Az orosz Fegyverkereskedelmi Elemző Központ (CAMTO) nyilvánosságra hozta azon haditechnikai szerződések és megállapodások listáját, amely a központ véleménye szerint 2010-ben a legjelentősebbnek számítottak Oroszországban.
A CAMTO az első helyet az indiai ötödik generációs vadászrepülőgép (FGFA – Fifth-Generation Fighter Aircraft) fejlesztésére megkötött megállapodásnak adta. A végleges szerződés 2010. december 21-én került aláírásra, az orosz elnök, Dmitrij Medvegyev indiai hivatalos látogatása során. Az ötödik generációs vadászrepülőgép indiai (FGFA) változatának vázlatos megtervezésére kötött megállapodás ellenértéke 295 millió dollár. A tervezést 18 hónap alatt kívánják végrehajtani, míg a fejlesztésre és a prototípusok tesztjeire 8-10 évet számolnak. A program teljes finanszírozására a tervek szerint 12 milliárd dollárt költenek, ami az orosz és indiai fél között fog megoszlani.
2. Megállapodás az orosz-indiai közös, katonai teherszállító repülőgép (MTA ‑ Multi-Role Transport Aircraft) fejlesztéséről
Oroszország és India képviselői 2010. szeptember 9-én Új-Delhiben írták alá a megállapodást egy újgenerációs, sugárhajtású, többcélú szállító repülőgép tervezéséről és fejlesztéséről. A közös fejlesztésről már 2000-ben elkezdődtek a tárgyalások, azonban a fizetésről korábban nem tudott megállapodni a két ország. A szerződés értelmében létrejött közös cégben 50%-kal van jelen az indiai Hindustan Aeronautics Limited (HAL), míg a másik 50%-on az orosz állami Egyesített Repülőgépgyártó Konzorcium (OAK), valamint a Roszoboronexport osztozik fele-fele arányban. A fejlesztő stáb központja az indiai Bangalorban lesz, a repülőgép gyártására mindkét országban sor kerül a későbbiekben. A program költsége mintegy 600,7 millió dollár, amelyet a két ország 50-50%-ban áll. Ez az összeg a sorozatgyártás beindításáig szükséges dolgok finanszírozását teszi lehetővé.
3. A Venezuelának biztosított hitel engedélyezése és kiutalása orosz haditechnikai eszközvásárlásra
Oroszország kormánya 4 milliárd dollár államhitelt biztosított Venezuela számára haditechnikai eszközök beszerzésére. A megállapodásra Hugo Chávez venezuelai elnök októberi, moszkvai látogatása során került szignó.
4. A Líbiával megkötött csomag-megállapodás
Oroszország és Líbia január 29-én, Abu Bakr Yunis Jaber altábornagy, líbiai védelmi miniszter oroszországi látogatása során írta alá az 1,3 milliárd eurós haditechnikai eszköz beszerzésről szóló megállapodást.
5. Az Indiával megkötött, MiG-29K típusú hajófedélzeti repülőgépek szállításáról aláírt szerződés
Vlagyimir Putyin indiai látogatása során, március 12-én írták alá a szerződést 29 db MiG-29K típusú, hajófedélzeti vadászrepülőgép szállításáról. Az első gépek átadására a megállapodás értelmében 2012-ben kerül sor. A szerződés ellenértéke eléri az 1,5 milliárd dollárt. A beszerzendő 29 db MiG-29K vadászrepülőgép közül 16 a Vikramáditja repülőgép-hordozón fog állomásozni.
6. A Vietnámmal kötött szerződés Szu-30MK2 vadászrepülőgépek szállításáról
Oroszország és Vietnám február elején véglegesítette a 12 db Szu-30MK2 típusú vadászrepülőgép, valamint a gépekhez tartozó fegyverzet eladásáról szóló szerződést. A szerződés ellenértéke eléri az 1 milliárd dollárt, amelynek értelmében 2011-2012-ben szállítja le a megrendelt repülőgépeket. Ezen túlmenően Vietnám fegyverzetet és tartalék alkatrészeket is kap, és nem csak ezekhez, hanem a korábban megrendelt (egy 2009 elején lezárt megállapodás értelmében Vietnám 8 db Szu-30MK2 repülőgépet rendelt fegyverzet nélkül) repülőgépekhez is.
7. Az Algériával megkötött, Szu-30MKA vadászrepülőgépek szállításáról szóló szerződés
Algériával márciusban került aláírásra a szerződés 16 db Szu-30MKA típusú vadászrepülőgép szállításáról, mintegy 1 milliárd dollár értékben. Ez a szerződés, egy 2006-ban megkötött megállapodás opciós lehetőségének megvalósítása, amely 28 db Szu-30MKA repülőgépről szólt, mintegy 1,5 milliárd dollár értékben.
8. Az Admiral Gorskov repülőgép-hordozó modernizációjáról szóló megújított megállapodás
Az Admiral Gorskov repülőgép-hordozó modernizációjával kapcsolatos módosított szerződést Vlagyimir Putyin indiai látogatása során, március 12-én szignálták. A hajó átadására valószínüleg 2012 végén kerül sor. Kiszivárgott információk szerint a módosított megállapodás ellenértéke 2,34 milliárd dollár.
9. A Srí Lankának biztosított hitel orosz haditechnikai eszközök beszerzésére
Oroszország 300 millió dolláros hitelt nyújtott Srí Lanka számára 10 év időtartamra, amelyért orosz haditechnikai eszközöket szerezhet be. A megállapodás aláírására február 8-án került sor Moszkvában.
10. A Peruval megkötött szerződés Mi-171S és Mi-35P típusú helikopterek szállításáról
Peru, a július 22-én aláírt megállapodás értelmében hat Mi-171S és két Mi-35P típusú helikoptert kap Oroszországtól. A szerződés teljesítésének kezdete a tervek szerint 2010, és 2011-ben szállítják le az utolsó helikoptert. A szerződés ellenértéke 108 millió dollár.
Mi-35
Természetesen az első tíz szerződés mellett további szerződések és megállapodások is bővítik a listát, azonban a CAMTO 2010-ben ezt a tízet értékelte a legjelentősebbnek.
Jelentősnek nevezhető az Argentínával kötött, két Mi-17 típusú helikopterről szóló, 20 millió dolláros megállapodás is. A két helikoptert az argentin légierő kutató-mentő feladatokra fogja alkalmazni.
India újabb 42 db Szu-30MKI típusú vadászrepülőgépet kíván rendelni mintegy 3,22 milliárd dollár értékben. A szerződés aláírására ez év végén vagy 2011 elején kerülhet sor. A gépek gyártása 2014-ben kezdődhet meg a HAL gyárában, és 2018-ra kell teljesíteni a szerződésben foglaltakat.
Az indiai Szu-30MKI típusú vadászrepülőgépek modernizációjáról szóló megállapodás értelmében az elkövetkezendő 3-4 év során 50 Szu-30MKI felújítására kerül sor. Az első 5 db modernizációjára Oroszországban, a fennmaradó 45 felújítására pedig Indiában kerül sor.