2023. 03. 22. szerda
Beáta, Izolda
: 390 Ft   : 362 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Indul a helikopteresek második csoportja Kabulba

Art of WAR  |  2010. 08. 19., 16:45

A hozzátartozók és családtagok jelenlétében Benkő Tibor altábornagy búcsúztatta az afganisztáni misszióba induló MH 86. Légi Kiképzést-támogató csoportot a Szolnoki Helikopter Bázis Művelődési Otthonában. A tíz fős csapat 2010. augusztus 25-én kezdi meg szolgálatát.

A Honvédelmi Minisztérium Honvéd Vezérkar főnöke beszédében elmondta, hogy az afganisztáni misszió a legveszélyesebb küldetés. „Afganisztánban nincs béke, hanem müveletek folynak, olyan harci cselekmények, melyek sajnos nagyon sok áldozatot követelnek”… A szövetséges katonák áldozata meghaladta már a 2000 főt. „Éppen ezért legyünk büszkék katonáinkra. Legyünk büszkék arra, hogy erre a nehéz, embert próbáló, veszélyekkel teli küldetésre vállalkoznak, és teljesítik kötelezettségüket, melyet esküben fogadtak”.

Az altábornagy kiemelte: a 2005-ben indult afganisztáni misszió komoly kihívást, felkészültséget és nagy bátorságot igényel a magyar katonáktól, amelyhez a hozzátartozók türelme, szeretete és megértése elengedhetetlen. A külszolgálatot teljesítő magyar katonák, eddig nem alkalmazott képességek alkalmazásával is hozzájárulnak az afgán hadsereg felkészültségének fejlesztéséhez. Ilyen például a MI-17 típusú helikopterre történő blokk felszerelése, amellyel lehetővé válik a nem irányított rakéták használata ezen a típuson. Benkő Tibor felhívta a figyelmet arra, hogy Suszter Attila őrnagy, a váltás parancsnoka egy személyben felel mindenkiért és mindenért. Arra kérte a misszióba induló katonákat, hogy müveleti területen segítsék egymást, a parancsnokot és bajtársaikat egyaránt. „A problémamegoldás közös. Egy csapatról, egy célról van szó. A feladatot csak akkor tudják végrehajtani, ha parancsnokuk vezetése alatt egy irányban gondolkodnak és dolgoznak.”

A misszió egy éve alatt 4 hónapos váltásokban biztosítja a katonákat az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis. A csoport feladata az Afgán Nemzeti Hadsereg Légi Hadtest (Afghan National Army Air Corps, ANAAC) harci helikopter hajózó állományának elméleti és gyakorlati kiképzése, és részvétel a helikopterek csapatszintü üzemben tartásában. A most induló második váltás 10 fővel kezdi meg szolgálatát Afganisztánban. 2011. január 15-ig tartózkodnak majd az ázsiai országban. Oktató gépparancsnok-kontingens parancsnok beosztásba Suszter Attila őrnagyot vezénylik, aki korábban a Magyar Honvédség Béketámogató Kiképző Központ és az MH 86. Szolnoki Helikopter Bázison hajtott végre felkészítést a misszióba készülőknek.

A rendezvény állófogadásán Pintér Zoltán, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság légierő haderőnemi főnöke mondott pohárköszöntőt. A vezérőrnagy -aki nemrégiben ellátogatott az afganisztáni bázisra- beszédében elmondta: „Az afgán légierő parancsnoka négyszemközt elmondta nekem, hogy a magyarok a legjobbak”.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 02. 23., 15:10
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
2023. 02. 15., 09:21
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
2023. 02. 14., 09:11
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
2023. 02. 09., 10:25
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
2023-02-02 13:50:19
Toborzóbuszokkal gazdagodik a Magyar Honvédség eszközállománya. Tíz darab Iveco Daily 35S16 típusú járművet adtak át az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) részére január 31-én az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) Újszász utcai objektumában.
2023-01-27 09:56:50
Hideg is, látni is alig lehet a felszín alatt, de a muszáj nagy úr. Márpedig gyakorolni muszáj még téli körülmények között is, éppen ezért hódítják meg évről-évre a csongrádi Holt-Tisza olykor fagyott, máskor „csak” roppant hideg vizét az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred katonabúvárai.
2023-01-20 13:31:49
Az I. világháborút megelőző évtizedekben az egyre erősödő Németország hatalmas erőfeszítéseket tett, hogy egyenrangú világhatalommá váljon a fénykorát élő Brit Birodalommal. Versengésük egyik legfőbb színtere a haditengerészet volt, így a német mérnökök tudásuk legjavát beleadva, kiváló hadihajók sorát alkották meg.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 03. 20., 13:40
Az MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred képességei fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlenek azok a technikai eszközök, amelyek a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül folyamatosan érkeznek az ezredhez.
2023. 03. 20., 13:15
Az Airbus érkezése várostörténeti jelentőséggel bír, a város gazdasága új szintre lépett.
2023. 03. 17., 14:03
Gépjármű vezetői kiképzésen vett részt a közelmúltban az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred logisztikai századának állománya, tábori körülmények között.
2023. 03. 16., 14:41
A szlovén parlament védelmi bizottsága jóváhagyta a fegyveres erők (SAF) hosszú távú fejlesztésére vonatkozó határozatot, amely korábbra tervezi a védelmi kiadások növelését – közölte a szlovén közszolgálati televízió március 8-án, szerdán.

  JETfly Magazin

Újabb friss hír az L-39NG kapcsán, hiszen az Aero Vodochody repülőgépgyár új gyártósort indított az új kiképző repülőgép számára. Az összeszerelő soron a repülőgép törzsét szerelik össze, a termelési kapacitása a tervek szerint évente legfeljebb 24 darab lesz és több mint 100 embert fog foglalkoztatni.