2024. 12. 08.
Mária
: 413 Ft   : 391 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Sztárok a hadszíntéren

Art of WAR  |  2008. 12. 29., 07:07

Brecht Kurázsi mamája óta tudható, hogy a katonáknak nem csupán fegyverre, lőszerre, élelemre és vízre van szüksége, de a szórakoztatásáról is gondoskodni kell. Az újkori történelem egyik női legendája e téren Marylin Monroe, aki százezer katona előtt lépett fel 1954-ben, Koreában. Persze nem csak ő gondoskodott a szeretteiktől távollevőkről.

1907. december 27-én látta meg a napvilágot egy bizonyos Maria Magdalena Dietrich, vagyis Marlene Dietrich. A díva 1930-ban az Egyesült Államokba emigrált, majd 1937-ben megkapta az állampolgárságot is. A Vaterland ugyan hazahívta a háború kezdetekor az addigra már igen csak népszerü színésznőt, aki azonban nem tett ennek eleget, és inkább Algériában, Franciaországban, majd a háború vége felé az amerikai katonákat szórakoztatta.

E tevékenységéért megkapta a legmagasabb civilnek járó amerikai kitüntetést a Medal of Freedomot, a francia kormány pedig a "chevalier de la Legion d Honneur" címet adományozta neki. A német katonák körében az egyik legnépszerübb dala a Lili Marlene volt. Olyannyira, hogy amikor Goebbels be akarta tiltani, mert túlzottan szomorúnak találta, azonban kénytelen volt engedni a hatalmas felzúdulásnak, és egy év múlva már újra játszotta a német katonai adó. Sőt nem csupán a németek körében volt népszerü. A frontvonalak túloldalán lévő szövetséges katonák is szívesen hallgatták, ha néha-néha eléggé csend volt, és áthallatszódott a ritmusa. Marlene Dietrich 1943-ban vette fel a müsorára a szerzeményt, amit addigra számos nyelven énekeltek, hiszen egyetemes volt a tartalma: szerelemről és halálról szólt. Épp ez utóbbi nyugtalanította a német hadvezetést. Igaz a később hozzáköltött két versszak nem mindig hangzott el.

A másik díva, akire szexszimbólumként tekintettek a harcoló katonák az Marylin Monroe volt. Bár az ötvenes évekre már nagy népszerüségnek örvendett a színésznő. Az igazi közkedveltséget az hozta el a számára, hogy 1951-ben feleségül ment a baseball-királyhoz Joe Dimaggiohoz. Az újdonsült pár 1954. februárjában Japánba utazott. Marilyn Monroe innen ment át Koreába, ahol négy nap alatt tízszer lépett fel összesen mintegy 100 ezer katona és tengerész előtt lépett fel. Később azt nyilatkozta erről, hogy korábban még soha nem érzett ilyet, csodálatos volt látni a katonákat, ahogy mosolyogtak rám. Egyike volt David Geary ezeknek, aki későbbi hírnevét éppen Marylin Monroenak köszönhette. Az egészségügyi tengerész ugyanis az első sorokban ülve készített néhány képet a fellépő Marylin Monroeról.

A katona képei azért váltak fontossá, hiszen David Geary sem hivatásos újságíró, sem hivatásos fotós nem volt. Épp abban álltak képeinek lényege, hogy olyan hétköznapi emberek szemével láttatta Marylin Monroet, akinek a színésznő a sztárságát köszönhette. David Geary tudta a képeiről, hogy igen csak fontosak. Egy nap, amikor bajtársai azt tudakolták tőle, hogy mihez akar velük kezdeni azt mondta: elküldi a képeket a Smithsonian Intézetnek. Bár akkor még nem igazán gondolta komolyan. Azonban néhány hónappa később és rengeteg telefonálgatás után kilenc 35 miliméteres fotót a Nemzeti Portré Galériának adományozott.

Az újabb frontokon már férfiak is szórakoztatták a harcoló katonákat. Így például 2002-ben Robin Williams az Afganisztánban harcoló amerikai katonáknak adott müsort. Hollywood döntése nem volt véletlen, hiszen a színész addigra már leforgatta a Jó reggelt Vietnám címü filmjét. Arra, ami történt azonban senki nem számított. Robin Williams ugyanis vérig sértett mindenkit: a muzulmán nőket a viseletük miatt méhésznek nevezte. Viccelődött a hadsereg géhás-tisztjein és volt feleségén Jane Fondán. Káromkodott, min egy kocsis. Ez utóbbi akár bele is férhetett volna a katonákról kialakult sztereotípiákba, de a hangulat csak akkor oldódott fel, amikor Robin Williams elkiáltotta magát: Jó reggelt, Bagram. Bagram volt egyébként afganisztáni turnéjának az utolsó állomása.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-05-28 13:25:58
A Roszatom nukleáris üzemanyagot gyártó részlegéhez, a TVEL-hez tartozó Csepecki Gépgyárban megkezdték azoknak a speciális spirálbordás titáncsöveknek a gyártását, amelyek a világ majdani legnagyobb atomjégtörő hajóján a gőzfejlesztők szerkezeti merevségét biztosítják.
2024-05-24 10:15:38
A Flotprom internetes szakportál 2024. május 2-án közzétett információi szerint a Volga mellett fekvő Zelenodolszkban működő Gorkij Hajógyárban, a hónap folyamán két új hadihajót bocsátanak vízre, a Karakurt-osztályú (Project 22800) Tájfun korvettet és a Project 22160 típusú, Viktor Velikij járőrhajót.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

A horvát védelmi minisztérium hivatalos bejelentése értelmében, 2024. december 1-től már nem a MiG-21-esek védik az ország légterét, a típus búcsújával egy korszak véget ér Európában.

  NÉPSZERŰ HÍREK