Az amerikai Hadügyminisztérium szerint a kormány ellen elkövetett tavalyi számítógépes kalózkodások többsége mögött Kína áll. A hálózatok feltörése speciális formában zajlott, hiszen több esetben neves tisztségviselők számítógépein keresztül jutottak hozzá szigorúan titkos adatokhoz. Az amerikai incidenseken kívül számos európai védelmi és kereskedelmi szervezet is a számítógépes bűnözők csapdájába esett. Megfékezésükre már több ország is kísérletet tett, például a brit MI-5 elnevezésű hírszerző ügynökség is fokozott figyelemre intette a nagyobb vállalatokat.
Az amerikai Hadügyminisztérium értesülései szerint Kína rendelkezik a leghatékonyabb eszközökkel a kiberháború terén. Képesek bármilyen rendszert feltörni és hozzájutni a titkos adatokhoz, anélkül, hogy a károsultak bármit is tehetnének ellene. A minisztérium számítógépei napi 70000 Interneten keresztüli támadásnak vannak kitéve, melyek nagy részét sikeresen elhárítják, de mindig akad egy-két olyan, ami eléri a célját.
Természetesen a Hadügyminisztérium hatékonyan szeretne fellépni a kínai hackerek ellen, de közismert tény, hogy a számítógépes kalózkodás megfékezése igen nehéz és időigényes feladat. A bünözök beazonosításához nem elég a távoli ország törekvése, hiszen szükség lenne a helyi hatóságok közbenjárására is. Az amerikaiak szeretnének agresszívabban fellépni a kiberháború folyamatos terjedése ellen, de a szükséges engedélyek nélkül kénytelenek diplomatikus keretek közé szorítani a számítógépes bünözés megfékezését…