2011. január 2. délelőttje több katonai alakulat életében is egy ünnepélyes pillanat miatt lesz emlékezetes. Budapesten, Győrben és Debrecenben ekkor mutatkoztak be a nyilvánosság előtt az önkéntes védelmi tartalékosok. Ahogy illik, szolgálat közben – amelyet a fővárosban, a Petőfi laktanyában, egy őrségváltási ceremónia keretében a sajtó munkatársai is megtekinthettek.
Katonai tiszteletadással fogadták az MH Támogató Dandár Budaörsi úti laktanyájában dr. Benkő Tibor vezérezredest, a HM Honvéd Vezérkar főnökét vasárnap délelőtt. A Himnusz elhangzása és a díszszakasz elvonulása után a vezérkari főnök – dr. Szarka Gábor kabinetfőnök, Juhász István vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója, valamint a Honvédelmi Minisztérium több képviselőjének társaságában – megtekintette a 10 órai őrségváltást az objektum bejáratánál.
Az őrségváltás nem ünnepélyes ceremónia volt – hiszen az hivatalosan 2010. december 31-én megtörtént az addigi őrző védő szolgálat és a védelmi tartalékosok vezetői között –, csupán egy napi rutinfeladatot tekinthettek meg a sajtó képviselői. A leváltandó őrség parancsnoka átadta az objektum őrzését az új váltás parancsnokának, majd a hivatalos okmányok kicserélésére, és az ilyenkor előírt dokumentumok aláírására került sor.
A felsorakozott katonákat Benkő tábornok köszöntötte. Beszédének elején boldog új esztendőt kívánt a tartalékosoknak, majd szólt azokról az erőfeszítésekről, amelynek eredményeképpen január 1-től 57 katonai objektum bejáratát immár fegyveres védelmi tartalékosok őrzik.
2049 fővel növekedett a honvédség létszáma – emlékeztetett a vezérezredes –, hiszen ennyien fejezték be sikeresen a felkészítést, és tettek hivatalosan is esküt. A védelmi tartalékosok nemcsak az objektumot őrzésére képesek és alkalmasak, de természeti katasztrófák során – és erre 2010-ben sajnos több alkalom is volt – bevethetők a kárelhárítási munkák során is.
Újságírói kérdésre válaszolva dr. Benkő Tibor elmondta, hogy nem jelent plusz kiadást a rendszer első elemének létrehozása, hiszen az őrző-védő cégekkel kötött szerződések 2010 december 31-én lejártak, így lehetőség nyílt az új rendszer megteremtésére – az addig betervezett anyagi ráfordítással.
A szerződést aláírók közül – hangsúlyozta a vezérkari főnök – megtalálhatók az eddigi őrző-védőkön kívül a tartalékos katonák, vagy a nyugállományú rendőrök is. Többek között éppen a tartalékos katonai rendfokozatot viselők miatt is vált szükségessé az új beosztási fokozatok csíkokkal való megjelenítése a parolin, hiszen előadódhat, hogy egy tartalékos százados adna parancsot tartalékos alezredesnek az őrhelyre való felállítás során. Így ezt most egy három csíkkal jelzett őrségparancsnok teheti meg a két csíkkal jelzett őrparancsnokkal.
A védelmi tartalékosok fegyveres őrei az objektumoknak, ez békehelyzetben kényszerítő eszközt (gumibot) és oldalfegyvert (pisztoly) jelent. Minősített esetben a tartalékosok a fegyverszobából vehetik magukhoz az AK–63-as gépkarabélyt – melynek használatára ki is lettek képezve – és az éles lőszert.