A csendes-óceáni hadszíntéren, 1942. június 4–7. között zajlott le a midwayi csata, amely a tengeri hadviselésben fordulópont volt a II. világháború menetében. A Japán Császári Haditengerészet támadását ezúttal az amerikai repülőgép-hordozók gépeinek sikerült megtörniük. A vereség következtében alaposan megváltoztak az erőviszonyok, majd az USA lassan fölénybe került a térségben. Az idén, a 65. évfordulón, több mint 1500 meghívott volt jelen az emlékünnepségen, köztük halászok és a Midway Emlékalapítvány mellett nem utolsósorban az amerikai flotta is képviseltette magát.
A midwayi csata 1942. június 4–7. között a II. világháború egyik legjelentősebb tengeri ütközete volt. A 65. évfordulóra több mint 1500 meghívott vendég érkezett. A halászok és a vadvilág képviselői mellett a Midway Emlékalapítvány és az amerikai csendes-óceáni flotta vezető beosztású tisztjei és legénysége is eljött a korallzátonyhoz, ahol a ceremónia zajlott.A megemlékezésen Hawaii kormányzója, Linda Linge asszony elsősorban Midway történelmi jelentőségét emelte ki, valamint külön kitért beszédében a terület természeti különlegességére is.Dr. James M. D’Angelo, a Nemzetközi Midway Emlékalapítvány elnöke pedig elmondta, hogy 1942. június 4-én a hősiességnek igen nagy szerepe volt a csendes-óceáni győzelemben, ugyanis akkorra már a Japán Császári Haditengerészet uralkodott a térségben. Ugyanakkor csaknem teljesen megbénították repülőgépeikkel az amerikai csendes óceáni flottát. Az USA repülőgép-hordozói azonban Midwaynél váratlanul megállították a támadást, amely már-már az amerikai hátországot fenyegette.„Ez az ütközet jelentős mérföldkő volt az amerikai haditengerészet legújabb kori történetében is” – nyilatkozta Robert F. Willard admirális, a csendes-óceáni flotta parancsnoka,
aki beszédében a későbbi amerikai történészre, Samuel Eliot Morison ellentengernagyra hivatkozva méltatta a midwayi csata stratégiai jelentőségét. „Az akkori ellenségeink sem a tengerészet kódját nem voltak képesek feltörni, sem a hajóink helyzetét nem tudták meghatározni. Ezenkívül arról sem értesültek, hogy Pearl Harborban a legjobb hajóépítő munkásaink a csodával határos módon mindössze két nap alatt ismét harckésszé tudták tenni az USS Yorktownt. Végül még a szerencse is mellénk szegődött, és a japánok összesen 4 repülőgép-hordozót, 1 nehézcirkálót, 3 rombolót, 300 repülőgépet és több ezer embert vesztettek” – összegezte a csatát Willard admirális. Ezzel szemben az amerikaiak veszteséglistáján mindössze csak az USS Yorktown (CV 5) repülőgép-hordozó, az USS Hammann (DD 412) romboló, 145 repülőgép, valamint 370 katona szerepelt. Ez a győzelem tehát rádöbbentette a japán vezetést, hogy fel kell adniuk az USA ellen irányuló offenzíva további nagyszabású terveit.Az emlékező beszédek végén Dirk Kempthorne államtitkár hozzáfüzte még, hogy a midwayi csata résztvevőinek minden amerikai állampolgár örök hálával tartozik.A záróeseményen a midwayi csata túlélői: John Besson ellentengernagy, William Tunstall tengerész zászlós és George Chockley tengerészaltiszt helyezte el a megemlékezés koszorúit.

Midway