Az amerikai kormányt azzal vádolták, hogy titokban kifejlesztett robotrovarokat alkalmaztak felderítő célokra háborúellenes tiltakozások alkalmával. A kormány nem ismerte el a robotrovarok létezését, azonban egyes hivatalos és civil szervezetek elmondták, hogy folynak kísérletek ilyen különleges repülőszerkezetekkel. A hivatalos tiltakozás esélyei igencsak romlottak azok után, hogy New Yorkban és Washingtonban is észleltek mechanikus rovarokat tüntetések alkalmával.
Vanessa Alarcon főiskolai hallgató, aki az elmúlt hónapban egy háborúellenes tüntetésen dolgozott az amerikai fővárosban, a Washington Postnak nyilatkozott az eseménnyel kapcsolatban. A diák elbeszélése szerint valaki a következőket mondta a tömegben: „Ó, Istenem, nézzétek.” A felkiáltásra ő is felnézett, és rovarméretü, mechanikus repülő tárgyakat látott, amelyek leginkább szitakötőre vagy apró helikopterekre hasonlítottak.
Az egyértelmüen látható volt, hogy nem élő rovarok repkednek az emberek feje felett.
Bernard Crane ügyvéd szintén részt vett a tüntetésen, elmondása szerint korábban soha nem látott még hasonlót. Ő is szitakötőhöz tudta leginkább hasonlítani, azonban akkor nem tudta eldönteni, hogy élő vagy mechanikus rovart látott.
Az eset kísértetiesen hasonlít egy 2004-ben, New Yorkban lezajlott tüntetésen látottakra. A rendezvény egyik résztvevője arról számolt be az interneten, hogy látott egy fekete színü, „sugárhajtású” szitakötőt 10 láb (kb. 3 méter) magasságban lebegni, pontosan a 7. sugárút felett.
Rovarszakértők véleménye szerint amit láttak és leírtak, azok valódi szitakötők lehettek. Jerry Louton, a természettudományi múzeum szakértője elmondta, hogy Washington rengeteg lenyügöző méretü és színezetü szitakötőnek nyújt otthont. A tény azonban tény marad: három ember egymástól függetlenül írta le a „rovarokat”.
A CIA a 70-es években titokban fejlesztett egy benzinnel hajtott szitakötőt, azonban a kísérletek kudarcba fulladtak. A CIA nem kommentálta a történteket. Az azonban tény, hogy korábban finanszíroztak olyan kutatásokat, amelyek során mikrochipeket ültettek be molylárvákba.
Szakértők véleménye szerint napjainkban még jelentős müszaki korlátokba ütközik egy ilyen szerkezet megoldása, azonban nem tartják kizártnak, hogy titokban sikerült létrehozni müködő példányokat.