Az amerikai Northrop Grumman Corporation bemutatta legújabb fejlesztésű műszerét, amelynek segítségével a szárazföldi erők parancsnokai azonnali információt kaphatnak az ellenség helyzetéről akár több felderítő repülőgép, illetve pilóta nélküli repülőszerkezet fedélzetéről. A HURT (Heterogeneous Unmanned Reconnaissance Team – heterogén, ember nélküli felderítőcsapat) rendszer felhasználóbarát, érintőképernyőn keresztül kapják meg a körülvevő terület képanyagát az ellenség állásairól, mozgásairól. A rendszer adott esetben a repülőgépeknek parancsot képes továbbítani arra vonatkozóan, hogy bizonyos területeket nagyobb felbontásban (közelebbről) mutasson.
A rendszer legutóbbi demonstrációjára, amely a harmadik volt a sorban, 2007. április 9. és 24. között került sor Fort Hunter Liggettnél. A gyakorlattal egybekötött bemutató során a HURT azon képességeit vizsgálták, hogyan képes személyzettel ellátott és pilóta nélküli repülőszerkezeteket irányítani a rendszer annak érdekében, hogy az valós idejü adatokat továbbíthasson azok számára, akik a rendszerhez csatlakoztatott kézi számítógépekkel el voltak látva.
A bemutató során a HURT egyidejüleg három különböző magasságban és távolságban alkalmazott felderítő repülőeszköz-csoportot irányított. A demonstráció során személyzettel ellátott C-12 típusú repülőgépeket alkalmaztak 6000 láb (≈1800 m) magasságban és 100 mérföld (≈160 km) távolságban, ScanEagle és Hunter típusú pilóta nélküli repülőszerkezeteket 50 mérföld (≈80 km) távolságban és 2000 láb (≈600 m) magasságban, valamint Pointer, Raven és Wasp pilóta nélküli repülőszerkezeteket 100 láb (≈30 m) magasságban közvetlenül a hadmüveleti terület felett.
HUNTER RQ-5 pilóta nélküli repülőszerkezet
A Northrop Grumman Integrated Systems képviselője elmondta, hogy a HURT egy „felderítőcsapatba” kapcsol össze különböző platformokat anélkül, hogy akár a pilóta nélküli repülőszerkezeteken, akár a földi irányítóállomásokon bármiféle módosítást végre kellene hajtani.
A HURT rendszert 2005-ben mutatták be, majd a városi hadmüveleti területek feletti pilóta nélküli repülőszerkezetek adattovábbítási rendszerét demonstrálták. 2006-ban a tengerészgyalogosak alkalmazták kiképzési jelleggel a rendszert a városi hadviselést szimuláló gyakorlatok során.
A HURT alkalmazása a katonaság mellett a rendőrségnél, valamint a határőrizeti szerveknél is elképzelhető.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |