Bár az orosz haditengerészet hivatalosan még nem jelentette be, hogy melyik egység fedélzetén történt a baleset, a jelek egyértelműen arra engednek következtetni, hogy az éppen tesztelés alatt álló új, Nerpa nevű egységről van szó. Ez az Akula II-es osztályba tartozó nukleáris meghajtású tengeralattjáró ugyanis éppen e nevezett régióban hajtja végre feladatait és a fedélzeten lévők magas száma is arra utal, hogy a legénységen kívül a gyári szerelők is jelen vannak. Ezt a nagy harcértékű új tengeralattjárót egyébként India szándékozik lízingelni tíz éven át.
Mint arról a hírügynökségi jelentések már beszámoltak, Oroszország távol-keleti partjainál balesetet szenvedett az egyik orosz tengeralattjáró. Legalább 20 ember meghalt, amikor állítólag freongáz szabadult fel a hajó orr-részében. Igor Digalo, a csendes-óceáni orosz flotta szóvivője szerint a tengeralattjáró reaktora nem sérült meg.A szóvivő elmondása szerint a fedélzeten 208 személy tartózkodott, ami nagyon magas szám, tehát a legénységen felül számos gyári szerelő és feltehetően az átvételt ellenőrző főtiszt is volt. Mindezek alapján szinte biztos, hogy a Nerpa nevü egységről van szó, mely 2008. október 27-én kezdte meg az átadás előtti tengeri próbáit.
Az Akula II-osztályú, Nerpa névre keresztelt nukleáris meghajtású támadó tengeralattjáró építését még 1991-ben kezdték meg az egyik, Oroszország távol-keleti területén fekvő hajógyárában, de pénzhiány miatt a 90-es években felfüggesztették, így csak most sikerült befejezni.
A tengeralattjárót az indiaiak fogják lízingelni 650 millió dollárért tíz éven keresztül. Az indiai sajtó szerint a flotta már 2009-ben megkaphatja a most elkészült orosz gyártmányú egységet, bár a mostani baleset rossz hatással lehet az üzletre. Az oroszoknak egyébként – bármennyire is furcsán hangzik – kapóra jöhet ez a baleset, hiszen így a tengeralattjárót lehet, hogy nem veszi meg India. Ez pedig előnyös is lehet az orosz flotta számára, hiszen külföldi vevő hiányában megkapnák ezt az új, korszerü és nagy harcértékü támadó egységet. A magára találó és intenzíven fejlődő orosz flottában legalábbis helye lenne egy újabb Akula II-esnek…