2024. 07. 27. szombat
Liliána, Olga
: 392 Ft   : 361 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Magyar–román közös hadgyakorlat a Bakonyban

Art of WAR  |  2007. 09. 06., 11:35

Szakadó esőben nyitották meg a magyar-román közös békefenntartó zászlóalj idei gyakorlatát szeptember 4-én, a Magyar Honvédség nullaponti gyakorló- és lőterén. A lőtértorony előtt felsorakozott 289 katonát – akik közül 71 Romániából érkezett – a Bölcs Előrelátás 2007 nevű gyakorlat két társigazgatója köszöntötte. A román fél, Vasies Ioan ezredes, a 81. lövészdandár hadműveleti főnöke megnyitójában elmondta: a közös zászlóalj már eddig is többször bebizonyította, hogy felkészült az alaprendeltetéséből adódó békefenntartói feladatokra. A gyakorlat magyar társigazgatója, Farkas Imre ezredes, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnokhelyettese kiemelte: a zászlóalj legnagyobb ereje abban rejlik, hogy a két modul együttműködése a kezdettől fogva jó.

Az ünnepélyes zászlófelvonást követően a közös zászlóalj törzsfőnöke, Szász Árpád százados érdeklődésünkre elmondta, hogy a zászlóalj román modulját az aradi 81-es dandár 191. lövészzászlóaljának kijelölt állománya adja, míg a magyar modul a debreceni dandár hódmezővásárhelyi MH 5/3. Bercsényi Miklós Lövészzászlóaljától kerül ki.

A Bölcs Előrelátás 2007 gyakorlat legfontosabb célja a közös zászlóalj tevékenységének megtervezése, megszervezése és vezetése, a valósághoz leginkább hasonlító helyzetekben. Éppen ezért a magyar–román alegység törzse mellett ezúttal egy-egy lövészszakasz is részt vesz a gyakorlaton. Az MH Bakony Harckiképző Központnál (MH BHK) különféle békefenntartói feladatokat hajtanak végre a gyakorlat során a MILES rendszerrel. Az egymás elleni harcot segítő lézeres harcászati rendszerre azért van szükség, mert az MH BHK ellenerő-századából kijelölt alegység kapta a „rossz fiúk” szerepét. Vagyis azzal a feladattal vonták be őket a Bölcs Előrelátás 2007 gyakorlatba, hogy „törjenek borsot” a magyar és a román békefenntartók orra alá.

 A gyakorlatra a románok csak egyéni harcászati felszerelést hoztak magukkal, a szükséges haditechnikai és fegyverzeti eszközöket a magyarok biztosítják. Így a tíznapos gyakorlat végén megrendezendő éleslövészetet a román katonák is a Magyar Honvédségnél rendszeresített fegyverekkel hajtják végre. A magyar–román közös békefenntartó zászlóalj létrehozásáról még 1998. március 20-án írt alá megállapodást a Magyar Köztársaság és Románia kormánya. Eszerint a közös alegység egyik célja a békefenntartói feladatokban, válságkezelési müveletekben harci erőként való fellépés. Ugyancsak közös cél a béketámogató müveletek végrehajtása, humanitárius, valamint kutató-mentő feladatok ellátása is. A megállapodás értelmében a közös zászlóalj létszáma mindkét fél részéről maximum 500-500 fő lehet, s a modulok a nemzeti szervezetek megtartásával a saját országok területén állomásoznak. A megállapodás fontos kitétele még az is, hogy a zászlóalj az ENSZ Biztonsági Tanácsától, az EBESZ-től vagy a két országgal megfelelő szinten együttmüködő nemzetközi szervezetektől érkező felkérést követően, a magyar és román kormányok együttes felhatalmazása alapján teljesíthet nemzetközi feladatot.

 A közös zászlóalj-parancsnokságon a két haderő azonos mértékben képviselteti magát. A vezető beosztásokat a két fél évente felváltva, országonként egyenlő arányban tölti be. Mindig azonos nemzettől kerül ki a parancsnok és a törzsfőnök, míg a másik fél a zászlóalj két parancsnokhelyettesét delegálja. A közös alegység jelenlegi parancsnoka Nagy Jenő őrnagy, az 5/3-as zászlóalj parancsnokhelyettese.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-05-28 13:25:58
A Roszatom nukleáris üzemanyagot gyártó részlegéhez, a TVEL-hez tartozó Csepecki Gépgyárban megkezdték azoknak a speciális spirálbordás titáncsöveknek a gyártását, amelyek a világ majdani legnagyobb atomjégtörő hajóján a gőzfejlesztők szerkezeti merevségét biztosítják.
2024-05-24 10:15:38
A Flotprom internetes szakportál 2024. május 2-án közzétett információi szerint a Volga mellett fekvő Zelenodolszkban működő Gorkij Hajógyárban, a hónap folyamán két új hadihajót bocsátanak vízre, a Karakurt-osztályú (Project 22800) Tájfun korvettet és a Project 22160 típusú, Viktor Velikij járőrhajót.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

2024. július 22-én újabb mérföldkövet jelentő eseményt regisztrálhatott a Szlovák Légierő: megérkezett az első két F-16 Block 70 vadászbombázó északi szomszédunk Malacky-Kuchyňa Légibázisára.

  NÉPSZERŰ HÍREK