A Pentagon által létrehozott ügynökség egyre közelebb áll ahhoz, hogy valósággá változtasson egy tudományos-fantasztikus elképzelést, amelynek eredményeképpen felállíthat egy hadsereget – egy légierőt – kiborg (kibernetikus organizmus) rovarokból, amelyek távirányítással képesek az ellenség után kémkedni.
A DARPA (Defence Advanced Research Projects Agency) elsődleges célja az, hogy olyan kiborg rovarokat hozzanak létre, amelyeket minimum 100 méter távolságra tudnak elröpíteni a vezérlőhelytől, és 5 méteres pontossággal tudják a cél fölé irányítani, majd onnan szükség esetén azonnal képesek visszahívni.
A végleges megvalósulás még várat magára, azonban az ügynökség figyelemre méltó haladást ért el. Az arizonai Tucsonban zajló konferencián videofilmek segítségével bemutattak egy dohányszendert, amelynek a hátához csatlakoztatott drótokon keresztül elektromos impulzusokat vezettek a rovarba. Az impulzusok hatására a szárnyai olyan mértékü mozgásba kezdtek, hogy az elegendő lett volna a felszálláshoz. Egy másik videobemutató során egy rovar az őt ért elektromos impulzusok hatására jobbra, illetve balra fordult.
A videofelvételeket a Boyce Thompson Institute laborjában készítették, ahol dr. David Stern és csapata dohányszenderek lárvájába ültette be a rugalmas müanyag szondákat hét nappal kifejlődésük előtt. A szonda a rovar minden részével összeköttetésbe kerül, és egy „csatlakozó” található a rovar hátán. Ezt összekapcsolhatják azokkal a vezetékekkel, amelyeken keresztül az utasításokat továbbíthatják.
Időközben egy másik, DARPA által finanszírozott csoport dr. Michel Maharbiz vezetésével a California University berkein belül végzett hasonló kísérletet. Ők azonban kifejlett rovarokba építettek be elektródákat, amelyek segítségével a repülésüket képesek irányítani. Negatív impulzusok hatására a rovarok szárnyai mozogni kezdtek, és felszálltak. Pozitív impulzus hatására leállt a szárnymozgás, amivel a repülést le tudták állítani. Az impulzusok gyors változtatásával irányították a rovarok süllyedését és emelkedését.