2023. 03. 28. kedd
Gedeon, Johanna
: 385 Ft   : 356 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Korlátlan úr az izraeli légierő Gáza felett

Art of WAR  |  2009. 01. 07., 19:17

Az izraeli légierő sokat tanult a 2006-os Hezbollah elleni támadásokból. Az ezt megelőző években a zsidó állam légiereje meggyőzte a kormányt arról, hogy egy esetleges támadás során könnyen megsemmisítenék a Hezbollah terroristáinak rakéta raktárait, szárazföldi támogatásra pedig igazából nincs is szükség. A 2006-os események azonban bebizonyították, hogy az izraeli vezetők tévedtek, és a légi támadások nem jelentenek egyértelmű győzelmet. Most azonban hasznosították a tapasztalatokat, így a hadjárat is eredményes.

2006-ban, az összecsapások első 10 napjában a légierő megközelítőleg 150 ismert célpontot semmisített meg, ez azonban töredéke azoknak a búvóhelyeknek és raktáraknak, melyek a föld felszíne alatt helyezkedtek el, és amikről a légierő hírszerzői sok esetben nem is tudtak. Ennek következtében mozgósítani kellett a hadsereget is, akik az ismeretlen földalatti célpontok felkutatásában nagy segítséget jelentettek. Közel 30 hónappal a 2006-os támadások után az izraeli légierő ismét bizonyíthat, hiszen Gázában folyamatosan zajlanak a légi csapások, ezek kimeneteléről azonban csak a háború vége után nyilatkozhatnak.

Statisztikai adatok azonban már most is rendelkezésre állnak, melyek szerint Izrael légiereje tanult korábbi nagyképüségéből. Vadászgépei és helikopterei segítségével ezidáig közel 500 célpontot semmisítettek meg, korszerü hírszerző módszerek és szenzorok segítségével pedig az eddig ismeretlen búvóhelyeket is könnyen felderítették. Izrael igen sokat tett annak érdekében, hogy fejlessze és bővítse hírszerző kapcsolatrendszerét, és napjainkban már egy igen összetett, az egyes fegyvernemek között hatékonyan müködő hálózatot alakított ki.

Az izraeliek nagy hasznát veszik a robotrepülőgépeknek is

Az izraeliek nagyobb felbontású célmegjelölő konténereket használnak, radarjaik pedig minden időjárási körülményben bevethetőek. Ennek köszönhetően pedig gyorsabban jutnak hozzá a szükséges információkhoz. A zsidó állam igen nagy számban vetett be robotrepülőgépeket (UAV) a gázai-övezetben, melyek további segítséget jelentettek az információszerzésben. A Hamasz vezetői elrettentőnek tartják a meggyőző pontossággal végrehajtott légitámadásokat, melyekkel az izraeli légierő jelenleg is rettegésben tartja az övezetet, st a libanoni Hezbollah is tanácstalanul állna egy esetleges következő támadássorozat előtt.

Az izraeliek magabiztosságában természetesen az Egyesült Államok is szerepet játszik, hiszen az USA az összes típusú, a fegyverarzenáljában megtalálható precíziós bombát biztosította Izrael számára. A két ország hatékonyan müködő partnerkapcsolatának újabb tanúbizonysága ez.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 02. 23., 15:10
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
2023. 02. 15., 09:21
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
2023. 02. 14., 09:11
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
2023. 02. 09., 10:25
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
2023-02-02 13:50:19
Toborzóbuszokkal gazdagodik a Magyar Honvédség eszközállománya. Tíz darab Iveco Daily 35S16 típusú járművet adtak át az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) részére január 31-én az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) Újszász utcai objektumában.
2023-01-27 09:56:50
Hideg is, látni is alig lehet a felszín alatt, de a muszáj nagy úr. Márpedig gyakorolni muszáj még téli körülmények között is, éppen ezért hódítják meg évről-évre a csongrádi Holt-Tisza olykor fagyott, máskor „csak” roppant hideg vizét az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred katonabúvárai.
2023-01-20 13:31:49
Az I. világháborút megelőző évtizedekben az egyre erősödő Németország hatalmas erőfeszítéseket tett, hogy egyenrangú világhatalommá váljon a fénykorát élő Brit Birodalommal. Versengésük egyik legfőbb színtere a haditengerészet volt, így a német mérnökök tudásuk legjavát beleadva, kiváló hadihajók sorát alkották meg.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 03. 27., 14:26
Az Európai Unió Védelmi Alap (EDF) Űrkutatás témakörében rendeztek szakmai workshopot március 24-én, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson.
2023. 03. 24., 10:45
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
2023. 03. 23., 12:52
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.
2023. 03. 20., 13:40
Az MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred képességei fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlenek azok a technikai eszközök, amelyek a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül folyamatosan érkeznek az ezredhez.

  JETfly Magazin

Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Svédország a Grob G 120TP típust választotta az alapfokú kiképző repülőgép kategóriára, felváltva idővel a kiöregedő SK 60-as flottát.