2023. 03. 23. csütörtök
Emőke
: 390 Ft   : 362 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Cseppfolyós hajtóanyagú rakétát fejlesztenek az oroszok

Art of WAR  |  2009. 12. 19., 14:57

Oroszország új, cseppfolyós hajtóanyagú interkontinentális ballisztikus rakétát fejleszt ki, és a szovjet korszakban gyártott Vojevoda (Vajda) rakéták helyett állítja majd őket hadrendbe – jelentette pénteken a Kommerszant című orosz lap Andrej Svajcsenkót, a stratégiai rakétaerők főparancsnokát idézve.

A lap szerint ez azt jelenti, hogy Oroszország meg kívánja őrizni a stratégiai erők hagyományos csúcsfegyverét, a silóból felbocsátott rakétákat, amelyek olyan csapásmérő erővel bírnak, amilyennel amerikai fegyver soha nem rendelkezett. A bejelentés másik következménye, hogy a hasonló rakéták fejlesztésében monopolhelyzetet bíró cég mellett most mások is megrendelésekhez jutnak majd. A főparancsnok szerint a rakétaerők fejlesztésében arra fogják helyezni a fő hangsúlyt, hogy 2016-ra az új rakéták már 80 százalékot tegyenek ki. A Kommerszant szerint úgy tudni, a cseppfolyós hajtóanyaggal müködő új rakéta kifejlesztésére vonatkozó, most közzétett terv 2003 óta létezik, amikor a védelmi minisztérium kijelölte a hadászati rakétaerők jövőjét.

A lap rámutatott: a 90-es évek eleje óta a hadászati rakétaerők csak a szilárd üzemanyaggal müködő, mobil indítóállású Topol (Nyárfa) rakétákat állították hadrendbe egyetlen új fegyverként. Mivel így a rakétaipar többi cége elvesztette a megrendeléseket és az anyagi támogatást, a Topolt gyártó Moszkvai Hőtechnikai Intézet (MIT), valamint főkonstruktőre, Jurij Szolomonov pozíciója jelentősen megerősödött. Ez az intézet kapta 1997-ben a szilárd üzemanyaggal meghajtott, tengeralattjárókról indítható Bulava (Buzogány) rakétákra vonatkozó megrendelést is, s ezzel gyakorlatilag a monopóliumává vált az új ballisztikus rakéták kifejlesztése és gyártása. A Bulavával végzett kísérletek sorozatos kudarca azonban a jelek szerint véget vetett a MIT monopóliumának, s rábírta a védelmi minisztériumot megrendelései diverzifikálására.

Viktor Jeszin, a hadászati rakétaerők volt vezérkari főnöke úgy nyilatkozott, hogy az új rakéták nélkülözhetetlenek az Egyesült Államok által tervezett globális rakétapajzs áttöréséhez. Az orosz tudományos akadémia egyik szakértőjét idézve a lap azt írta: az új rakéták kérdését különösen aktuálissá tette a hadászati támadó fegyverek korlátozásáról és csökkentéséről szóló, előkészítés alatt álló START-szerződés is. A hordozóeszközök számának csökkentése nyomán a nehéz rakéták több robbanótöltet elhelyezésére - és ezzel több célpont megcélzására - adnak lehetőséget, mint a Topolok. Szakértők a lapnak elmondták, hogy több intézet is számításba jön a megrendelésre. Jeszin tábornok úgy vélte, bármelyikre bízzák is a fejlesztést, szorosan együtt kell müködnie a többi rakétaipari intézménnyel, mert a jelenleg meglévők közül egy sem képes egyedül megvalósítani ilyen programot. Hozzátette: ezt bizonyítja az Angara ürbeli rakétahordozó kifejlesztésében mutatkozó késedelem is.

A Vojevoda rakétát - NATO kódneve SS-18 Satan - az ukrajnai Dnyepropetrovszkban fejlesztették ki, és a 80-as években állították hadrendbe. Indítási súlya 211 tonna, hossza 34,3, átmérője 3 méter, hatótávolsága 15 ezer kilométer. Legfeljebb 14, egyéni rávezetésü, 800 kilotonnás erejü robbanótöltet hordozására alkalmas. Jelenleg 59 ilyen rakétakomplexum van hadrendben.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 02. 23., 15:10
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
2023. 02. 15., 09:21
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
2023. 02. 14., 09:11
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
2023. 02. 09., 10:25
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
2023-02-02 13:50:19
Toborzóbuszokkal gazdagodik a Magyar Honvédség eszközállománya. Tíz darab Iveco Daily 35S16 típusú járművet adtak át az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) részére január 31-én az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) Újszász utcai objektumában.
2023-01-27 09:56:50
Hideg is, látni is alig lehet a felszín alatt, de a muszáj nagy úr. Márpedig gyakorolni muszáj még téli körülmények között is, éppen ezért hódítják meg évről-évre a csongrádi Holt-Tisza olykor fagyott, máskor „csak” roppant hideg vizét az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred katonabúvárai.
2023-01-20 13:31:49
Az I. világháborút megelőző évtizedekben az egyre erősödő Németország hatalmas erőfeszítéseket tett, hogy egyenrangú világhatalommá váljon a fénykorát élő Brit Birodalommal. Versengésük egyik legfőbb színtere a haditengerészet volt, így a német mérnökök tudásuk legjavát beleadva, kiváló hadihajók sorát alkották meg.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 03. 20., 13:40
Az MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred képességei fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlenek azok a technikai eszközök, amelyek a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül folyamatosan érkeznek az ezredhez.
2023. 03. 20., 13:15
Az Airbus érkezése várostörténeti jelentőséggel bír, a város gazdasága új szintre lépett.
2023. 03. 17., 14:03
Gépjármű vezetői kiképzésen vett részt a közelmúltban az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred logisztikai századának állománya, tábori körülmények között.
2023. 03. 16., 14:41
A szlovén parlament védelmi bizottsága jóváhagyta a fegyveres erők (SAF) hosszú távú fejlesztésére vonatkozó határozatot, amely korábbra tervezi a védelmi kiadások növelését – közölte a szlovén közszolgálati televízió március 8-án, szerdán.

  JETfly Magazin

Újabb friss hír az L-39NG kapcsán, hiszen az Aero Vodochody repülőgépgyár új gyártósort indított az új kiképző repülőgép számára. Az összeszerelő soron a repülőgép törzsét szerelik össze, a termelési kapacitása a tervek szerint évente legfeljebb 24 darab lesz és több mint 100 embert fog foglalkoztatni.