Az olasz Alenia Aeronautica, a svéd SAAB és a francia Dassault együtt fejleszti a Sky Y névre keresztelt robotrepülőgépet, amelynek 1:1 arányú makettjét a párizsi Le Bourget kiállításon mutatták be. Az első felszállást néhány nappal a párizsi rendezvény megnyitása után, június 22-én hajtották végre a svéd Vidsel légi támaszpontról, ahol a közelmúltban is számos, fejlesztésben lévő európai fegyverrendszer próbái zajlottak. A Sky Y feltehetőleg 2011-re lesz piacérett, s civil változatot is fejlesztenek.
A fejlesztés teljes költsége elérheti a 400-500 millió eurót, ugyanakkor a tervek szerint a robotrepülőgép (UAV) ára nem érné el az amerikai Predator B-ét (fedélzeti elektronikától függően átlagosan nyolcmillió dollár). Elképzelések szerint a fennmaradó három évben Görögország és Hollandia is társulhat a projekthez, míg az üzleti világból a francia gyökerü Thales és az olasz Selex SAS (amely szintén az olasz Finmeccanica leányvállalata csakúgy, mint az Alenia Aeronautica) szállhat még be.A Sky Y fedélzeti eszközei között megtalálhatjuk a fázisvezérelt radar mellett a hagyományos kamerákat és hiperspektrális érzékelőket is (ez utóbbi a fény emberi szemmel látható és nem látható tartományában is egyszerre dolgozik). A nyert adatokat széles sávú müholdkapcsolaton keresztül továbbítja majd.
Sky Y teljes életnagyságban – kicsit késve, de Európa is felismerte a robotrepülőgépekben rejlő lehetőségeket
A rendszer másik nagy előnye, hogy földi kiszolgálórendszerei két NATO-standard konténerben elférnek, így bármely nyugati szállítógépen egyszerüen mozgatható. Ezekkel a rendszerekkel egyszerre négy Sky Y-t is irányítani lehet, azaz két operátor egyszerre két gépet „repül”. A Sky Y meghajtása is különlegesnek ígérkezik, hiszen a háromtollú légcsavart egy hagyományos dízelmotor hajtja. A jelenleg alkalmazott 200 LE-s motort a jövőben egy 2,4 literes, 250 LE-s motorra cserélik.A Sky Y fejlesztése kiváló időben kezdődött, ugyanis az EADS által fejlesztett EuroMALE (MALE = Medium Altitude Long Endurance) program elakadt, s valószínüleg néhány évbe telik, amíg sikerül újra lendületet adni a programnak.