A Viper Strike eredetileg az ATACMS (Army Tactical Missile System) rakéták számára lett kifejlesztve. Miután azonban az amerikai légierő irányított levegő-föld rakétákkal felszerelt Predator robotrepülőgépei bizonyítani kezdtek a terrorizmus elleni háborúban, az amerikai hadsereg megvizsgálta lehetőségeit arra irányulóan, hogy egy hasonlóan hatékony fegyvert adjon a szárazföldi csapatok kezébe. 2002 júliusában ezek a vizsgálatok eredményre vezettek, hiszen egy 90 napos szerződés keretein belül az amerikai hadseregnek lehetősége nyílt az RQ-5 Hunter robotrepülőgép tesztelésére.
A próbák sikeresnek bizonyultak, amelynek következményeként a Viper Strike-okat jelenleg az RQ-5A Hunter robotrepülőgépek alkalmazzák Irakban. A fegyver kis mérete (0,9 m és 20 kg), valamint egyéb speciális előnyei elősegítik azt, hogy más platformokon is elterjedjen. Pontosan ez az, ami történik, hiszen érdeklődést tanúsítanak iránta a különleges erők, továbbá az amerikai hadsereg is lassan megkezdi végre a fegyver gyártását.
A Northrop Grumman GBU-44 Viper Strike-ja egy kisméretü, precíziós lőszer vezérsíkokkal és egy majd 2 kg tömegü kumulatív töltetü harci résszel. A támadás utolsó fázisában egy félaktív lézerkeresőfejet használ. Miután kioldották a bombát, a célpont közelébe siklik, ekkor a keresőfeje beazonosítja pl. a Hunter lézeres célmegjelölőjét, amelynek segítségével pontosítja repülési irányát. Egy GPS-modul segédletével tovább növelhető a hatótávolsága. Elektrooptikus vagy infravörös érzékelői segítségével a Hunter képes az ellenséges jármü beazonosítására, jelenteni pozícióját a földi csapatoknak, fogadni a parancsot a támadásra, tüzelni, irányítani a fegyvert a lézere segítségével, a fegyver becsapódása után pedig felmérni az okozott kárt.
A Viper Strike kis mérete a kis harci résszel együtt különösen hasznossá teszi a fegyvert a városi hadviselések során, minimalizálva a járulékos károkat, mindezek mellett pedig továbbra is képes megsemmisíteni páncélzott jármüveket. A Viper Strike városi területeken egy önmegsemmisítő mechanizmust használ a támadást követő veszélyhelyzetek kiküszöbölésére. A végleges változat harci része a kumulatív tölteten kívül repeszromboló töltetü is lehet, illetve készül a vákuumbombáknál már bevált harci rész is.