Szeverodvinszkben végre vízre bocsátották a több mint egy évtizede épülő Borej-osztály első egységét, mely a Jurij Dolgorukij nevet kapta. A nukleáris töltetű, stratégiai csapásmérő ballisztikus rakéták célba juttatására hivatott rendkívül korszerű egység az újra magára találó orosz haditengerészet reménysége. A tengeralattjáró fontosságát jelzi, hogy a vízre bocsátási ceremónián magas rangú tisztek mellett részt vett Szergej Ivanov hadiipari miniszter is.
A nukleáris meghajtású, stratégiai csapásmérő Borej-osztályú tengeralattjárókkal elsődlegesen a régi Delta IV-osztályú egységeket kívánják leváltani. Az új tengeralattjárók tervezése és fejlesztése 1996-ban kezdődött, párhuzamosan az új, SS-NX-30 Bulava típusú ballisztikus rakétáéval, mely a szárazföldi indítású SS-27 Topol M rakéta továbbfejlesztett, kisebb és könnyebb, tenger alól indítható változatának tekinthető.
A Jurij Dolgorukij után a második egység, az Alexander Nyevszki befejezése is hamarosan várható. A harmadik egység neve Vlagyimir Monomakh lesz. Az orosz haditengerészet tervei szerint 2015-ig legalább tíz egységet építenek majd, így a megmaradt három darab modernizált Typhoon-osztályú tengeralattjáróval együtt ezek a hajók fogják adni a flotta stratégiai csapásmérő erőinek a gerincét.
A 170 méter hosszú, 13,5 méter átmérőjü hajótest a víz alá merülve 24 000 tonna vízkiszorítású. A Borej-osztályú SSBN-ek (nukleáris meghajtású ballisztikusrakéta-hordozó tengeralattjáró) fedélzetén 130 fős legénység és tisztikar szolgál majd. Fegyverzetét 12 darab Bulava rakétaindító és 6 darab, torpedók, illetve manőverező robotrepülőgépek indítására szolgáló vetőcső alkotja. A tengeralattjárók értéke darabonként több mint 2 milliárd dollár.