2023. 04. 02.
Áron
: 381 Ft   : 350 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A stratégiai légiszállítás képessége

Art of WAR  |  2009. 08. 08., 11:17

Július 27-e óta működik Magyarországon, az MH Pápa Bázisrepülőtéren a NATO Stratégiai Légiszállítási Képességét (SAC) biztosító légiflotta. A SAC program egyébként a NATO sikertörténete, hiszen mindössze három évvel ezelőtt, 2006-ban vette kezdetét.

A NATO Stratégiai Légiszállítási Képesség (Strategic Airlift Capability – SAC) program célja, hogy a résztvevő országok számára katonai légiszállítást biztosítson távoli területekre. S mivel a válsághelyzetekben elengedhetetlen a gyors reagálás, a stratégiai légiszállítás napjainkban egyre fontosabb képesség, amely lehetővé teszi a katonák és a felszerelés gyors szállítását. A program emellett természetesen megfelel a NATO haderő-fejlesztési követelményeinek és annak is, hogy az NRF (NATO Response Force – NATO Reagáló Erők) erőknek gyorsan telepíthetőnek kell lenni a világ bármely pontjára.

A SAC program három évvel ezelőtt, 2006-ban kezdődött: a projektben résztvevő NATO tagországok és a hozzájuk csatlakozott két békepartnerségi (PfP) ország ekkor jelentette be a stratégiai légiszállítási képesség létrehozását. Magának, a programnak az elindítását 2007 nyarán jelentették be a NATO tagállamok védelmi minisztereinek brüsszeli találkozóján. Ekkor született döntés arról is, hogy a résztvevő országok egy közös, Boeing C–17 Globemaster III típusú szállítógépekből álló légiflottát hoznak létre, amelyet együtt üzemeltetnek és finanszíroznak.

Ezután a C–17-es szállítógépek beszerzésére és müködtetésük támogatására megalakult a NATO Légiszállítást Kezelő Szervezet (NATO Airlift Management Organisation, NAMO), és annak végrehajtó ügynöksége a NAMA (NATO Airlift Management Agency).

2008. szeptemberében a SAC programot bejelentő tizenkét nemzet – Bulgária, Észtország, Finnország, Magyarország, Litvánia, Hollandia, Norvégia, Lengyelország, Románia, Szlovénia, Svédország és az Amerikai Egyesült Államok – aláírja a SAC Egyetértési Nyilatkozatot. A NAMO ezt követően, 2008. októberében kezdte meg hivatalosan is a tevékenységét. A szervezet egyebek mellett közremüködik a SAC program megvalósításában, a szükséges szerződések megkötésével, illetve eljárások kidolgozásával segíti a beruházási projekteket megvalósulását.

A NAMA pedig végrehajtotta a két C–17-es repülőgép beszerzését a Boeing gyártól. A flotta harmadik gépét az Amerikai Egyesült Államoktól, a programhoz történő hozzájárulásként szerezte be a végrehajtó ügynökség. A beszerzésen túlmenően, a NAMA felelős még a SAC Program teljes körü logisztikai és pénzügyi menedzsmentjéért is.

A SAC Boeing C–17 Globemaster III típusú repülőgépekből álló légiflottájának Magyarországra telepítéséről 2007. novemberében született döntés. A légibázisnak a németországi Ramstein és a romániai Constanca is szeretett volna helyet adni, ám a NATO döntéshozói az MH Pápa Bázisrepülőteret választották. A flottát üzemeltető többnemzeti Nehéz Légiszállítási Ezred (Heavy Airlift Wing – HAW) első néhány katonája a bejelentést követően szinte azonnal Magyarországra érkezett, hogy megteremtse az ideális munkafeltételeket. Ma már száznál is több külföldi katona dolgozik Pápán.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 03. 03., 15:52
Ünnepi sorakozót és emléktábla avatást tartottak az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred megalakulása alkalmából március 1-jén, szerdán. Egyúttal megnyitották a Hadikikötőben található hajózástörténeti kiállítást is, ahol a látogatók megismerhetik a folyamőrség történetét.
2023. 03. 03., 13:10
1939. szeptember 10-én, még csak kilenc napja tartott a II. világháború, amikor a Royal Navy elvesztette első hajóját, a HMS Oxley tengeralattjárót. A történteket nemcsak tragikussá, hanem felettébb kínossá is tette, hogy az egyébként már eléggé elavultnak számító egységet nem egy német U-Boot küldte a tenger fenekére, hanem egy másik brit tengeralattjáró, a HMS Triton.
2023. 02. 23., 15:10
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
2023. 02. 15., 09:21
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
2023-02-14 09:11:19
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
2023-02-09 10:25:02
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
2023-02-02 13:50:19
Toborzóbuszokkal gazdagodik a Magyar Honvédség eszközállománya. Tíz darab Iveco Daily 35S16 típusú járművet adtak át az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) részére január 31-én az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) Újszász utcai objektumában.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 03. 29., 09:41
Az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred hadihajós katonái március 27-én végrehajtották a Mosoni-Duna felderítését egy aknamentesítő hadihajóval és egy tűzszerész járőrhajóval.
2023. 03. 27., 14:26
Az Európai Unió Védelmi Alap (EDF) Űrkutatás témakörében rendeztek szakmai workshopot március 24-én, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson.
2023. 03. 24., 10:45
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
2023. 03. 23., 12:52
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.

  JETfly Magazin

Áprilisban sem lesz hiány repülős rendezvényekből, előadásokból és beindul a repülőnapos szezon is! Olvasóinknak összegyűjtöttünk néhány programot, amire érdemes lesz ellátogatni.