Szakadó esőben nyitották meg a magyar-román közös békefenntartó zászlóalj idei gyakorlatát szeptember 4-én, a Magyar Honvédség nullaponti gyakorló- és lőterén. A lőtértorony előtt felsorakozott 289 katonát – akik közül 71 Romániából érkezett – a Bölcs Előrelátás 2007 nevű gyakorlat két társigazgatója köszöntötte. A román fél, Vasies Ioan ezredes, a 81. lövészdandár hadműveleti főnöke megnyitójában elmondta: a közös zászlóalj már eddig is többször bebizonyította, hogy felkészült az alaprendeltetéséből adódó békefenntartói feladatokra. A gyakorlat magyar társigazgatója, Farkas Imre ezredes, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnokhelyettese kiemelte: a zászlóalj legnagyobb ereje abban rejlik, hogy a két modul együttműködése a kezdettől fogva jó.
Az ünnepélyes zászlófelvonást követően a közös zászlóalj törzsfőnöke, Szász Árpád százados érdeklődésünkre elmondta, hogy a zászlóalj román modulját az aradi 81-es dandár 191. lövészzászlóaljának kijelölt állománya adja, míg a magyar modul a debreceni dandár hódmezővásárhelyi MH 5/3. Bercsényi Miklós Lövészzászlóaljától kerül ki.
A Bölcs Előrelátás 2007 gyakorlat legfontosabb célja a közös zászlóalj tevékenységének megtervezése, megszervezése és vezetése, a valósághoz leginkább hasonlító helyzetekben. Éppen ezért a magyar–román alegység törzse mellett ezúttal egy-egy lövészszakasz is részt vesz a gyakorlaton. Az MH Bakony Harckiképző Központnál (MH BHK) különféle békefenntartói feladatokat hajtanak végre a gyakorlat során a MILES rendszerrel. Az egymás elleni harcot segítő lézeres harcászati rendszerre azért van szükség, mert az MH BHK ellenerő-századából kijelölt alegység kapta a „rossz fiúk” szerepét. Vagyis azzal a feladattal vonták be őket a Bölcs Előrelátás 2007 gyakorlatba, hogy „törjenek borsot” a magyar és a román békefenntartók orra alá.
![](http://www.haborumuveszete.hu/rovatok/hirek/magyar_roman_gyakorlat/magyar-roman-2.jpg)
A gyakorlatra a románok csak egyéni harcászati felszerelést hoztak magukkal, a szükséges haditechnikai és fegyverzeti eszközöket a magyarok biztosítják. Így a tíznapos gyakorlat végén megrendezendő éleslövészetet a román katonák is a Magyar Honvédségnél rendszeresített fegyverekkel hajtják végre. A magyar–román közös békefenntartó zászlóalj létrehozásáról még 1998. március 20-án írt alá megállapodást a Magyar Köztársaság és Románia kormánya. Eszerint a közös alegység egyik célja a békefenntartói feladatokban, válságkezelési müveletekben harci erőként való fellépés. Ugyancsak közös cél a béketámogató müveletek végrehajtása, humanitárius, valamint kutató-mentő feladatok ellátása is. A megállapodás értelmében a közös zászlóalj létszáma mindkét fél részéről maximum 500-500 fő lehet, s a modulok a nemzeti szervezetek megtartásával a saját országok területén állomásoznak. A megállapodás fontos kitétele még az is, hogy a zászlóalj az ENSZ Biztonsági Tanácsától, az EBESZ-től vagy a két országgal megfelelő szinten együttmüködő nemzetközi szervezetektől érkező felkérést követően, a magyar és román kormányok együttes felhatalmazása alapján teljesíthet nemzetközi feladatot.
A közös zászlóalj-parancsnokságon a két haderő azonos mértékben képviselteti magát. A vezető beosztásokat a két fél évente felváltva, országonként egyenlő arányban tölti be. Mindig azonos nemzettől kerül ki a parancsnok és a törzsfőnök, míg a másik fél a zászlóalj két parancsnokhelyettesét delegálja. A közös alegység jelenlegi parancsnoka Nagy Jenő őrnagy, az 5/3-as zászlóalj parancsnokhelyettese.