A Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI – Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet) adatai alapján az Amerikai Egyesült Államok maradt a világ legnagyobb fegyvervásárlója. Az USA az elmúlt évben 528 milliárd dollárt költött haditechnikai eszközökre, fegyverekre. Ázsiában azonban változás történt az előző évekhez képest, hiszen Kína megelőzte e tekintetben Japánt. Az intézet adatai alapján világviszonylatban az amerikaiak Nagy-Britanniát és Franciaországot előzték meg.
A SIPRI éves beszámolója szerint az USA katonai költekezésének nagymértékü növekedése az Afganisztánban és Irakban zajló költséges hadmüveletek miatt van.
Kína növekvő katonai kiadásai majdnem elérték az 50 milliárd dollárt, amivel a negyedik helyen állnak a világon, megelőzve a „mindössze” 43,7 milliárd dollárt erre a célra áldozó Japánt.
Elisabeth Skons SIPRI-kutató elmondta, hogy katonai kiadások célja az emberi élet biztonságának növelése. Ugyanakkor példaként említette, hogy több millió életet menthetnének meg olyan alapvető egészségügyi beavatkozásokkal, amelyek a töredékébe kerülnek, mint amit a világ fegyverekre költ évente.
Az intézet elemzése alapján Kína és India egyre előrébb tört az importőrök táborában, míg ezzel párhuzamosan az USA és Oroszország egyre jelentősebb exportőrré vált. Az intézet megállapítása szerint a világ tíz legjelentősebb fegyverexportőre között öt közel-keleti állam található.
Az intézet adatai szerint 2007 elején az Egyesült Államok, Oroszország, Franciaország, Nagy-Britannia és Kína összesen több mint 26 000 nukleáris robbanófejjel rendelkezett.
Bár a robbanófejek számát fokozatosan csökkentik, mind az öt ország jelentős programokat tervez arra vonatkozóan, hogy frissítsék atomfegyver-arzenáljaikat – áll a SIPRI jelentésében.