2023. 10. 04. szerda
Ferenc
: 388 Ft   : 370 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A megalakulástól napjainkig

Art of WAR  |  2011. 02. 04., 14:40

Az önálló magyar katonai térképészet megalakulásának napján, február 4-én ünnepeljük a katonai térképészek napját. A csapatünnepre minden évben – így természetesen idén is, ezúttal február 3-án, a délelőtti órákban – állománygyűlésen emlékeznek a szakemberek.

Az önálló magyar katonai térképészet történeteA hadügyminiszter rendeletére 1919. február 4-én alakult meg a Magyar Katonai Térképészeti Csoport. Ez a dátum számít a katonai térképészet megalakulásának, s a katonai térképészek a mai napig ehhez kötik fegyvernemi napjukat.

A Katonai Térképészeti Csoport legsürgősebb feladata az úgynevezett harmadik katonai felmérésből megörökölt 30–40 éves térképek megújítása, kiadása lett. A szervezet tagjai már 1920 nyarán megkezdték az 1:25 000 méretarányú térképek helyszíni helyesbítését. A távlati elgondolás szerint 10–15 év alatt kívánták biztosítani a katonai és polgári térképigények kielégítését. Ennek érdekében a legkorszerübbnek ismert légi fényképes térképezés eljárásait kívánták meghonosítani.

Alig egy évtizeddel később az intézet modern eszközökkel rendelkező, a legfejlettebb eljárásokat alkalmazó intézménnyé vált. A látványos fejlesztési eredményeket egyre nagyobb terjedelmü térképező munkálatok követték. Megkezdték az ország területének új felmérését 1:25 000 méretarányban fotótopográfiai módszerekkel. Ezzel párhuzamosan sorozatban adták ki az új 1:75 000, 1:200 000 és 1:750 000 méretarányú katonai térképek színes nyomatait is.

Az önálló magyar katonai térképészet történeteAz 1930-as évek végének politikai-katonai eseményei közvetlenül is érintették a katonatérképészek tevékenységét. Az élesedő feszültség, majd a területi változások előtérbe állították a katonai feladatokat, előbb a visszacsatolt területek térképezésére, majd a hadba lépést követően a hadmüveleti területek térképellátására kellett összpontosítani. Az erőfeszítések eredményeként a hadsereg ellátására évenként több mint kétmillió térképnyomat készült. A front közeledtével a katonatérképészek egyre közvetlenebbül vették ki részüket a háborús cselekményekből. Végrehajtották a hazai területek térképeinek gyors helyesbítését 1:50 000 méretarányban, de részt vettek egyes erődítési munkálatokban is.

A második világháborút követően, 1947-ben kezdték meg a térképek nyomását. A szakemberek bekapcsolódtak a határkijelölési munkákba is, majd 1950-ben napirendre került az 1:25 000 méretarányú térképek helyesbítése, a hiányzó szelvények pótlása is. Ezzel párhuzamosan pedig az új – a Szovjetunióban használt – térképező rendszerre tértek át. A helyesbítéssel megoldódtak a legégetőbb térképellátási gondok, de a távolabbi cél az ország egész területére új, fotótopográfiai módszerrel előállított térképmü létrehozása volt. Erre 1953 és 1959 között került sor. 

Az önálló magyar katonai térképészet történeteA katonai térképészek 1960-tól 1979-ig részt vettek az 1:10 000-es állami alaptérképek készítésében is. A munkálatok során mintegy ezer térképszelvényt mértek fel. Ezt követően ismét sor került az 1:25 000-es térképek megújítására és helyesbítésére.

A nyolcvanas években megkezdődött a térképészet korszakváltása. Ennek lényege a mai, jól bevált analóg térképezési gyakorlatból átmenet egy új, a számítástechnikai alkalmazásra épülő, sokoldalú szolgáltatásra képes térinformatikai rendszer megvalósításába. Mindennek alapja a müholdfelvételek felhasználása, GPS-mérések végzése és feldolgozása, a számítástechnika, a digitális képfeldolgozás és a térinformatikai adatbázisok (topográfiai, kartográfiai, katonaföldrajzi) alkalmazása az adatok rögzítésében, feldolgozásában és szolgáltatásában.

E folyamat a mai napig tart, hiszen a katonatérképészek, ahogy a régmúltban, úgy az elmúlt években is tették a dolgukat: készítették a térképeket, állították elő a téradatot, vagy geoinformációs anyagot a hazai katonai és polgári igények, valamint a nemzetközi elvárások figyelembe vételével. 

Fotó: Galovtsik Gábor és archív

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 09. 08., 11:28
Az USS United States repülőgép-hordozót arra tervezték, hogy atomfegyverekkel megrakott bombázógépeket indítson fedélzetéről és ezzel megszűnjön a frissen önállóvá vált amerikai légierő nukleáris csapásmérési monopóliuma. Az USS United States azonban sohasem hagyta el a hajógyárat, mert közbeszólt a politika.
2023. 09. 05., 12:06
A szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon (SPIEF) a közelmúltban mutatták be a Szevasztopoli Állami Egyetem és a MoreAgroBioTech kutatási oktatási központ fiatal mérnökei által kifejlesztett tengeri drón, a Sargan prototípusát, amely nevét egy hosszú testű, hegyes orrú ragadozó hal után kapta.
2023-09-07 15:38:52
Ha érdekel a katonák élete és még nincs programod szombatra, akkor két helyen is tárt karokkal vár a Magyar Honvédség. Az MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezred és az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár (MH BHD) is nyílt napot, illetve családi napot tart szeptember 9-én.
2023-08-18 14:55:25
Sokan várnak alapvető változásokat attól, hogy egyre több és egyre komolyabb képességű nyugati haditechnikai eszköz kerül az Oroszországgal szemben védekező Ukrajna fegyveres erőihez.
2023-08-08 11:33:57
A Magyar Honvédség két H145M helikoptere kirepült Szlovéniába, hogy az elmúlt időszak egyik legnagyobb természeti katasztrófája utáni mentési munkálatokat segítse - közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM) augusztus 7-én, hétfőn az MTI-vel.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 10. 03., 16:33
A napokban Budapestre szállított Leopard 2A4HU harckocsinak köszönhetően gyakorlativá vált a harckocsizó szakcsoportban tanuló honvéd tisztjelöltek képzése a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Honvédtisztképző és Hadtudományi Karán.
2023. 09. 20., 11:09
Magyar fejlesztésű és magyar gyártású felszereléssel kívánjuk ellátni a Magyar Honvédséget – jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a NATO DIANA Innovációs Héten.
2023. 09. 19., 14:16
Interjú dr. Böröndi Gábor vezérezredessel, a Honvéd Vezérkar főnökével.
2023. 09. 18., 10:06
A legenda szerint, amikor egy hadifogságba esett német tiszt közelebbről is megnézhetett egy Sherman harckocsi-csoportosítást, azt mondta: „Egy Tigrisünk tíz ilyen harckocsival felér, csak az a baj, hogy Önöknek mindig van egy tizenegyedik.”

  JETfly Magazin

2023. október 2-án, hétfőn a Francia Légierő Mont-de-Marsan légibázisán zajlott le az a hivatalos ceremónia, melynek keretein belül átadták az első Rafale-t Horvátország részére.