2023. 06. 08. csütörtök
Medárd
: 369 Ft   : 344 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Kommunikálnak a robotok a harctéren

Art of WAR  |  2007. 09. 23., 19:17

Az USA precíziós fegyverei ugyan rendkívül pontosan és megbízhatóan találják el a kijelölt céljukat, ám úgy tűnik, ez már nem elég. Szükség van arra is, hogy a már levegőben lévő rakéták, illetve bombák új információk birtokában ne az eredetileg kijelölt célt támadják meg, hanem egy másik fele forduljanak. Az első harceszközök, amelyek tehát már kétirányú kommunikációra is képesek lesznek, azaz tartalmazni fogják a Strike Common Weapon Data Linket, a JSOW (Joint Stand-off Weapon) siklóbomba block III változata, illetve a jó öreg Harpoon hajó elleni rakéta legújabb típusa lesz.

A kétirányú, zavarásbiztos adatcsatorna (vagy egyszerü UHF, vagy Link 16) lehetővé teszi, hogy mind az indítóeszköz, mind pedig maga a fegyver kölcsönösen és folyamatosan tájékoztassa egymást a cél helyzetéről, állapotáról. Hasonló képességekkel eddig csupán cirkálórakéták rendelkeztek. Szükség esetén új célpont is kijelölhető, illetve megszakítható a támadás. Mivel a fent említett adatcsatorna teljes mértékben a kommunikációs hálózatba integrálható, így nem csupán hagyományos indítóeszköz-harceszköz kapcsolatról beszélhetünk, hanem az információ szinte élőben a megfelelő harcálláspontokhoz, parancsnokságokhoz is eljut. Ez azt jelenti, hogy a háborút viselő feleknek így alkalmuk nyílik arra, hogy helyüket gyorsan változtató, időkritikus célpontokat is megsemmisítsenek.Gyakorlatban az új generációs Harpoon hajó elleni rakéta esetében ez a következőképpen nézhet ki: egy fregatt egy ellenséges korvettet kíván leküzdeni, s ezért két Harpoont indít. Ezek a rakéták nem azonos útvonalon közelítik meg a célt, de egyszerre érnek majd oda. Ezalatt pl. egy F/A-18F, amely csapásmérő küldetésen van, észlel egy felmerülő tengeralattjárót. A repülő fegyverkezelője átirányítja az egyik Harpoont, amely így a tengeralattjárót fogja megsemmisíteni. A rakéta egy pillanattal a becsapódás előtt utolsó üzenetként elküldi, hogy becsapódott. Ezt a magasban járőröző E-2D Hawkeye AWACS repülőgép veszi, s hogy támogassa a még mindig úton lévő másik rakétát, egy olyan eszközről kéri egy további Harpoon indítását, amely ugyan a leküzdendő cél adataival nem rendelkezik, ám az AWACS útközben a Link 16 segítségével a Harpoon rakétába táplálja a szükséges információkat.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 05. 09., 10:25
1986. április 26-án történt meg Európa legnagyobb nukleáris katasztrófája. A csernobili Vlagyimir Iljics Lenin atomerőmű 4-es számú RBMK-1000 típusú, grafitrudas szabályozású reaktorblokkja a konstrukció tervezési hibája, illetve sorozatos emberi mulasztások miatt kigyulladt, majd a keletkezett gőz szétvetette magát a reaktort, illetve az annak helyet adó épület tetőszerkezetét is.
2023. 04. 17., 09:54
A Sargasso-tenger évszázadok óta az Atlanti-óceán egyik leghírhedtebb térségének számít, többek között azért, mert területén fekszik a Bermuda-háromszög is.
2023-05-25 16:19:43
A német-magyar szárazföldi erők együttműködése részeként Magyarországra érkezett Björn F. Schulz dandártábornok, a Bundeswehr Páncélos Iskola parancsnoka, aki május 24-én a tatai MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz látogatott.
2023-03-31 12:17:30
Az iráni Iszlám Forradalmi Gárda már számos alkalommal mutatott be meglehetősen sajátos tervezésű, néha igencsak futurisztikus külsejű harci eszközöket, amelyek többsége – legalábbis amennyire tudni lehet – vagy egyszerűen propagandacélokra szolgált, vagy nem lépett túl a prototípus fázison.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 06. 08., 10:49
Gyors lefolyású gyakorlatok, amelyeken nemcsak a szárazföldi és légierő haderőnem alakulatai és katonái, hanem a tartalékosok is részt vettek.
2023. 06. 06., 10:40
Elszállították a második világháborús magyar légibombát a főváros II. kerületéből, a Szeréna útról.
2023. 06. 02., 09:19
Magyar idő szerint 2023. április 14-én 14 óra 15 perckor egy Ariane–5 hordozórakétán a francia guyanai Kourouról elindult az Európai Űrügynökség JUICE űrszondája a Jupiter bolygó Euro­pa, Ganymedes és Callisto elnevezésű jeges holdjaihoz, hogy ezeket 2031-ben elérve különféle tudományos vizsgálatokat végezzen.
2023. 06. 01., 09:59
Csehország védelmi kiadásai a jövőben az éves bruttó hazai termék (GDP) legalább két százalékát fogják kitenni. A vonatkozó törvényt a képviselőház után május 31-én, a cseh szenátus is jóváhagyta, érvénybe lépéséhez csak az államfő aláírása szükséges.

  JETfly Magazin

Az utazás mindig élményekkel teli kaland, amikor végre kiszakadhatunk a mindennapok rutinjából és átadhatjuk magunkat a felfedezés örömének. A Budapest Airport számára épp ezért fontos, hogy a repülőtéri folyamatok mindenki számára stresszmentesek legyenek.