Az amerikai légierő (USAF) további 60 évig szeretné üzemben tartani az E-8 JSTARS egyesített rádiólokációs felderítő és csapásrávezető rendszerű repülőgépeit. Ennek eredményeképpen lesz olyan gép, amely 70 évnyi szolgálat után vonulhat nyugdíjba. Az E8 alapja a Boeing 707-es utasszállító, amely egy az 1950-es években megalkotott konstrukció, így ez a típus több, mint 100 évig lesz üzemben.
Az E-8 JSTARS típust eredetileg a hidegháború végén tervezték, hogy egy esetleges III. Világháborúban hatékonyabb legyen a szovjet fegyveres erők felderítése. A JSTARS debütálása az 1991-es Öböl-háborúban történt, ahol beváltotta a hozzá füzött reményeket, az elmúlt 5 évben pedig Irakban bizonyította képességeit. Érdekes statisztikai adat, hogy az elmúlt évben az E-8-asok körülbelül 20.000 órát töltöttek el Irak légterében, azóta pedig átlagban 100 órát repülnek hetente. Irakban a legtöbb támadás ritkán lakott területeken történik és főként éjszaka. A JSTARS (ami akár 12 órát is képes a levegőben tartózkodni) igen nagy területet képes ellenőrzés alatt tartani (például egész Közép-Irak területét). Radarjának két változata van: a nagyobb területet átfogó (20-25 kilométer), illetve a részletesebb (4000-5000 méter) képet adó funkció. A radar-rendszer elmenti a szükséges információkat és képeket, amiket aztán később újra meg lehet nézni. A kezelők folyamatosan nyomon követhetik a szárazföldi egységek, valamint a jármüvek útvonalát.

A JSTARS repülőgépek a szíriai és iráni határok mentén is fontos szerepet töltenek be, hiszen figyelik a csempészeket. Legtöbbjük teherautóval érkezik, melyeket a repülőgépek könnyen észlelnek. Irak nyugati részein is igen hatásosnak bizonyul a JSTARS tevékenysége. A repülőgépek további előnye, hogy azonnal képesek továbbítani az adatokat a szárazföldi irányítóközpontokba.
Az amerikai légierőnek jelenleg 17 darab JSTARS repülőgépe van, melyek darabonkénti ára 366 millio dollár. Ha az elkövetkező 60 évben üzemben tartják ezeket a felderítő gépeket, akkor idővel teljes felújításon fognak átesni, és az is elképzelhető, hogy robotrepülőgépekké alakítják át őket.