2023. 03. 28. kedd
Gedeon, Johanna
: 385 Ft   : 356 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Kezdődik a Bevetési Irány 2009

Art of WAR  |  2009. 08. 29., 10:17

Bevetési Irány 2009 címmel augusztus 31-től szeptember 25-ig tart Ercsiben a Magyar Honvédség legnagyobb horderejű, harcászati szintű gyakorlata, amelyben a honvédség szinte valamennyi katonai szervezete részt vesz. Az idei gyakorlaton olyan hosszú ideje nem alkalmazott képességeket is felelevenítenek, melyek végrehajtása új kihívást jelent.

Az ideiglenes tábor parancsnoka, Nyers József ezredes csütörtöki tájékoztatása szerint augusztus 17-e óta dolgoznak a gyakorlatot előkészítő csoportok; a teljes létszám esetén 1300-nál több katonát befogadó sátorváros már áll, s a szükséges eszközpark is csaknem teljes egészében megérkezett a táborba. A létszám és az eszközpark várhatóan szeptember 6-ra lesz teljes. A táborparancsnok elmondta: legnagyobb létszámban az 5. lövészdandár, a 37-es müszaki zászlóalj és a kaposvári ezred katonái vesznek részt a számítógéppel támogatott harcászati gyakorlaton. Felelevenítenek olyan régi katonai képességeket, amelyeket hosszú ideje nem alkalmaztak, s emiatt végrehajtásuk új kihívást jelent mind a személyi állomány, mind az alkalmazott haditechnikai eszközök számára. Nemcsak a szárazföldi és a légierőhöz tartozó katonai szervezetek együttmüködését mutatják be, hanem a tüzszerész és hadihajós szervezetet, a müszaki képességeket és a lövészek nemzetközi feladatokra felajánlott erőit is.

A gyakorlatot Ercsi településtől délre, a volt dunai átkelési gyakorlótér területén tartják, ahol a katonák vízi átkelést hajtanak végre a folyón, s ahhoz a kompátkeléstől a hídátkelésig minden, a honvédség alkalmazásában levő eszközt használnak. Csütörtökön már építették a több mint hetven elemből álló szalaghidat. A gyakorlat ünnepélyes megnyitása augusztus 31-én lesz, szeptember 15-én pedig bemutató napot tartanak, amelyre katonai vezetőket és közjogi méltóságokat várnak.

 

2005 óta...

A Bevetési Irány gyakorlatsorozat 2005-ben indult el. A legelső gyakorlat célja az volt, hogy a 2004. évi átszervezések után létrejött új szervezeteket, így elsősorban az új típusú lövész zászlóaljakat, valamint az ahhoz kapcsolódó harctámogató és harckiszolgáló támogató alegységeket bemutassák azzal a vezetési rendszerrel együtt, amely az érintett zászlóaljakat vezeti és irányítja. Mindezeken túl megismerhették azokat az új katonai képességeket is, amelyeket az akkori katonai felső vezetés hozott létre. Mint kiderült, ilyenek voltak többek között a felderítéssel, a különleges müveleti és müszaki tevékenységek (víztisztító alegységek) alkalmazásával kapcsolatos technikai eszközök és alegységek, valamint az országvédelmi feladatokra igénybe vehető erők. A legfontosabb cél azonban a szárazföldi és légierők sikeres együttmüködésének bemutatása volt. A 2005-ös gyakorlatnak kettős feladata volt: egyrészt gyakoroltatni kellett azokat az erőket és eszközöket, amelyek a különböző missziós tevékenységekre vettek igénybe, másrészt össze kellett hangolni azokat a mozzanatokat is, amelyek az országvédelem célját szolgálták. Ez egy zászlóalj harccsoport szintü gyakorlat volt, amelyre ráépült egy dinamikus bemutató is, így mozgás közben vonultatták fel a Magyar Honvédségben rendszeresített technikai és légi eszközöket. Ekkor alakult ki az is, hogy a statikus bemutató helyen nemcsak a szakma számára, hanem szélesebb közönségnek is bemutatásra kerülnek a látottak.

A Bevetési Irány 2006 gyakorlatot a tatai 25. Lövészdandár hajtotta végre. A parancsnoki és törzsvezetési gyakorláson túl a béketámogató müveletekben résztvevő erők tevékenységét demonstrálta, kifejezetten az afganisztáni viszonyokra vonatkoztatva egy béketámogató erő táborán, annak berendezésén, illetve tevékenységén keresztül.

 

A Bevetési Irány 2007 gyakorlat a Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandár alegységeire épült. A cél kifejezetten az országvédelmi képességek bemutatása volt a zászlóalj harccsoport éleslövészetével egybekötött komplex harcászati gyakorlaton, valamint az ehhez kapcsolódó parancsnoki és törzsvezetési gyakorláson keresztül. Fontos szempont volt az is, hogy az újonnan létrejött parancsnokság összekovácsolódjon, illetve, hogy tökéletesítsék a szárazföldi és légierő közötti együttmüködést.

A Bevetési Irány 2008 az egy évvel korábbi gyakorlat folytatása volt, és elsősorban az országvédelmi feladatok bemutatását célozta. A parancsnoki és törzsvezetési gyakorlás a „Bocskai Fokos 2008” nevet kapta, és megegyezett az egy évvel korábbi gyakorlat alapadataival, de kibővült azzal a feladatrendszerrel, amit úgy hívnak: „Befogadó Nemzeti Támogatás”. A beérkező NATO szövetséges csapatok fogadása, biztosítása, és amennyiben szükséges, harcbavetésre való felkészülése volt az elsődleges. Terepen a fő szempont az volt, hogy az éleslövészetekkel egybekötött harcászati gyakorlatok keretében is gyakoroljon az állomány tökéletesítve a szárazföldi és légierő közötti együttmüködést.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 02. 23., 15:10
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
2023. 02. 15., 09:21
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
2023. 02. 14., 09:11
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
2023. 02. 09., 10:25
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
2023-02-02 13:50:19
Toborzóbuszokkal gazdagodik a Magyar Honvédség eszközállománya. Tíz darab Iveco Daily 35S16 típusú járművet adtak át az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) részére január 31-én az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) Újszász utcai objektumában.
2023-01-27 09:56:50
Hideg is, látni is alig lehet a felszín alatt, de a muszáj nagy úr. Márpedig gyakorolni muszáj még téli körülmények között is, éppen ezért hódítják meg évről-évre a csongrádi Holt-Tisza olykor fagyott, máskor „csak” roppant hideg vizét az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred katonabúvárai.
2023-01-20 13:31:49
Az I. világháborút megelőző évtizedekben az egyre erősödő Németország hatalmas erőfeszítéseket tett, hogy egyenrangú világhatalommá váljon a fénykorát élő Brit Birodalommal. Versengésük egyik legfőbb színtere a haditengerészet volt, így a német mérnökök tudásuk legjavát beleadva, kiváló hadihajók sorát alkották meg.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 03. 27., 14:26
Az Európai Unió Védelmi Alap (EDF) Űrkutatás témakörében rendeztek szakmai workshopot március 24-én, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson.
2023. 03. 24., 10:45
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
2023. 03. 23., 12:52
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.
2023. 03. 20., 13:40
Az MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred képességei fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlenek azok a technikai eszközök, amelyek a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül folyamatosan érkeznek az ezredhez.

  JETfly Magazin

Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Svédország a Grob G 120TP típust választotta az alapfokú kiképző repülőgép kategóriára, felváltva idővel a kiöregedő SK 60-as flottát.