Az idei esztendőben, a II. világháború óta, az egyik legnagyobb kutató-expedíciót hajtották végre a Temze-folyóban. A műveletet a Wessex-i régészek és a londoni kikötő hatóság közösen végezték el, abból a célból, hogy feltérképezzék a híres folyót történeti és hajózási szempontból egyaránt. A munka során összesen hét hajóroncs maradványai fedezték föl, melyek közül a legrégebbi – mint az megállapították – közel 350 éves. A kutatásban a BBC munkatársai is részt vettek, és filmet készítettek mindenről.
A Temze-folyóban nemrégiben feltérképezett hajóroncsok közül a legöregebb, a HMS London, melyet Southend közelében találtak meg a búvárok. A 90 ágyúval felszerelt hadihajó 1665. március 7-én váratlanul gyulladt ki, majd süllyedt el. A hajó fedélzetén akkor 300 ember vesztette életét, mindössze 24 férfi és egy nő menekült csak meg.A HMS London szomszédságában egy ismeretlen bárka is található, amelyen ezrével találtak ún. sárga kenti téglát.

A következő roncsokra a Sheppey-szigettől északra bukkantak rá. Az egyik a háromárbocos The Dovenby nevü szállítóhajó, amely 70 méter mélységben van. A hajó 1914-ben süllyedt el, amikor a Sindoro gőzhajóval összeütközött. A Dovenby egyébként madártrágyát szállított Peruból Antwerpenbe.A másikat pedig, a II. világháború idején, 1940 októberében, egy akna süllyesztette el. Ezt a HMS Aisha nevü jachtot egyébként ágyúnaszádként használtak akkoriban.A búvárok a Dovenby és téglaszállító hajó között felfedeztek egy ismeretlen szállítóhajót is, amely feltehetőleg a XIX. században merült hullámsírba.

A Canvey Island-tól éppen délre egy újabb hajó maradványait találták meg a búvároknak. A rejtélyes vízi jármüről csak annyi bizonyos, hogy 1862-ben süllyedt el, és az eddig nem azonosított 5051-es jelzést viseli.Az utolsó hajó, melyet sikeresen felkutatott az expedíció, az SS Letchworth volt. Ez a szénszállító 1940 novemberében süllyedt el a Luftwaffe egyik támadása során. Szerencsére a személyzet minden tagja túlélte a katasztrófát. Az SS Letchworth utolsó útja Blyth-ből Londonba vezetett; ám oda sohasem érkezett meg, mivel Southend-nél elnyelte a víz.