Kolumbia a napokban jelentette be, hogy 24 darab izraeli Kfir típusú vadászrepülőgépet vásárol, viszont a hozzájuk tartozó légi utántöltő beszerzésére nem tértek ki a tenderben. Elképzelhető azonban, hogy Izrael biztosítani fog egy légi utántöltővé alakított B767-est is a Kfirekhez. A dél-amerikai országnak nagy szüksége van ezekre a vadászrepülőgépekre, hiszen a venezuelai elnök, Hugo Chavez, közelmúltban tett kijelentései akár egy háborúra is utalhatnak…
A konfliktus előzménye, hogy a kolumbiaiak korábban meggyilkolták a FARC (Kolumbia Forradalmi Fegyveres Erői) egyik baloldali vezetőjét az ecuadori határ mellett, továbbá állítólag találtak egy laptopot is, amelyen a tárolt adatok bizonyították Chavez és a FARC közötti szoros kapcsolatot.
A B767-es ára megközelítőleg 60 millió dollár, míg a Kfirek darabonként 8 millió dollárba kerülnek. Ezek a 16 tonnás repülőgépek még az 1980-as évekből származnak és a francia Mirage III alapján fejlesztették ki őket. Paramétereit tekintve egy Kfir 6 tonna fegyver elszállítására képes, maximális sebessége 2400 km/h, körülbelül 23000 méteres magasságban is repülhet, hatótávolsága pedig 700 kilométer. A légi utántöltő gép segítségével akár egész Venezuela területét képesek lesznek támadni.
Izrael összesen 185 darab Kfirt épített, ebből még 120 darab van lekonzerválva. A Kfir két darab 30 mm-es gépágyúval van felszerelve, valamint infravörös rávezetésü levegő-levegő rakéták és lézeres illetve GPS vezérlésü precíziós bombák szállítására is alkalmas. Ezeknek nagy hasznát veszik majd a baloldali lázadók és a kábítószer csempészek felkutatásában és semlegesítésében.
A most megvásárolt Kfireket az előzetes tervek szerint még az idén elkezdik leszállítani Kolumbiának. 1989-ben már beszereztek 12 darab Kfir C7-est, melyekből még 11 teljesít szolgálatot. Az új repülőgépek már a korszerübb C10-es változatúak, melyek 140 kilométeres hatótávolságú radarral lesznek felszerelve.
Venezuela azonban rendelkezik a sokkal korszerübb, 4+ generációs Szuhoj Szu-30 vadász-bombázókkal és régi F-16-osai is vannak, így a kolumbiai Kfir-ek miatt feltehetően nem túlzottan aggódnak...