2024. 12. 08.
Mária
: 413 Ft   : 391 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

2010 öt legnagyszerűbb haditechnikai újítása

Art of WAR  |  2010. 11. 19., 09:17

Az amerikai Time magazin megnevezte 2010 ötven legkiemelkedőbb találmányát, amelyek között öt haditechnikai újítás is helyet kapott. Lássuk tehát, hogy a tengerentúlon melyek azok az új vívmányok, amelyek elnyerték a szakértőket tetszését, és amelyek közül egyik másik már éles helyzetben is bizonyított.

A magazin a haditechnikai eszközök rangsorában első helyre a „Super Super Soaker”-t, azaz a „Super Vízromboló” berendezést helyezte. A berendezés elsősorban az improvizált robbanóeszközök (IED) hatástalanításához nyújt segítséget. A fegyvert az amerikai csapatok már sikerrel alkalmazzák Afganisztánban útmenti bombák hatástalanítására, és az nagyban megkönnyíti a tüzszerészek munkáját.

Az Új-Mexikóban található Sandia National Laboratories által kifejlesztett müanyag berendezést vízzel és egy kis robbanó töltettel töltik fel, amely müködésbe lépéskor egy vízpengét hoz létre, amely megsemmisíti a célt. Napjainkban a Sandia National Laboratories az Egyesült Államok hadseregének megrendelésének teljesítésén dolgozik. A hadsereg, elsősorban az afganisztáni erők számára 7000 darabot rendelt a berendezésből mintegy 58 millió dollár értékben.

IMX-101 robbanóanyag alkalmazásaA Time magazin haditechnikai eszközök listájának második helyezettje egy új, kevésbé veszélyes robbanóanyag (Less Dangerous Explosives) lett. A hagyományos TNT robbanóanyag relatíve instabil, ami azt jelenti, hogy véletlenül is felrobbanhat. Az új robbanóanyag, az IMX-101 – összehasonlítva ugyanolyan mennyiségü TNT-vel – ”termikusan sokkal stabilabb”. Az új robbanóanyag 2010. augusztus közepén kapta meg az USA hadseregétől a szükséges engedélyeket. A kutató mérnökök négy éven keresztül dolgoztak az új robbanóanyag fejlesztésén, amely a tervek szerint a jövő évtől keződően kerül gyártásra. Az IMX-101 tervezett 8 dolláros árával mintegy 2 dollárral drágább, mint a TNT, azonban a hadsereg úgy látja, megéri a nagyobb összeget is kifizetni érte, mivel a katonák nagyobb biztonságban vannak.

A Time szerint a képzeletbeli dobogó harmadik fokára a scramjet-meghajtású Boeing X-51A WaveRider állhatott fel. Az X-51 WaveRider 2010 májusában hajtotta végre első repülését, amely során sebessége meghaladta az 5 Mach-ot.

Az X-51A WaveRider scramjet tesztje

A WaveRider sebességének köszönhetően 10 perc alatt képes közel 1000 km-t megtenni. A teszt során a WaveRider valamivel több mint 2 percig másodpercig kifogástalanul müködött, akkor viszont elveszítették a kapcsolatot az X-51A-val, így kénytelenek voltak beindítani az önmegsemmisítést.

X-Flex Blast alkalmazásaNegyedik helyre került az X-Flex Blast Protection védelmi rendszer, amely egyaránt alkalmazható épületek mennyezetén, padlóján valamint a falakon, mint kisegítő borítás. A speciális háló, amit kevlár anyagból készítenek polimer borítással kombinálva, gyakorlatilag erősebb a falnál, rugalmasságának köszönhetően nagyszerü védelmet nyújt földrengések, robbanások valamint repeszek ellen. Az X-Flex alkalmazásáról a Pentagon már döntött, azt elsősorban az USA külföldi katonai bázisain fogják alkalmazni.

A magazin az ötödik helyre sorolta a „Vasember Öltözetet” (Iron Man Suit). Az XOS2-t a Salt Lake Cityben müködő Raytheon Sarcos fejlesztette ki, és 2010 szeptemberében mutatta be.

A Raytheon által fejlesztett XOS2

A „robotizált” öltözetet elsősorban azoknak a müveletekben résztevő katonáknak szánják, akiknek nehéz terheket, berendezéseket kell a megadott helyre szállítaniuk, felemelniük. Az XOS2-t alkalmazó katonák minden különösebb erőfeszítés nélkül képesek közel 100 kg-os terheket felemelni. Napjainkban a Raytheon a harmadik generációs XOS3 fejlesztésén dolgozik, amely elképzeléseik szerint könnyebb, megbízhatóbb és mobilabb lesz elődjénél.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-05-28 13:25:58
A Roszatom nukleáris üzemanyagot gyártó részlegéhez, a TVEL-hez tartozó Csepecki Gépgyárban megkezdték azoknak a speciális spirálbordás titáncsöveknek a gyártását, amelyek a világ majdani legnagyobb atomjégtörő hajóján a gőzfejlesztők szerkezeti merevségét biztosítják.
2024-05-24 10:15:38
A Flotprom internetes szakportál 2024. május 2-án közzétett információi szerint a Volga mellett fekvő Zelenodolszkban működő Gorkij Hajógyárban, a hónap folyamán két új hadihajót bocsátanak vízre, a Karakurt-osztályú (Project 22800) Tájfun korvettet és a Project 22160 típusú, Viktor Velikij járőrhajót.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

A horvát védelmi minisztérium hivatalos bejelentése értelmében, 2024. december 1-től már nem a MiG-21-esek védik az ország légterét, a típus búcsújával egy korszak véget ér Európában.

  NÉPSZERŰ HÍREK