2024. 07. 27. szombat
Liliána, Olga
: 392 Ft   : 361 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Törvényjavaslat az európai rakétapajzs finanszírozásáról

Art of WAR  |  2011. 01. 12., 09:05

Az Egyesült Államok kongresszusa által december 22-én elfogadott védelempolitikai törvényjavaslat általánosságban támogatja a nemzet rakétavédelmi programját, azonban megakadályozza a Pentagont abban, hogy bizonyos feltételek teljesülésének hiányában 2011-ben pénzt költsön az európai rakétapajzs kialakítására. A meghatározott feltételek között kiemelt helyet foglal el az európai országok szilárd egyetértése a szükséges eszközök telepítésének engedélyezését, befogadását illetően.

Az elmúlt évben számos kongresszusi meghallgatást tartottak annak érdekében, hogy elemezzék és megvizsgálják a módosított – az európai rakétavédelmi rendszer telepítésére vonatkozó – tervet, melyet Barack Obama amerikai elnök 2009 szeptemberében jelentett be. A 2011-es védelmi törvényjavaslat támogatja a Fehér Ház védelmi pajzsra vonatkozó elképzelését, azt „Irán meglévő, az európai (NATO) országok területét érintő ballisztikus rakéta fenyegetésének, továbbá Irán jövőbeni ballisztikus rakéta képességeinek megfelelő válaszlépéseként” számon tartva. A képviselőház és a szenátus a benyújtás napján, névtelen szavazással elfogadta a törvényjavaslatot és az már csak az elnök aláírására vár.

Az Egyesült Államok először 2006-ban jelentette be egy, az európai szövetségesek, valamint az Európába telepített amerikai erők ballisztikus rakéták elleni védelmét megvalósító tervét. Az eredeti terv 10 lengyelországi elhárítórakéta telepítési hely, valamint egy csehországi lokátor állomás kialakítását tartalmazta. Az Obama kormány „szakaszolt adaptív megközelítés” (Phased Adaptive Approach) néven ismert, megújított terve 2011-ben AEGIS rendszerrel felszerelt cirkálók, rombolók európai vizeken történő alkalmazásával, továbbá egy dél-európai radarrendszer telepítésével számol. Az SM–3 típusú elhárítórakéta szárazföldi telepítésü változatainak telepítését 2015-ben és 2018-ban kezdenék meg Romániában, valamint Lengyelországban.

Kormányzati hivatalnokok állítják, hogy a megújult terv az előzőnél rövidebb időn belül valósít meg egy kezdeti védelmi képességet, azonban a terv ellenzői szerint az Egyesült Államok területének összetett, több rétegből álló védelmi képessége csak 2020-ban realizálódna, ami 5 évvel későbbi időpont, mint ahogy azt az előző terv meghatározta. A 2011-es védelmi törvényjavaslat megakadályozza a Pentagont, hogy 2011-ben pénzt költsön az európai rakétapajzsra addig, ameddig a befogadó nemzetek nem írják alá és ratifikálják a szükséges eszközök telepítéséhez szükséges egyezményeket. Ezen túlmenően a törvényjavaslat értelmében a Pentagon nem szerezhet be elhárítórakétákat az európai védelem megvalósítása érdekében, amíg a védelmi miniszter elő nem terjeszti a müveleti tesztek végrehajtásának értékeléséért felelős szakemberek által készített jelentést, mely szerint a rakéták valósághü müveleti körülmények között demonstrálták hatékonyságukat. A törvényjavaslat a haditengerészettől is megköveteli, hogy 2011. március 31-ig elfogadja mindazon a haderőstruktúráját is érintő változásokat, ami a „szakaszolt adaptív megközelítés” tervének bevezetéséből következik.

A törvényhozók az Egyesült Államok már meglévő, ballisztikus rakéták elleni védelmét szolgáló, úgynevezett földi bázisú pályaközi rakétavédelmi rendszerről (Ground-based Midcourse Defence - GMD) sem feledkeztek meg. A rendszer Alaszkában és Kaliforniában telepített elhárítórakétái megfelelő védelmi képességet biztosítanak egy esetleges jövőbeni nagy hatótávolságú iráni ballisztikus rakéta támadás ellen. A rendszer képességeit tovább növeli egy 2011-ben Dél-Európába telepítésre kerülő radar. A kongresszus hosszútávon kívánja biztosítani a GMD rendszer fenntarthatóságát, ezért a törvényjavaslat megköveteli a Pentagontól egy független elemzés elkészítését és beterjesztését a rendszerrel kapcsolatosan a rendelet elfogadását követő 180 napon belül.A törvényjavaslat előírja, hogy a védelmi miniszter jelöljön ki egy – a védelmi minisztériumtól független – szervezetet, aminek a feladata a GMD rendszer struktúrájának és erőforrás szükségleteinek felmérése, további elhárítórakéták beszerzési költségének vizsgálata, valamint a folyamatos fejlesztés és tesztelés finanszírozásának megtervezése.

Eközben a javaslat korlátozza a Pentagon 2011. évi kiadásait egy Németországgal és Olaszországgal közös rakétavédelmi rendszer kiépítésére a védelmi miniszter – a rendszer kiépítését támogató – elhatározásának meghozataláig. A lassan kiöregedő PATRIOT rendszert a több mint egy évtizede folyamatosan fejlesztett, közepes, kiterjesztett légvédelmi rendszer (Medium Extended Air Defense System (MEADS) tervezett leváltani. A törvényjavaslat értelmében a Pentagon nem költhet többet a MEADS rendszer fejlesztésére az erre a célra 2011. évre előirányzott forrás ok 25 százalékánál, amíg a védelmi miniszter nem nyújt be a kongresszus részére jelentést, mely szerint a rendszert teljes egészében le kell gyártani. A védelmi miniszter jelentésében ki kell térjen a rendszer kiépítésével, legyártásával kapcsolatos részletes információk közlésére, a Pentagon pénzügyi értékelésére, költségbecslésére, a MEADS rendszer lehetséges alternatíváinak elemzésére, a fejlesztés, a gyártás és a telepítés ütemtervének ismertetésére, valamint annak leírására, hogy Németország és Olaszország milyen módon fognak hozzájárulni a gyártáshoz és a rendszer telepítéséhez.

Fordította: Tóth Norbert őrnagy(Forrás: spacenews.com)

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-05-28 13:25:58
A Roszatom nukleáris üzemanyagot gyártó részlegéhez, a TVEL-hez tartozó Csepecki Gépgyárban megkezdték azoknak a speciális spirálbordás titáncsöveknek a gyártását, amelyek a világ majdani legnagyobb atomjégtörő hajóján a gőzfejlesztők szerkezeti merevségét biztosítják.
2024-05-24 10:15:38
A Flotprom internetes szakportál 2024. május 2-án közzétett információi szerint a Volga mellett fekvő Zelenodolszkban működő Gorkij Hajógyárban, a hónap folyamán két új hadihajót bocsátanak vízre, a Karakurt-osztályú (Project 22800) Tájfun korvettet és a Project 22160 típusú, Viktor Velikij járőrhajót.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

2024. július 22-én újabb mérföldkövet jelentő eseményt regisztrálhatott a Szlovák Légierő: megérkezett az első két F-16 Block 70 vadászbombázó északi szomszédunk Malacky-Kuchyňa Légibázisára.

  NÉPSZERŰ HÍREK