Igazi nagyüzem van a Grúzia körüli vizeken, hiszen mind az amerikai, mind az orosz flotta élénk tevékenységet folytat a térségben. Mint arról már beszámoltunk az amerikaiak egy újabb hadihajót, a Dallas nevű egységet vezényeltek Grúziába, míg a legfrissebb hírek szerint az orosz felszíni erők is megjelentek a szakadár Abházia partjainál. A cél egyértelmű, az oroszok meg kívánják gátolni az állítólagos amerikai fegyverszállítmányok eljuttatását Grúziába.
Az amerikaiak állítása szerint a hadihajók humanitárius segélyt, élelmiszert, gyógyszereket, takarókat és egyéb, a civil lakosságnak szánt ellátmányt szállítanak, az oroszok viszont úgy vélik, hogy a szinte teljesen megsemmisített grúz hadsereg újrafelfegyverzése zajlik a háttérben. Ráadásul a hagyományosan orosz érdekszférának számító Fekete-tengeren nem szívesen nézik a külföldi hadihajók megjelenését. A Ria Novoszti hírügynökség szerint a térségben egyébként tíz NATO hadihajó (német, spanyol, lengyel, török és amerikai) tartózkodik, ezek közül jelenleg két amerikai egység van Grúzia partjainál.
Egy fegyveres konfliktus lehetősége minimális, de mindkét fél feltehetően látványos erődemonstrációval akarja meggyőzni a másikat arról, hogy semmi keresnivalója Grúzia partjainál. Az orosz admiralitás ugyanakkor bejelentette, hogy hadihajók, tengeralattjárók és harci repülőgépek részvételével nagyszabású hadgyakorlatot indítanak a Távol-Keleten is, sőt az Északi Flotta állományából egy harccsoportot vezényelnek a Földközi-tengerre.
Orosz hadihajó Szevasztopol kikötőjében. Ukrajna szeretné, de érdemben nem tudja meggátolni az orosz egységek szabad mozgását a térségben
Bár az orosz felszíni flotta mind számbelileg, mind technikailag messze elmarad az amerikai mögött a partközeli vizeken a szárazföldi repülőerők támogatásával veszélyes ellenfélnek számít. Ezen felül nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a nukleáris meghajtású ballisztikus-rakéta hordozó tengeralattjárók révén hatalmas csapásmérő potenciállal rendelkeznek.
A Fekete-tengeren azonban főleg rombolók, fregattok és kisebb őrhajók vonulnak csak fel mindkét részről. Az orosz flotta nagy harcértékü, Moszkva nevü rakétás cirkálója a hírek szerint el is hagyja a térséget és csatlakozik a Földközi-tengerre tartó, az Admiral Kuznyecov repülőgép-hordozó által vezetett harccsoporthoz.
Az amerikaiak egyébként légi úton is szállítanak humanitárius segélyt Grúziába, erről bővebben az alábbi cikkünkben olvashat: A németországi Ramsteinből érkezett az amerikai segélyszállítmány Grúziába