Egy 34 éves tengerésztisztet vett őrizetbe a japán hatóság, miután egyértelmű bizonyíték van arra, hogy titkos információkat szivárogtatott ki az amerikai Aegis légvédelmi rendszerről. Ez nagy fejtörést okoz az országnak, hiszen az eset következtében az Egyesült Államok bizalma megrendült Japánban, ami könnyen azt eredményezheti, hogy az amerikaiak nem fognak több csúcstechnológiás terméket (például az F-22A Raptor) eladni Japánnak.
Tavaly nyáron ugyanis az Egyesült Államok - tartva attól, hogy Japán nem képes megfelelő hatékonysággal kezelni a titkos információkat – szüneteltette a Kongó torpedóromboló Aegis radarjának korszerüsítéséhez szükséges alkatrészek szállítását. Az esemény gyökerei egészen tavaly márciusig visszanyúlnak, amikor is nyilvánvalóvá vált, hogy az amerikai Aegis légvédelmi rendszer titkos adatait lemásolták és elterjesztették egy japán haditengerészeti iskolában.
Az adatlopás teljesen véletlenül derült ki, ugyanis éppen a most őrizetbe vett tengerésztiszt házában tartott ellenőrzést a rendőrség, mivel gyanús volt a tiszt kínai feleségének bevándorlási engedélye. A rajtaütés során véletlenül bukkantak rá az Aegis CD-re, amin szigorúan titkos adatok szerepeltek. Ezt követően kapott nagyobb figyelmet az esemény, ugyanis senki nem tudja pontosan, hogy mikor készítették a CD-t és hány példányban másolták már le. Az már biztosra vehető, hogy a tengerésztiszt alkotta meg elsőként az adathordozót, amit aztán átadott egy haditengerészeti iskolában oktató tisztnek. Ő további másolatokat készített róla és terjeszteni kezdte az iskolában, ahonnan természetesen bárhova eljuthatott a CD.
Az ügy pikantériája, hogy több mint egy évig nem vette észre senki, hogy szigorúan titkos adatok szerepelnek az adathordozón. Japán mindig is különös figyelmet fordított a birtokában lévő amerikai haditechnikai eszközökre, ezért is kínos számára ez az eset. Ennek ellenére bízik abban, hogy az Egyesült Államok hajlandó lesz az F-22-esek értékesítésére.