A Magyar Honvédség Görgei Artúr Vegyivédelmi Információs Központ a vegyivédelmiek napja és a Vegyivédelmi Szolgálat 60. éves fennállásának alkalmából ünnepséget szervezett a budapesti Maléter Pál Laktanyában. Az eseményen visszatekintettek az elmúlt évtizedekre, de a jelenről és a jövőről is szó esett.
A Magyar Honvédség vegyivédelmi szolgálata fennállásának 60. évfordulójáról emlékeztek meg május 4-én, Budapesten a Zách utcai Maléter Pál Laktanyában a HM és a MH csapatainak képviselői és a szolgálat nyugdíjasai. Az ünnepségre és az azt követő baráti találkozóra a rendezőknek, az MH Görgei Artúr Vegyivédelmi Információs Központnak és az MH 93. Petőfi Sándor Vegyivédelmi Zászlóaljnak, sikerült sok nyugállományú vegyivédelmi katonát felkutatnia és meghívnia, akik éltek is a lehetőséggel és megjelenésükkel megtisztelték a rendezvényt. A meghívottak ünnepi állománygyülésen vettek részt, majd megtekintették a vegyivédelmi technikai bemutatót. Az ünnepi állománygyülésen a HM Honvéd Vezérkar főnök képviseletében megjelent Hazuga Károly altábornagy, a HM Honvéd Vezérkar Főnök helyettese, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság részéről Orosz Zoltán vezérőrnagy, törzsfőnök.
Szombati Zoltán mk. ezredes, az MH 93. Petőfi Sándor Vegyivédelmi Zászlóalj parancsnoka ünnepi beszédében felidézte a szolgálat létrejöttének körülményeit, mikor a vegyivédelmi szolgálat 1950. augusztus 1-jén a müszaki szolgálatból kiválva Önálló Vegyiharc szolgálatként jött létre. Az 50-es évek elején megalakultak az első vegyivédelmi szervezetek, 1951. január 4-től VK rendelettel a Gáz és vegyiharc elnevezés helyett a vegyivédelem elnevezést vezették be a szolgálatnál.

Beszélt a szolgálat technikai eszközrendszerének kialakulásáról, fejlődéséről, feladatainak sokrétüségéről folyamatos változásáról a kor katonai, szövetségi és ipari környezetbiztonsági kihívásai tükrében. Kitért arra is, hogy az elmúlt 60 év során a szolgálat vezetését és csapat tagozatát számos alkalommal átszervezték, míg mára már csak két önálló katonai szervezet képviseli a fegyvernemet az MH 93. Petőfi Sándor Vegyivédelmi Zászlóalj és az MH Görgei Artúr Vegyivédelmi Információs Központ, illetve szervezeti elemként, az MH LEK részeként 2. számú Raktárbázisa a vegyivédelmi szakanyag ellátást végzi.
Napjaink feladatairól és a szolgálat jövőjéről elmondta, hogy a kis létszámú, de elhivatott vegyivédelmi katonák már nemcsak Magyarországon, hanem a világ több válsággócában teljesítenek szolgálatot: Afganisztánban, Koszovóban Cipruson, de szolgáltak Irakban és a Szaharában is. A vegyivédelmi katonák kivívják más nemzetek elismerését nemcsak a külföldi missziókban, hanem a közös gyakorlatokon is, Szlovákiától Németországon át Portugáliáig.
A szolgálat a NATO csatlakozást követően a szövetséges nemzetközi szerepvállalási feladatok végrehajtásába is bekapcsolódott. 2004-től rendszeres a részvétel a NATO Reagáló Erőkben (NRF – NATO Response Force). A zászlóalj egy vegyi-, sugárfelderítő szakasszal vett (vesz) részt a többnemzetü vegyivédelmi zászlóaljban, és a közeljövőben éri el müveleti készenlétét a NATO-nak felajánlott ABV mentesítő százada. A Központ értékelő tisztjei, tiszthelyettesi az NRF ABV Hadmüveleti Értékelő Csoportjában folyamatosan teljesítenek szolgálatot.

A rendezvényhez kapcsolódva a Somos Alapítvány a védelmi és biztonsági oktatásért és kutatásért nevü közhasznú szervezet, a ZMNE BJKMK Vegyi-, és Katasztrófavédelmi Intézet és a Magyar Honvéd Vegyivédelmi Tudományos és Szociális Alapítvány nevü közhasznú szervezet, közös közérdekü kötelezettségvállalása alapján tudományos konferenciát szervezett a „Vegyivédelmi szolgálat létrehozásának 60. évfordulója” elnevezéssel, melynek eredményhirdetése az ünnepélyes állománygyülésen történt meg. A pályázatra 11 színvonalas tanulmány érkezett. A pályázatok a vegyivédelmi szolgálat történetét, a szolgálat előtt álló aktuális kérdésekre kerestek választ. A pályázat fődíját Dr. Berek Tamás PhD, a A jövő tisztjeinek ABV védelmi felkészítésének iránya az ABV jártasság követelményeinek tükrében címü pályamunkájával nyerte el. A teljesség igénye nélkül néhány további pályamü címe: A NATO Reagáló erők alkalmazhatósága katasztrófa helyzetek kezelésében; Aggasztó kihívások, professzionális válasz, avagy hazánk légi sugárfelderítési képessége; Ergonómiai szempontok a sugárzásmérő müszerek fejlesztéséhez; A mérgező harcanyag felhő detektálásának vizsgálata digitális képfeldolgozás segítségével.
