Szingapúr egyezményt kötött Indiával, amelynek köszönhetően a szingapúri katonai egységek is gyakorlatozhatnak a szubkontinens területén. Hasonló megállapodást igyekeztek kötni Indonéziával is, ugyanakkor ezt nem sikerült tető alá hozni.
Szingapúr területe 704 négyzetkilométer, lakossága pedig megközelíti a 4,5 millió főt. A rendkívüli helyszüke miatt nincs igazán katonai gyakorlatozásra kijelölt hely, ezért a szingapúri csapatok pl. egészen Észak-Amerikáig utaznak, hogy hadgyakorlatokat végezzenek. Annak ellenére, hogy Indonézia az ország szomszédja, India tekinthető a régió igazi nagyhatalmának. India szempontjából ugyanakkor Szingapúr a régió pénzügyi központja, rengeteg bankkal és egyéb pénzintézettel. Szingapúr és Malajzia számára fontos szerepet játszik a Malakai-szoros, amelyen keresztülhalad az olajexportok nagy része. Indiának érdekében áll, hogy a Malakai-szorost biztos kezekben tudja. Malajzia és Indonézia főként mohamedán vallású, míg a nagyrészt hindu India a radikális iszlám csoportok fő célpontja, ezért Szingapúrt szövetségesének tekinti, ahol a gazdaság is virágzik.
A 60 000 fős haderővel rendelkező Szingapúr egyre nagyobb összegeket költ védelemre, a védelemre fordítható költségvetés mértéke 6,8 milliárd dollárra emelkedett. Egy főre eső leosztásban Szingapúr többet költ a hadseregére, mint az Egyesült Államok. A régióban a szingapúri hadsereg az egyik legjobban felszerelt és kiképzett egység, ezért jó eséllyel veheti fel a harcot kevésbé barátságos szomszédaival. Ezalatt elsősorban Malajziát kell értenünk, hiszen Szingapúr ebből az országból vált ki az 1960-as évek közepén. A két ország viszonyában jelenleg számos kérdés – köztük területi viták is – vár megoldásra.