2023. 03. 28. kedd
Gedeon, Johanna
: 385 Ft   : 356 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Orosz haditengerészeti bázis létesülhet a Földközi-tengeren

Art of WAR  |  2007. 08. 06., 20:44

Úgy tűnik, hogy az orosz vezetés az ország természeti kincseinek köszönhető fellendülést a lehető legnagyobb mértékben ki szeretné aknázni. Ennek a törekvésnek az egyik legszembetűnőbb jelképe lenne az első olyan aktív katonai támaszpont, amelyet nem a volt Szovjetunió területén létesítenének. Amennyiben a növekedés tartós marad, úgy állandó orosz jelenléttel kell majd számolni a Földközi-tengeren. Ezzel az orosz vezetés valóra váltaná az ország több évszázadra visszanyúló terveit, azaz a Földközi-tengeren való független és önálló tevékenykedés lehetőségét.

Szóba jóformán csak az a Szíriában található tartuszi bázis jöhet, amelyet a hidegháború alatt is haditengerészeti támaszpontként használtak. A bázis jelenleg is orosz fennhatóság alatt áll, ám kong az ürességtől, s jóformán a legszükségesebb karbantartási munkákra is alig jut pénz. Ez azonban megváltozni látszik, ugyanis a nyár eleje óta építési munkálatoktól zajos a környék. (Júniusban ezt még határozottan tagadták.)Az orosz államnak több szempontból is kapóra jönne egy használható haditengerészeti támaszpont a környéken. Először is nem árt szem előtt tartani, hogy a fekete-tengeri Szevasztopol támaszpontjának bérlete tíz év múlva, 2017-ben lejár. Ukrajna megfelelő összegért cserébe nyilván hajlandó lenne meghosszabbítani a szerződést, ám kérdés, hogy megéri-e ez Oroszországnak. Másodszor a Földközi-tenger keleti partvidékén hatalmi vákuum látszik kialakulni, hiszen se a libanoni, se a szíriai haditengerészet nem képvisel ütőerőt, főleg nem az izraeli flottával szemben, amely befolyási övezetét egészen Törökországig igyekszik kiterjeszteni. Ugyanakkor az izraeli és az orosz haditengerészet „nem egy ligában” játszik, így az oroszok könnyedén ellenőrzésük alá vonhatnák a területet. Harmadszor pedig egy állandó orosz jelenlét alaposan borsot törne az Amerikai Egyesült Államok orra alá, legalábbis ami közel-keleti politikájukat illeti.Elképzelések szerint a támaszpont erőit a Fekete-tengeri Flotta egységei adnák, amelyeket kiegészítenének a Balti és Északi Flotta egységeivel is. Látni kell azonban azt is, hogy az orosz flotta legjobb esetben is csak most kezdi kiheverni a szovjet birodalom széthullása utáni gazdasági válság következményeit, s egyelőre még árnyéka önnönmagának.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 02. 23., 15:10
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
2023. 02. 15., 09:21
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
2023. 02. 14., 09:11
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
2023. 02. 09., 10:25
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
2023-02-02 13:50:19
Toborzóbuszokkal gazdagodik a Magyar Honvédség eszközállománya. Tíz darab Iveco Daily 35S16 típusú járművet adtak át az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) részére január 31-én az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) Újszász utcai objektumában.
2023-01-27 09:56:50
Hideg is, látni is alig lehet a felszín alatt, de a muszáj nagy úr. Márpedig gyakorolni muszáj még téli körülmények között is, éppen ezért hódítják meg évről-évre a csongrádi Holt-Tisza olykor fagyott, máskor „csak” roppant hideg vizét az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred katonabúvárai.
2023-01-20 13:31:49
Az I. világháborút megelőző évtizedekben az egyre erősödő Németország hatalmas erőfeszítéseket tett, hogy egyenrangú világhatalommá váljon a fénykorát élő Brit Birodalommal. Versengésük egyik legfőbb színtere a haditengerészet volt, így a német mérnökök tudásuk legjavát beleadva, kiváló hadihajók sorát alkották meg.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 03. 27., 14:26
Az Európai Unió Védelmi Alap (EDF) Űrkutatás témakörében rendeztek szakmai workshopot március 24-én, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson.
2023. 03. 24., 10:45
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
2023. 03. 23., 12:52
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.
2023. 03. 20., 13:40
Az MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred képességei fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlenek azok a technikai eszközök, amelyek a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül folyamatosan érkeznek az ezredhez.

  JETfly Magazin

Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Svédország a Grob G 120TP típust választotta az alapfokú kiképző repülőgép kategóriára, felváltva idővel a kiöregedő SK 60-as flottát.