2023. 06. 09. péntek
Félix
: 369 Ft   : 344 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Orosz haditengerészeti bázis létesülhet a Földközi-tengeren

Art of WAR  |  2007. 08. 06., 20:44

Úgy tűnik, hogy az orosz vezetés az ország természeti kincseinek köszönhető fellendülést a lehető legnagyobb mértékben ki szeretné aknázni. Ennek a törekvésnek az egyik legszembetűnőbb jelképe lenne az első olyan aktív katonai támaszpont, amelyet nem a volt Szovjetunió területén létesítenének. Amennyiben a növekedés tartós marad, úgy állandó orosz jelenléttel kell majd számolni a Földközi-tengeren. Ezzel az orosz vezetés valóra váltaná az ország több évszázadra visszanyúló terveit, azaz a Földközi-tengeren való független és önálló tevékenykedés lehetőségét.

Szóba jóformán csak az a Szíriában található tartuszi bázis jöhet, amelyet a hidegháború alatt is haditengerészeti támaszpontként használtak. A bázis jelenleg is orosz fennhatóság alatt áll, ám kong az ürességtől, s jóformán a legszükségesebb karbantartási munkákra is alig jut pénz. Ez azonban megváltozni látszik, ugyanis a nyár eleje óta építési munkálatoktól zajos a környék. (Júniusban ezt még határozottan tagadták.)Az orosz államnak több szempontból is kapóra jönne egy használható haditengerészeti támaszpont a környéken. Először is nem árt szem előtt tartani, hogy a fekete-tengeri Szevasztopol támaszpontjának bérlete tíz év múlva, 2017-ben lejár. Ukrajna megfelelő összegért cserébe nyilván hajlandó lenne meghosszabbítani a szerződést, ám kérdés, hogy megéri-e ez Oroszországnak. Másodszor a Földközi-tenger keleti partvidékén hatalmi vákuum látszik kialakulni, hiszen se a libanoni, se a szíriai haditengerészet nem képvisel ütőerőt, főleg nem az izraeli flottával szemben, amely befolyási övezetét egészen Törökországig igyekszik kiterjeszteni. Ugyanakkor az izraeli és az orosz haditengerészet „nem egy ligában” játszik, így az oroszok könnyedén ellenőrzésük alá vonhatnák a területet. Harmadszor pedig egy állandó orosz jelenlét alaposan borsot törne az Amerikai Egyesült Államok orra alá, legalábbis ami közel-keleti politikájukat illeti.Elképzelések szerint a támaszpont erőit a Fekete-tengeri Flotta egységei adnák, amelyeket kiegészítenének a Balti és Északi Flotta egységeivel is. Látni kell azonban azt is, hogy az orosz flotta legjobb esetben is csak most kezdi kiheverni a szovjet birodalom széthullása utáni gazdasági válság következményeit, s egyelőre még árnyéka önnönmagának.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 05. 09., 10:25
1986. április 26-án történt meg Európa legnagyobb nukleáris katasztrófája. A csernobili Vlagyimir Iljics Lenin atomerőmű 4-es számú RBMK-1000 típusú, grafitrudas szabályozású reaktorblokkja a konstrukció tervezési hibája, illetve sorozatos emberi mulasztások miatt kigyulladt, majd a keletkezett gőz szétvetette magát a reaktort, illetve az annak helyet adó épület tetőszerkezetét is.
2023. 04. 17., 09:54
A Sargasso-tenger évszázadok óta az Atlanti-óceán egyik leghírhedtebb térségének számít, többek között azért, mert területén fekszik a Bermuda-háromszög is.
2023-05-25 16:19:43
A német-magyar szárazföldi erők együttműködése részeként Magyarországra érkezett Björn F. Schulz dandártábornok, a Bundeswehr Páncélos Iskola parancsnoka, aki május 24-én a tatai MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz látogatott.
2023-03-31 12:17:30
Az iráni Iszlám Forradalmi Gárda már számos alkalommal mutatott be meglehetősen sajátos tervezésű, néha igencsak futurisztikus külsejű harci eszközöket, amelyek többsége – legalábbis amennyire tudni lehet – vagy egyszerűen propagandacélokra szolgált, vagy nem lépett túl a prototípus fázison.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 06. 08., 10:49
Gyors lefolyású gyakorlatok, amelyeken nemcsak a szárazföldi és légierő haderőnem alakulatai és katonái, hanem a tartalékosok is részt vettek.
2023. 06. 06., 10:40
Elszállították a második világháborús magyar légibombát a főváros II. kerületéből, a Szeréna útról.
2023. 06. 02., 09:19
Magyar idő szerint 2023. április 14-én 14 óra 15 perckor egy Ariane–5 hordozórakétán a francia guyanai Kourouról elindult az Európai Űrügynökség JUICE űrszondája a Jupiter bolygó Euro­pa, Ganymedes és Callisto elnevezésű jeges holdjaihoz, hogy ezeket 2031-ben elérve különféle tudományos vizsgálatokat végezzen.
2023. 06. 01., 09:59
Csehország védelmi kiadásai a jövőben az éves bruttó hazai termék (GDP) legalább két százalékát fogják kitenni. A vonatkozó törvényt a képviselőház után május 31-én, a cseh szenátus is jóváhagyta, érvénybe lépéséhez csak az államfő aláírása szükséges.

  JETfly Magazin

Az Egyesült Államok több követelményre hivatkozva, elutasította az ötödik generációs F-35-ös harci repülőgépek eladását Thaiföld részére.