Az orosz elnök, Dmitrij Medvegyev, a napokban jelentette be, hogy a nukleáris meghajtású Nyerpa névre keresztelt Akula-II osztályú támadó tengeralattjáró közelmúltban történt balesete emberi mulasztás következménye volt. Az orosz nyilatkozat szerint a jövőben ez nem fogja érinteni az Indiával folytatott sikeres katonai együttműködést. Meg nem erősített információk szerint India 650 millió dollárt fizetne a Nyerpa 10 évre szóló bérléséért, de az orosz flotta inkább megtartaná a tengeralattjárót. A kérdés tehát továbbra is nyitott maradt, mi lesz a Nyerpa sorsa?
A baleset november 8-án történt, amikor a Nyerpa nevü orosz tengeralattjáró első próbaútja során freongáz került a hajó orr-részébe, melynek következtében 20 ember életét vesztette. A vizsgálatok a mai napig nem záródtak le, és a lehetséges okok feltárása továbbra is folyamatban van. Elsődlegesen technikai hibára gyanakodtak, de a jelenlegi legfrissebb információk szerint „emberi faktor” okozta a tragédiát. Ezt Medvegyev is megerősítette Indiában tett látogatása során, továbbá hangsúlyozta, hogy Oroszország készen áll kibővíteni Indiával folytatott katonai és technológiai együttmüködéseit.
Szakértők és laikusok egyaránt figyelemmel kísérik a két ország kapcsolatának alakulását a tengeralattjáró balesete után, hiszen közismert tény, hogy India az egyik legnagyobb vásárlója az orosz fegyvereknek. Többek között a T-90-es tankok gyártása, valamint a MiG-29-es vadászgépek vásárlása és felújítása kapcsán is együttmüködik Oroszország és India. Ez utóbbiról éppen márciusban állapodtak meg, körülbelül 70 darab, az 1980-as évek óta üzemben lévő MiG-29-es korszerüsítését vállalták az oroszok, továbbá tárgyalásokat folytattak egy új, ötödik generációs vadászgép közös kifejlesztéséről is. Sikeres együttmüködésre több példát is találhatunk, elég csak megemlíteni a BrahMos szuperszonikus cirkáló rakétát, melynek szárazföldi és tengeri változata már az indiai hadsereget és haditengerészetet erősíti.