2023. 06. 09. péntek
Félix
: 369 Ft   : 343 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Nagyító alatt a kínai haditengerészeti flotta

Art of WAR  |  2010. 01. 21., 14:01

Az Amerikai Egyesült Államok haditengerészete (U.S. Navy) a napokban hozta nyilvánosságra az általa ismert és becsült adatokat a kínai haditengerészet összetételéről és létszámáról. Az eset úgy néz ki, hogy „véletlenszerűen” történt, ugyanis a közzététel után azonnal törölték az oldalt, bár az információk ennek ellenére is elterjedtek világszerte.

A lista a következő adatokat tartalmazta a kínai haditengerészeti flotta haderejéről összehasonlítva az Egyesült Államok haderejével:

- Tengeralattjáróból 62 db-bal rendelkezik a kínai haditengerészet, amelyekből 53 db dízel üzemü, 6 db nukleáris támadó és 3 db ballisztikus rakétákkal felszerelt nukleáris támadó tengeralattjáró. Ugyanakkor az Egyesült Államok 72 db-ból álló tengeralattjáró flottával rendelkezik, amelyekből mindegyik nukleáris meghajtású. A tengeralattjáró flottából 53 db támadó és 18 db ballisztikus rakétákkal felszerelt tengeralattjárót tudhat magáénak.

- Torpedórombolóból 26 db-ot, míg az USA haditengerészete 52 db-ot birtokol.

- Fregattból 48 db-bal rendelkezik a kínai haditengerészet, míg az USA 32 db-ot tart számon, beleértve a két új LCS (Littoral Combat Ship) hajót is.

- Kétéltü hajókból 58 db-bal rendelkezik Kína, míg az amerikai haditengerészet 30 db-bal, amelyek mindegyike jóval nagyobb és sokkal jobb felszereltségü hajófedélzettel, modernebb repülőeszközökkel, helikopterekkel és partraszállási képességgel is rendelkezik.

- Partmenti járőrhajókból legalább 80 db-ot tartanak számon, míg az USA hadereje ezek közül csak néhányat birtokolt, azonban ezeket is leépítette. Kína ezeket a hajókat tengerpartjainak védelmére használja.Mindezek mellett az amerikai haditengerészet 11 db repülőgép hordozóval is rendelkezik, amelyekből 10 db nukleáris meghajtású és ezenkívül 22 db cirkálót mondhat még magáénak.

A kínai hadihajók legtöbbje idősebb (ha nem is a hajók életkorában, de konstrukcióikat tekintve elavultabbak) mint az amerikai haditengerészet hajói. Azonban Kína törekszik arra, hogy fejlessze a flottáját, éppen ezért új osztályú hajókat épít, sokkal modernebb felszereltséggel és fegyverzettel. Az új torpedórombolóik modernebb, repülőgépek elleni légvédelmi eszközökkel vannak felszerelve, bár azokat nem lehet és nem is érdemes összehasonlítani az amerikai Aegis hajófedélzeti felderítő- és fegyverrendszerével, amelyekből az USA 20 db ilyet szerelt fel hajóira . Továbbái kínai törekvés a nukleáris meghajtású tengeralattjáró flottája fejlesztése annak érdekében, hogy méltó ellenfele legyen az Egyesült Államok haditengerészeti erejének. A tengerészeti felderítő repülőgépek esetében is összehasonlíthatatlan a két haderő, ugyanis az amerikai haditengerészet ezekből a repülőgépekből (P-3 Orion) is több mint százzal rendelkezik. Azonban Kína repülőgép hordozókat is gyárt, valamint folyamatosan fejleszti haditengerészeti repülőgépflottáját is. Ezen kívül még számos más területen próbál újítani, mint a ballisztikus rakéták fejlesztési területén is.Összegezve a fent leírtakat kijelenthetjük, hogy jelenleg a kínai haditengerészet ereje nem hasonlítható össze az Egyesült Államok haditengerészeti erőivel, azonban Kína erőteljesen törekszik arra, hogy építse és fejlessze flottáját.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 05. 09., 10:25
1986. április 26-án történt meg Európa legnagyobb nukleáris katasztrófája. A csernobili Vlagyimir Iljics Lenin atomerőmű 4-es számú RBMK-1000 típusú, grafitrudas szabályozású reaktorblokkja a konstrukció tervezési hibája, illetve sorozatos emberi mulasztások miatt kigyulladt, majd a keletkezett gőz szétvetette magát a reaktort, illetve az annak helyet adó épület tetőszerkezetét is.
2023. 04. 17., 09:54
A Sargasso-tenger évszázadok óta az Atlanti-óceán egyik leghírhedtebb térségének számít, többek között azért, mert területén fekszik a Bermuda-háromszög is.
2023-05-25 16:19:43
A német-magyar szárazföldi erők együttműködése részeként Magyarországra érkezett Björn F. Schulz dandártábornok, a Bundeswehr Páncélos Iskola parancsnoka, aki május 24-én a tatai MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz látogatott.
2023-03-31 12:17:30
Az iráni Iszlám Forradalmi Gárda már számos alkalommal mutatott be meglehetősen sajátos tervezésű, néha igencsak futurisztikus külsejű harci eszközöket, amelyek többsége – legalábbis amennyire tudni lehet – vagy egyszerűen propagandacélokra szolgált, vagy nem lépett túl a prototípus fázison.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 06. 08., 10:49
Gyors lefolyású gyakorlatok, amelyeken nemcsak a szárazföldi és légierő haderőnem alakulatai és katonái, hanem a tartalékosok is részt vettek.
2023. 06. 06., 10:40
Elszállították a második világháborús magyar légibombát a főváros II. kerületéből, a Szeréna útról.
2023. 06. 02., 09:19
Magyar idő szerint 2023. április 14-én 14 óra 15 perckor egy Ariane–5 hordozórakétán a francia guyanai Kourouról elindult az Európai Űrügynökség JUICE űrszondája a Jupiter bolygó Euro­pa, Ganymedes és Callisto elnevezésű jeges holdjaihoz, hogy ezeket 2031-ben elérve különféle tudományos vizsgálatokat végezzen.
2023. 06. 01., 09:59
Csehország védelmi kiadásai a jövőben az éves bruttó hazai termék (GDP) legalább két százalékát fogják kitenni. A vonatkozó törvényt a képviselőház után május 31-én, a cseh szenátus is jóváhagyta, érvénybe lépéséhez csak az államfő aláírása szükséges.

  JETfly Magazin

Az Egyesült Államok több követelményre hivatkozva, elutasította az ötödik generációs F-35-ös harci repülőgépek eladását Thaiföld részére.