2023. 03. 27. hétfő
Hajnalka
: 386 Ft   : 358 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Az USA-nak komoly fejfájást okoz a tervezett új orosz robotrepülőgép

Art of WAR  |  2007. 08. 30., 12:15

A múlt héten megrendezett moszkvai légiszalonon mutatták be Oroszország új, fejlesztés alatt lévő, fegyvereket is hordozó robotrepülőgépét (UCAV – Unmanned Combat Air Vehicle). A gép első ránézésre erősen hasonlít az amerikai fegyveres erők által fejlesztett X-45C UCAV-ra, amelynek okai valószínűleg abban is keresendőek, hogy jelenleg ez az elrendezés veri vissza legkevésbé a radarhullámokat, azaz a UCAV ilyenfajta kialakításával érhető el a legjobb lopakodóképesség.

Az USA haditengerészete és légiereje eddig egymilliárd dollárnál is több pénzt fektetett a harci feladatok végrehajtására is alkalmas robotrepülőgép kifejlesztésére. Ez a UCAV hagyományos repterekről, illetve repülőgép-hordozókról szállna fel, s egyes feladatok ellátását átvenné az ember vezette repülőgépektől. A légierő azonban tavaly még úgy gondolta, hogy nem jött el a UCAV-ok ideje, így kivonult a projektből. A fejlesztést jelenleg kizárólag a haditengerészet finanszírozza, ám az új fejlemények tükrében könnyen elképzelhető, hogy a légierő újra beszáll. A projekt már több éve folyik, a kezdetet az X-45A jelentette, amely ugyan csak kicsinyített méretben készült el, ám technológiai demonstrátorként kiválóan alkalmas volt, azaz a gépet a levegőben tartó szoftvert ezen a gépen fejlesztették ki. A haditengerészet ezenfelül önállóan belevágott azon szoftver fejlesztésébe, amely sikeresen leszállítja a UCAV-ot egy hordozó fedélzetére akár éjszaka és kedvezőtlen időjárási viszonyok között.Az X-45A segítségével „megtanították” a UCAV-ot kötelékben repülni és precíziós bombákat oldani. Az X-45C, amelynek ebben az évben kellett volna először felszállnia, a tervek szerint összesen nyolc 250 fontos (113 kg) SDB (Small Diameter Bomb) vagy 4500 fontnyi (2 t) fegyverteher hordozására lenne képes. Hatótáva elérné a 2300 km-t, és felderítési célokra is lehetne alkalmazni. A robotrepülőgépbe gyömöszölt elektronika függvényében egy X-45C ára elérné a 30 millió dollárt. Nem sokkal nagyobb összegért ember vezette többfeladatú harci gépre is szert lehet tenni.

A Boeing által fejlesztett X-45C (CGI)

Az orosz „Szkat” megjelenése hideg zuhanyként érte az USA légierejének vezetését, még akkor is, ha a múlt héten bemutatott orosz UCAV egyelőre csak egy 1:1 arányú makett. Az USA-ban a különböző think tankek folyamatosan figyelmeztették a katonai döntéshozókat, hogy csak idő kérdése, amíg a világ többi nemzete is saját UCAV-fejlesztésbe fog. Úgy tünik, hogy erre jóval korábban került sor, mintsem ahogy egyes döntéshozók számítottak rá. Az orosz mérnökök szerint két év múlva a „Szkat” repülni fog. Ha minden jól megy, akkor az USA csak addigra fogja befejezni az X-45C fejlesztését és beindítani a gyártást. Oroszország fejlesztését nyilván sokkal készségesebben értékesítené a világpiacon, mint az USA, így egyhamar számos feltörekvő hatalom, elsősorban Kína és India is szert tehet ilyen gépekre. Ezzel pedig az USA ugyancsak elveszítené eddigi előnyét. Ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy Oroszország eddig csak kis tapasztalattal rendelkezik robotrepülőgépek fejlesztése terén, így könnyen elképzelhető, hogy a tervezett két év megduplázódhat. Az azonban már biztosnak tekinthető, hogy a robotrepülőgépek végleg a hadszíntér részeseivé váltak, s számuk a következő évtizedben jelentősen nőni fog.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 02. 23., 15:10
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
2023. 02. 15., 09:21
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
2023. 02. 14., 09:11
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
2023. 02. 09., 10:25
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
2023-02-02 13:50:19
Toborzóbuszokkal gazdagodik a Magyar Honvédség eszközállománya. Tíz darab Iveco Daily 35S16 típusú járművet adtak át az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) részére január 31-én az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) Újszász utcai objektumában.
2023-01-27 09:56:50
Hideg is, látni is alig lehet a felszín alatt, de a muszáj nagy úr. Márpedig gyakorolni muszáj még téli körülmények között is, éppen ezért hódítják meg évről-évre a csongrádi Holt-Tisza olykor fagyott, máskor „csak” roppant hideg vizét az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred katonabúvárai.
2023-01-20 13:31:49
Az I. világháborút megelőző évtizedekben az egyre erősödő Németország hatalmas erőfeszítéseket tett, hogy egyenrangú világhatalommá váljon a fénykorát élő Brit Birodalommal. Versengésük egyik legfőbb színtere a haditengerészet volt, így a német mérnökök tudásuk legjavát beleadva, kiváló hadihajók sorát alkották meg.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 03. 27., 10:19
A Koszovóból visszatérő MH KFOR Hadműveleti Tartalék Zászlóalj manőver századának fogadása Kecskeméten.
2023. 03. 24., 10:45
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
2023. 03. 23., 12:52
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.
2023. 03. 20., 13:40
Az MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred képességei fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlenek azok a technikai eszközök, amelyek a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül folyamatosan érkeznek az ezredhez.

  JETfly Magazin

Újabb friss hír az L-39NG kapcsán, hiszen az Aero Vodochody repülőgépgyár új gyártósort indított az új kiképző repülőgép számára. Az összeszerelő soron a repülőgép törzsét szerelik össze, a termelési kapacitása a tervek szerint évente legfeljebb 24 darab lesz és több mint 100 embert fog foglalkoztatni.