2023. 03. 26.
Emánuel
: 388 Ft   : 362 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Csupán blöff a megújuló orosz hadiflotta?

Art of WAR  |  2008. 06. 02., 20:17

Bár az orosz állami és katonai vezetők gyakran tesznek említést a grandiózus flottafejlesztési programok beindításáról, a valóságban a hadihajók és tengeralattjárók építése meglehetősen vontatottan halad. Napjainkban a fő hangsúly a nukleáris csapásmérő erő megújításán és fejlesztésén van, így nem véletlen, hogy a vadonatúj Borej-osztályú SSBN (nukeláris meghajtású ballisztikus-rakéta hordozó) egységek építése élvez prioritást. De mi a helyzet a többi programmal?

Oroszország az egykori szovjet flotta állományából rengeteg hadihajót és tengeralattjárót örökölt, ezek nagy része azonban kivonásra került elavultságuk, illetve finanszírozási nehézségek miatt. Egy komoly hadiflotta fenntartása még békeidőben is hatalmas költségekkel jár, nem csoda tehát, hogy a birodalom összeomlása utáni általános pénztelenségben a haditengerészetnek jutó források is jelentősen csökkentek. Ennek eredményeképpen napjainkra az egykori Vörös Flotta már csak árnyéka korábbi önmagának, igaz közben a Putyin elnöksége alatt megizmosodó és ismét magára találó Oroszország immár tud és akar is költeni a haditengerészetre.

Hadihajó roncstemető a Google Earth müholdképén. A szolgálatból kivont, elavult hadihajók szétbontása és ártalmatlanítása is lassan halad, ami komoly környezetvédelmi nehézségeket okoz. Főleg a nukleáris meghajtású tengeralattjárók szakszerü és gyors szétbontása lenne elengedhetetlen...

Az elmúlt években számos terv látott napvilágot a flotta fejlesztéséről, sőt ígéretesebbnél ígéretesebb konstrukciókat is bemutattak, ennek ellenére a tényleges építés elég lassan halad. Jelenleg három Borej-osztályú SSBN csapásmérő tengeralattjáró készül a hajógyárakban, és mindössze egy darab SSN (támadó) egység. A felszíni egységek esetében sem sokkal jobb a helyzet, hiszen az új Gorskov-osztályú fregattok és Steregushchiy-osztályú korvettek szolgálatba állítása is késik.

A tervek szerint a Delta-osztályú tengeralattjárók egy része is leváltásra kerül

Az orosz haditengerészet jelenleg mintegy tucatnyi SSBN (Delta III és Delta IV, illetve Typhoon-osztályok) és dupla ennyi SSN tengeralattjáróval rendelkezik, ugyanakkor a felszíni erők egyetlen repülőgép-hordozóból, 5 cirkálóból, 17 rombolóból, 11 fregattból és 50 különféle kisebb hadihajóból állnak. Ezek egy része azonban nem is üzemképes, vagy éppen javításon van, így cseréjük és modernizálásuk elengedhetetlen, ha az oroszok ismét komoly katonai jelenlétet kívánnak fenntartani a világtengereken.

Az egykori Kirov-osztályba tartozó hatalmas méretü Nagy Péter rakétás cirkáló kétségkívül komoly harcértéket képvisel, a flottának azonban inkább lenne szüksége több tucatnyi új rombolóra és fregattra, mint az ilyen monstrumokra

Makettekben nincs hiány, a hajógyárakban azonban elég lassan készülnek csak az új egységek

Főleg a repülőgép-hordozó flotta felállítása kerül majd sokba az orosz adófizetőknek, ugyanakkor ezek gyártását még el sem kezdték, és az eddig napvilágot látott tervek sem tünnek teljesen kiforrottnak.

Kérdés persze, hogy Medvegyev, az új orosz elnök folytatni akarja e egyáltalán elődje fegyverkezési terveit. Az ugyanis tény, hogy a csapásmérő eszközök (új Topol-M rakéták, Tu-160-as bombázók, Szu-34-es vadász-bombázók és Borej-osztályú SSBN tengeralattjárók) építése és modernizációja folyamatban van, a többi terv azonban (új repülőgép-hordozók, 5. generációs vadászgépek, SSN tengeralattjárók, stb.) sok esetben inkább tünik blöffnek, mint valóságnak...

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 02. 23., 15:10
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
2023. 02. 15., 09:21
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
2023. 02. 14., 09:11
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
2023. 02. 09., 10:25
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
2023-02-02 13:50:19
Toborzóbuszokkal gazdagodik a Magyar Honvédség eszközállománya. Tíz darab Iveco Daily 35S16 típusú járművet adtak át az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) részére január 31-én az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) Újszász utcai objektumában.
2023-01-27 09:56:50
Hideg is, látni is alig lehet a felszín alatt, de a muszáj nagy úr. Márpedig gyakorolni muszáj még téli körülmények között is, éppen ezért hódítják meg évről-évre a csongrádi Holt-Tisza olykor fagyott, máskor „csak” roppant hideg vizét az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred katonabúvárai.
2023-01-20 13:31:49
Az I. világháborút megelőző évtizedekben az egyre erősödő Németország hatalmas erőfeszítéseket tett, hogy egyenrangú világhatalommá váljon a fénykorát élő Brit Birodalommal. Versengésük egyik legfőbb színtere a haditengerészet volt, így a német mérnökök tudásuk legjavát beleadva, kiváló hadihajók sorát alkották meg.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 03. 24., 10:45
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
2023. 03. 23., 12:52
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.
2023. 03. 20., 13:40
Az MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred képességei fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlenek azok a technikai eszközök, amelyek a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül folyamatosan érkeznek az ezredhez.
2023. 03. 20., 13:15
Az Airbus érkezése várostörténeti jelentőséggel bír, a város gazdasága új szintre lépett.

  JETfly Magazin

Újabb friss hír az L-39NG kapcsán, hiszen az Aero Vodochody repülőgépgyár új gyártósort indított az új kiképző repülőgép számára. Az összeszerelő soron a repülőgép törzsét szerelik össze, a termelési kapacitása a tervek szerint évente legfeljebb 24 darab lesz és több mint 100 embert fog foglalkoztatni.