közelében szintén hadgyakorlat kezdődött, melyben a főszerepet ugyancsak két Nimitz-osztályú repülőgép-hordozó (a USS John C. Stennis és a USS Dwight D. Eisenhower) játssza, fedélzetükön egy-egy tengerészeti repülőezreddel.

Az amerikai repülőgép-hordozók fedélzetéről felszállt F/A-18F Super Hornet vadászbombázók köteléke a Perzsa-öböl felett
Irán és Észak-Korea is nukleáris fejlesztései kapcsán helyezkedett szembe az Egyesült Államokkal, a politikai és katonai ellentétek fokozódása esetén nem kizárt a fegyveres konfliktus kialakulása sem. Az amerikai erők hadgyakorlatának nem titkolt célja az elrettentés.