2024. 07. 27. szombat
Liliána, Olga
: 392 Ft   : 361 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Az USA-nak komoly fejfájást okoz a tervezett új orosz robotrepülőgép

Art of WAR  |  2007. 08. 30., 12:15

A múlt héten megrendezett moszkvai légiszalonon mutatták be Oroszország új, fejlesztés alatt lévő, fegyvereket is hordozó robotrepülőgépét (UCAV – Unmanned Combat Air Vehicle). A gép első ránézésre erősen hasonlít az amerikai fegyveres erők által fejlesztett X-45C UCAV-ra, amelynek okai valószínűleg abban is keresendőek, hogy jelenleg ez az elrendezés veri vissza legkevésbé a radarhullámokat, azaz a UCAV ilyenfajta kialakításával érhető el a legjobb lopakodóképesség.

Az USA haditengerészete és légiereje eddig egymilliárd dollárnál is több pénzt fektetett a harci feladatok végrehajtására is alkalmas robotrepülőgép kifejlesztésére. Ez a UCAV hagyományos repterekről, illetve repülőgép-hordozókról szállna fel, s egyes feladatok ellátását átvenné az ember vezette repülőgépektől. A légierő azonban tavaly még úgy gondolta, hogy nem jött el a UCAV-ok ideje, így kivonult a projektből. A fejlesztést jelenleg kizárólag a haditengerészet finanszírozza, ám az új fejlemények tükrében könnyen elképzelhető, hogy a légierő újra beszáll. A projekt már több éve folyik, a kezdetet az X-45A jelentette, amely ugyan csak kicsinyített méretben készült el, ám technológiai demonstrátorként kiválóan alkalmas volt, azaz a gépet a levegőben tartó szoftvert ezen a gépen fejlesztették ki. A haditengerészet ezenfelül önállóan belevágott azon szoftver fejlesztésébe, amely sikeresen leszállítja a UCAV-ot egy hordozó fedélzetére akár éjszaka és kedvezőtlen időjárási viszonyok között.Az X-45A segítségével „megtanították” a UCAV-ot kötelékben repülni és precíziós bombákat oldani. Az X-45C, amelynek ebben az évben kellett volna először felszállnia, a tervek szerint összesen nyolc 250 fontos (113 kg) SDB (Small Diameter Bomb) vagy 4500 fontnyi (2 t) fegyverteher hordozására lenne képes. Hatótáva elérné a 2300 km-t, és felderítési célokra is lehetne alkalmazni. A robotrepülőgépbe gyömöszölt elektronika függvényében egy X-45C ára elérné a 30 millió dollárt. Nem sokkal nagyobb összegért ember vezette többfeladatú harci gépre is szert lehet tenni.

A Boeing által fejlesztett X-45C (CGI)

Az orosz „Szkat” megjelenése hideg zuhanyként érte az USA légierejének vezetését, még akkor is, ha a múlt héten bemutatott orosz UCAV egyelőre csak egy 1:1 arányú makett. Az USA-ban a különböző think tankek folyamatosan figyelmeztették a katonai döntéshozókat, hogy csak idő kérdése, amíg a világ többi nemzete is saját UCAV-fejlesztésbe fog. Úgy tünik, hogy erre jóval korábban került sor, mintsem ahogy egyes döntéshozók számítottak rá. Az orosz mérnökök szerint két év múlva a „Szkat” repülni fog. Ha minden jól megy, akkor az USA csak addigra fogja befejezni az X-45C fejlesztését és beindítani a gyártást. Oroszország fejlesztését nyilván sokkal készségesebben értékesítené a világpiacon, mint az USA, így egyhamar számos feltörekvő hatalom, elsősorban Kína és India is szert tehet ilyen gépekre. Ezzel pedig az USA ugyancsak elveszítené eddigi előnyét. Ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy Oroszország eddig csak kis tapasztalattal rendelkezik robotrepülőgépek fejlesztése terén, így könnyen elképzelhető, hogy a tervezett két év megduplázódhat. Az azonban már biztosnak tekinthető, hogy a robotrepülőgépek végleg a hadszíntér részeseivé váltak, s számuk a következő évtizedben jelentősen nőni fog.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-05-28 13:25:58
A Roszatom nukleáris üzemanyagot gyártó részlegéhez, a TVEL-hez tartozó Csepecki Gépgyárban megkezdték azoknak a speciális spirálbordás titáncsöveknek a gyártását, amelyek a világ majdani legnagyobb atomjégtörő hajóján a gőzfejlesztők szerkezeti merevségét biztosítják.
2024-05-24 10:15:38
A Flotprom internetes szakportál 2024. május 2-án közzétett információi szerint a Volga mellett fekvő Zelenodolszkban működő Gorkij Hajógyárban, a hónap folyamán két új hadihajót bocsátanak vízre, a Karakurt-osztályú (Project 22800) Tájfun korvettet és a Project 22160 típusú, Viktor Velikij járőrhajót.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

2024. július 22-én újabb mérföldkövet jelentő eseményt regisztrálhatott a Szlovák Légierő: megérkezett az első két F-16 Block 70 vadászbombázó északi szomszédunk Malacky-Kuchyňa Légibázisára.

  NÉPSZERŰ HÍREK