2024. 12. 08.
Mária
: 413 Ft   : 391 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Szent István Egyetem sikerrel tette meg az első lépést a kutatóegyetemi cím elnyerése érdekében

Art of WAR  |  2010. 02. 18., 20:22

Az egyetem most benyújtott pályázata magasan megfelel az Oktatási Minisztérium által elvárt minden kritériumnak. A kutatóegyetemi cím lehetőséget teremthet, hogy a SZIE utóbbi években bekövetkezett látványos fejlődése új lendületet kapjon. Az Egyetem célja, hogy az oktatási színvonal további emelésével, az eddigi sikeres kutatások tapasztalataival és eredményeivel felvértezett kutatócsoportok további tevékenysége révén nem csupán Magyarország, de a tágabb régió, Közép-Európa vezető agrár- és környezet-tudományi  központja legyen. A SZIE kutatási-fejlesztési innovációs stratégiájának hangsúlyos eleme az intézményközi és tudományterületi kooperáció, melynek mentén igen szoros kutatatási-oktatási kapcsolatokat ápol többek között a katonai felsőoktatással és kutatással.

A SZIE kezdetektől nagy lehetőséget látott a kutatóegyetemi pályázatban, hiszen az Oktatási és Kulturális Minisztérium által meghatározott objektív paraméterek alapján a valós teljesítmény döntheti el, hogy melyik felsőoktatási intézmény érdemes a kutatóegyetemi cím elnyerésére. 

Az egyetem pályázatának kiemelt jelentőségét az a stratégiai célkitüzés adja, hogy a SZIE Közép-Európa vezető agrártudományi központja kíván lenni. Eredményesen felhasználva Magyarország két kiváló adottságát: a számos világhírü találmányban, kutatásban megjelenő magyar tudást, kreativitást, valamint a természet gazdag ajándékával megáldott termőföldet. Erre a központi szerepre lehetőséget teremt az a tény, hogy egyedül a SZIE kutatásai képesek az agrárium egész területének átfogó vizsgálatára, hiszen az országban csak itt müködik, a nemzetközileg is kiválósági központként jegyzett Állatorvos-tudományi Kar, amely kiemelkedő eredményekkel és legmagasabb szintü nemzetközi akkredítációval is rendelkezik.    

A hagyományos agrártudományokon túl a SZIE kutatásai képesek választ adni a változó világ kihívásaira. Az elmúlt években az egyetemen folytatott sikeres alkalmazott kutatások középpontjába olyan égető problémákat állítottak, mint a fenntartható fejlődés, az élelmiszerbiztonság, a klímavédelem, a környezetipar, megújuló energiaforrások vagy az egészséges környezet. A környezetbarát szemlélet és a klímavédelem nem csak szavakban, hanem az egyetem fejlesztéseinél is meghatározó szempont. Ezt és a folyamatos innovációt bizonyítja, hogy technológia-fejlesztésben komoly eredményeket ért el a környezetipari területre fókuszáló Regionális Egyetemi Tudásközpont és a gödöllői kampuszon müködik Magyarország első karbonsemleges klímairodája.

A SZIE – vállalati partnereivel közösen – az elsők között kapott lehetőséget arra, hogy az Európai Innovációs és Technológiai Intézet által koordinált óriási kutatási projektek aktív résztvevője legyen.

A SZIE hagyományosan erős nemzetközi tudományos kapcsolatokkal rendelkezik, neves egyetemek egész sorával alakított ki tudományos együttmüködést Japántól, az EU országain át az USA-ig. Nemzetközi elismertségét jól példázza, hogy a hazánkban tanuló külföldi diákok körében a SZIE idegennyelvü képzései a legnépszerübbek közé tartoznak. Az egyetemre irányuló nemzetközi figyelmet mutatja, hogy a SZIE-n folyó kutatásokról rangos nemzetközi tudományos folyóiratban megjelent publikációk mellett olyan világszerte olvasott médiumok is beszámoltak, mint a New York Times vagy a National Geographic Magazine.

A szikár tények is megalapozzák a SZIE esélyeit. Az egyetem rendelkezik a pályázathoz szükséges valamennyi kritériummal, hiszen a pályázaton induló  négy karon 322 tudományos fokozattal rendelkező oktató és kutató dolgozik, ami a teljes oktatói-kutatói létszám 72,5%-a, amely magasan meghaladja a pályázatban előírt 50%-os arányt. Az egyetemen 7 doktori iskola és 3 akadémiai kutatócsoport müködik. Minthogy ezúttal valóban jól meghatározott és mérhető szempontok alapján születik a döntés, joggal remélhető, hogy a Szent István Egyetem – a Közép-magyarországi Régió egyetlen nem budapesti székhelyü pályázójaként –kutatóegyetemként folytathatja oktató-kutató munkáját.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-05-28 13:25:58
A Roszatom nukleáris üzemanyagot gyártó részlegéhez, a TVEL-hez tartozó Csepecki Gépgyárban megkezdték azoknak a speciális spirálbordás titáncsöveknek a gyártását, amelyek a világ majdani legnagyobb atomjégtörő hajóján a gőzfejlesztők szerkezeti merevségét biztosítják.
2024-05-24 10:15:38
A Flotprom internetes szakportál 2024. május 2-án közzétett információi szerint a Volga mellett fekvő Zelenodolszkban működő Gorkij Hajógyárban, a hónap folyamán két új hadihajót bocsátanak vízre, a Karakurt-osztályú (Project 22800) Tájfun korvettet és a Project 22160 típusú, Viktor Velikij járőrhajót.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

A horvát védelmi minisztérium hivatalos bejelentése értelmében, 2024. december 1-től már nem a MiG-21-esek védik az ország légterét, a típus búcsújával egy korszak véget ér Európában.

  NÉPSZERŰ HÍREK