Semmi sem állíthatja meg Oroszországot abban, hogy katonai felszereléseket adjon el Iránnak, továbbá semmi nem akadályozhatja meg a két ország közötti katonai együttműködés folytatását a fegyverek értékesítése területén - jelentette ki a napokban Oroszország első számú fegyverzet exportőre, a Roszoboronexport egyik illetékese.
Oroszország még 2005 decemberében írt alá megállapodást Iránnal Sz-300-as légvédelmi rakétarendszer leszállításáról. Azonban azóta sem került nyilvánosságra hivatalosan, hogy a szerződésben foglaltak teljesítése megkezdődött-e. Az Sz-300-as rendszer elfogó rakétái akár 150 kilométeres távolságból is képesek megsemmisíteni az ellenséges repülőgépeket, ballisztikus rakétákat. Teherán azonban - szakértők szerint - atomlétesítményeinek védelmét akarja biztosítani az orosz légvédelmi rendszerrel. Az Sz-300-as rakétarendszer bármilyen lehetséges eladása Iránnak, nagyon érzékeny kérdés Moszkva és az Egyesült Államok közötti kapcsolatrendszerben.
A nyugati nagyhatalmakat bosszantja Irán azon döntése, hogy fegyverzettechnikai üzleteket köt Oroszországgal és folytatja vitatott nukleáris programját is. Washington és Tel-Aviv is rossz szemmel nézi Irán fegyverkezési programját, és mindkét állam aggodalmát fejezte ki az Sz-300-as légvédelmi rakétarendszer esetleges leszállításával kapcsolatban, amely jelentősen megnövelné Irán légvédelmi képességeit.
Bár Oroszország régóta szoros kapcsolatban áll Iránnal, ide tartozik a most épülő nukleáris energiával müködő Buseri nukleáris létesítmény megépítése is, mára azonban mégis úgy tünik, hogy nézeteik inkább az Egyesült Államok álláspontjaihoz közelednek.