2023. 03. 27. hétfő
Hajnalka
: 386 Ft   : 358 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Kiképzők készítik fel a jövő kiképzőit

Art of WAR  |  2011. 01. 21., 09:57

Immár harmadik alkalommal rendezik meg Szolnokon, a Magyar Honvédség Béketámogató Kiképző Központban 2011. január 10. és január 21. között. az afganisztáni hadszíntéren közeljövőben váltásra kerülő logisztikai szakképző állomány (Logisztikai Szakképző Csoport – CSS iskola) célfelkészítését.

A most kiképzendő 25 katona, kilenc különböző katonai szervtől érkezett a felkészítésre. A Magyar Köztársaság széleskörü nemzetközi szerepvállalása a különböző béketámogató müveletekben egyre komplexebb, ami a kialakult konfliktusok megoldásában egyre nagyobb számban követeli meg a katonák részvételét. Napjainkban az afganisztáni nemzeti haderő mentorálása, képzése szerves részét képezi az ISAF és a Magyar Honvédség stratégiájának. Ezért az OMLT (Operational Mentoring and Liaison Team) és az AMT (Air Mentoring Team) mellett 2010 májusától már az afgán logisztikai iskola (CSS) oktatói között is megtalálhatók magyar szakemberek.

A kéthetes felkészítés során az állomány megismerkedik a müveleti terület helyszínével, feladataival, a biztonsági helyzettel és szabályokkal és végrehajtják a felkészülés során kiemelten fontos lőgyakorlatokat is. Ez idő alatt megkapják mindazt a misszió ellátásához szükséges alapismeretet, amely a későbbiek során sokirányú szakfelkészítéssel kiegészülve megfelelő alapot biztosít a müveleti területen a kiképzés magas szintü végrehajtására.

A felkészítés második felében mentorokat az ugyancsak Szolnok helyőrségben települt MH 25/88. Könnyü Vegyes Zászlóalj több missziót (Balkán, Irak, Afganisztán) megjárt, nagy tapasztalatokkal rendelkező katonái veszik a kezeik közé és tanítják meg, gyakoroltatják be velük az úgynevezett „force protection” feladatokat, vagyis a menet, a menetbiztosítás, valamint a tábor elhagyásának szabályait. A felkészülők a fokozatokat betartva jutnak el az összetettebb menetek végrehajtására, valamint begyakorolják a különböző szituációkban (rálövés, közlekedési baleset, IED-támadás) alkalmazandó helyes eljárásmódokat. Az eddigi csoportba beosztott katonák igazi csapattá kovácsolódnak össze a gyakorlati foglalkozások során.

A kiképzők munkáját nagymértékben megkönnyíti, hogy a felkészülők között alig akad olyan katona, aki ne járt volna már meg egy, vagy több missziót. A meglévő tapasztalatok ellenére nagy kihívásokkal szembesülnek, hiszen újra bizonyítaniuk kell, hogy a majdani felelősségük alá tartozó rendszereket kiemelkedően tudják müködtetni. Sem a NATO, sem az ISAF részéről nem véletlen, hogy ilyen nagyszámú egyéni beosztást nyitott meg a Magyar Honvédség katonái számára, hiszen sem tudásban sem szakmai tapasztalatban nem maradnak el a többi nemzet képviselőitől. 

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 02. 23., 15:10
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
2023. 02. 15., 09:21
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
2023. 02. 14., 09:11
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
2023. 02. 09., 10:25
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
2023-02-02 13:50:19
Toborzóbuszokkal gazdagodik a Magyar Honvédség eszközállománya. Tíz darab Iveco Daily 35S16 típusú járművet adtak át az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) részére január 31-én az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) Újszász utcai objektumában.
2023-01-27 09:56:50
Hideg is, látni is alig lehet a felszín alatt, de a muszáj nagy úr. Márpedig gyakorolni muszáj még téli körülmények között is, éppen ezért hódítják meg évről-évre a csongrádi Holt-Tisza olykor fagyott, máskor „csak” roppant hideg vizét az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred katonabúvárai.
2023-01-20 13:31:49
Az I. világháborút megelőző évtizedekben az egyre erősödő Németország hatalmas erőfeszítéseket tett, hogy egyenrangú világhatalommá váljon a fénykorát élő Brit Birodalommal. Versengésük egyik legfőbb színtere a haditengerészet volt, így a német mérnökök tudásuk legjavát beleadva, kiváló hadihajók sorát alkották meg.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 03. 27., 10:19
A Koszovóból visszatérő MH KFOR Hadműveleti Tartalék Zászlóalj manőver századának fogadása Kecskeméten.
2023. 03. 24., 10:45
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
2023. 03. 23., 12:52
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.
2023. 03. 20., 13:40
Az MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred képességei fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlenek azok a technikai eszközök, amelyek a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül folyamatosan érkeznek az ezredhez.

  JETfly Magazin

Újabb friss hír az L-39NG kapcsán, hiszen az Aero Vodochody repülőgépgyár új gyártósort indított az új kiképző repülőgép számára. Az összeszerelő soron a repülőgép törzsét szerelik össze, a termelési kapacitása a tervek szerint évente legfeljebb 24 darab lesz és több mint 100 embert fog foglalkoztatni.