2023. 10. 04. szerda
Ferenc
: 388 Ft   : 370 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Állami program a fegyveres erők modernizálására Oroszországban 2. rész

Art of WAR  |  2011. 03. 15., 10:17

Az orosz védelmi minisztérium a tettek mezejére lépett, megkezdte a fegyveres erők megújítását célzó programjának megvalósítását. A 2011-2020 közötti fejlesztésekről szóló dokumentumot az orosz elnök még 2010. december 31-én aláírta. Az előzetes tervek szerint a katonai vezetés céljai megvalósításához nem kevesebb, mint 19 ezermilliárd rubelt kap. A megvásárolni kívánt eszközök között szerepelnek vízfelszíni hajók, tengeralattjárók, helikopterek, repülőgépek, légvédelmi rakétarendszerek és újfejlesztésű ballisztikus rakéták. A rendelkezésre álló összeg egy részét tudományos-kutatási és tervezési feladatokra fogják fordítani. Mostani cikkünkben a tervek kerülnek bemutatásra.

Hatalmas tervek

A fegyveres erők megújítását célzó állami program elsődleges célja, hogy az új haditechnikai eszközök arányát a jelenlegi 10%-ról 70-80%-ra emeljék az orosz fegyveres erők tekintetében. A terv értelmében a fegyveres erők néhány fegyverneme, mint pl. az orosz légierő légvédelmi rakétacsapatai 100%-os „vérátömlesztésen” esnek át.

Popovkin elmondta, hogy 2020-ig a tervek szerint nyolc stratégiai tengeralattjárót építenek (Projekt 955 „Borej” osztály), amelyből kettő – „Jurij Dolgorukij” és „Alekszander Nyevszkij” ‑ már elkészült és kész, hogy rendszerbe álljon a haditengerészet kötelékében. A védelmi minisztérium tervei szerint a tengeralattjárók a Bulava interkontinentális ballisztikus rakétával egyidejüleg kerülhetnek rendszeresítésre. Ebben az évben várhatóan négy-öt kísérleti indítást hajtanak végre a Bulava-val, amelyek alapján meghozzák a döntést a rakéta rendszerbeállításával kapcsolatban.

PAK DA(Távolsági Légierő PerspektivikusRepülő-komplexuma) - fantáziarajz

A tudományos-kutató és kísérleti-tervező munka finanszírozása szintén hozzájárulhat egy új stratégiai bombázó, a PAK DA (Távolsági Légierő Perspektivikus Repülő-komplexuma) fejlesztéséhez. „A távolsági légierő stratégiai bombázók új komplexumának fejlesztését nem forszírozzuk”, - mondta Popovkin.

A stratégiai nukleáris erők fejlesztése szintén hozzájárul a földi rakétacsapatok fejlesztéséhez valamint a stratégiai repülőerők – Tu-95 és Tu-160 távolsági bombázók ‑ modernizációjához. Korábban olyan információk láttak napvilágot, hogy ezek a típusok új célzó rendszereket kapnak. Az orosz védelmi minisztérium ezen kívül jelentősen meg kívánja erősíteni rakéta előjelző és rakétaelhárító rendszerét. „2018-ig végre kell hajtanunk ezen rendszer földi lépcsőinek modernizációját”, - mondta február 24-én Popovkin. Ugyanakkor hozzátette, hogy az állami program keretein belül vizsgálják a rakétaelhárító rendszer ürben történő állomásoztatásának lehetőségét is.

Az újonnan jóváhagyott állami program 600 új repülőgép és ezer helikopter beszerzését teszi lehetővé. A tervek szerint az orosz pilóták T-50 (PAK FA), Szu-35Sz, MiG-35 típusú vadászgépeket, Szu-34 típusú frontbombázókat és Szu-25SzM típusú csatarepülőgépeket, valamint Il-76 és An-70 típusú szállító repülőgépeket kapnak. Az egyes típusú, beszerzésre váró repülőgépek számát Popovkin nem részletezte, azonban korábban olyan információk láttak napvilágot miszerint 2013-ban az orosz légierő tíz T-50 típusú repülőgépet kell, hogy kapjon, majd 2015 után további hatvan repülőgépet, valamint 2015-ig 45 Szu-35Sz típusú vadászgépet és a lehetőségek szerint ugyanilyen mennyiséget 2015 után.

Ka-52 "Aligátor"

Forgószárnyasok tekintetében a hadsereg többek között új, Mi-28N és Mi-28NM „Éjszakai vadász” és Ka-52 „Aligátor” típusú harci-, Mi-8AMTS típusú szállító-harci-, Mi-8-MTV-5 és Mi-26 típusú szállító-, valamint Anszat típusú helikoptereket kap. A tervek szerint száz helikopter még 2011-ben átadásra kerül. Az elkövetkező kilenc évben hasonló ütemben fognak új helikopterek rendszerbe állni az orosz hadsereg kötelékébe.

Az orosz légierők állományában tevékenykedő légi-kozmikus védelmi erők hadmüveleti-hadászati parancsnoksága az elkövetkező tíz évben, tíz Sz-500 típusú légvédelmi rakéta komplexumot kap, amelynek fejlesztése várhatóan 2013-ban fejeződik be. A komplexumok sorozatgyártása várhatóan 2014-ben indul meg, és azok 2015-től állnak rendszerbe a hadseregben. Ezen kívül a légvédelmi rakétacsapatok 56 zászlóalja Sz-400 típusú légvédelmi rakétakomplexumot kap, amelyek közül Popovkin szerint négy már megvásárlásra került. Az Sz-400-as komplexumok a védelmi minisztérium tervei szerint a jelenleg hadrendben álló Sz-300-as rendszerek felét fogja leváltani.

Az "Admirál Gorskov"vízrebocsátása

A flotta a tervek szerint 2020-ig száz vízfelszíni és tengeralattjárót kap, amelyek között 20 nem hadászati rendeltetésü tengeralattjáró, nyolc stratégiai, nukleáris meghajtású tengeralattjáró, 35 korvett és 15 fregatt is megtalálható. A hadihajókra vonatkozó projektekről nem közöltek részleteket, azonban nyilvánvalónak tünik, hogy 30 a Projekt 20380 osztályból fog kikerülni, amelyből az első 2008 óta áll szolgálatban, a haditengerészet állományában, míg a másodikat 2011 júliusában kapja meg a flotta. A fregattok között várhatóan hat Projekt 11356M és kilenc Projekt 22350 osztályú kerül beszerzésre. Az utolsó projekt első képviselőjét, az „Admiral Gorskov”-ot 2010 októberében bocsátották vízre. Korábban azt is közölték, hogy a Fekete-tengeri flotta számára megépítésre kerülnek Projekt 11711 osztályú deszant hajók, Projekt 636 „Varsavjanka” osztályú tengeralattjárók.

2010 közepén látott napvilágot egy olyan hír, miszerint az állami programnak köszönhetően ekranoplanokat (kétéltü jármüveket) és repülőgép-hordozókat is építenek, ezt a hírt azonban az év végén Anatolij Szerdjukov védelmi miniszter tagadta.

A hadseregre vonatkozó régi és új állami program összehasonlítása

Haditechnikai eszközök

2006-2015 közötti program

Megvalósult

2011-2020 közötti program

„Iszkander” rakétakomplexum

5 dandár

1 dandár

10 dandár

Repülőgépek

116

22

600

Helikopterek

156

60

1000

Sz-400 légvédelmi rakétakomplexum

18 zászlóalj

4 zászlóalj

56 zászlóalj

Hadihajók

24

2

100

Borej osztályú nukleáris meghajtású tengeralattjáró

7

1

8

Nem hadászati tengeralattjárók

6

0

20

Külföldi beszerzések

Az új állami programban szerepel két „Mistral” osztályú helikopterhordozó beszerzése Franciaországtól, és további kettő megépítése Oroszországban.

A francia FELIN felszerelés

Oroszország 2020-ig létre kívánja hozni saját fejlesztésü „jövő katonája” felszerelését. Az egyik folyamatban lévő fejlesztés a „Harcos 21”, amelyhez tartozik egy golyóálló mellény, egy sisak, egy hírközlő rendszer és egy modern fegyver. Annak érdekében, hogy az új komplexum minél jobb minőségü és minél sokoldalúbb legyen, az orosz védelmi minisztérium külföldi fejlesztéseket kíván megismerni. Ennek érdekében néhány éve tárgyalásokat folytatnak Franciaországgal, a FELIN felszerelés korlátozott számú megvásárlásáról. 2009 augusztusában Nyikolaj Makarov az orosz fegyveres erők vezérkari főnöke azt mondta: „Minimális mennyiséget kívánunk vásárolni, valószínüleg mindössze nyolc felszerelést annak érdekében, hogy összetudjuk hasonlítani a mi fejlesztésünkkel”. Az orosz felszereléssel szemben támasztott egyik legfőbb követelmény az olcsó ár. A német és amerikai „jövő katonája” felszerelések 50-60 ezer euróba kerülnek, míg a FELIN – 44,3 ezer euró.

Iveco LMV páncélozott jármü

Popovkin elmondása alapján a külföldi beszerzési tervek között szerepel az olasz Iveco LMV Lynx típusú páncélozott szállítójármü. 2010 végén került aláírásra egy megállapodás az Iveco-val tíz, többfunkciós páncélozott jármü szállításáról, kísérleti célokra. Információk szerint az eltelt időben a végleges szerződés is aláírásra került, aminek értelmében az orosz hadsereg számára 1775 darabot gyártanak. Egy Lynx páncélozott jármü ára 300 ezer euró.

Következtetés

Az állami program finanszírozási költségeinek növekedése már önmagában is eredmény tekintettel arra, hogy az utóbbi években a védelmi kiadások jelentéktelen mértékben emelkedtek. Amennyiben minden terv megvalósításra kerül, akkor az elkövetkező tíz év alatt az utóbbi évtizedek legnagyobb modernizációja kerül végrehajtásra.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 09. 08., 11:28
Az USS United States repülőgép-hordozót arra tervezték, hogy atomfegyverekkel megrakott bombázógépeket indítson fedélzetéről és ezzel megszűnjön a frissen önállóvá vált amerikai légierő nukleáris csapásmérési monopóliuma. Az USS United States azonban sohasem hagyta el a hajógyárat, mert közbeszólt a politika.
2023. 09. 05., 12:06
A szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon (SPIEF) a közelmúltban mutatták be a Szevasztopoli Állami Egyetem és a MoreAgroBioTech kutatási oktatási központ fiatal mérnökei által kifejlesztett tengeri drón, a Sargan prototípusát, amely nevét egy hosszú testű, hegyes orrú ragadozó hal után kapta.
2023-09-07 15:38:52
Ha érdekel a katonák élete és még nincs programod szombatra, akkor két helyen is tárt karokkal vár a Magyar Honvédség. Az MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezred és az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár (MH BHD) is nyílt napot, illetve családi napot tart szeptember 9-én.
2023-08-18 14:55:25
Sokan várnak alapvető változásokat attól, hogy egyre több és egyre komolyabb képességű nyugati haditechnikai eszköz kerül az Oroszországgal szemben védekező Ukrajna fegyveres erőihez.
2023-08-08 11:33:57
A Magyar Honvédség két H145M helikoptere kirepült Szlovéniába, hogy az elmúlt időszak egyik legnagyobb természeti katasztrófája utáni mentési munkálatokat segítse - közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM) augusztus 7-én, hétfőn az MTI-vel.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 10. 03., 16:33
A napokban Budapestre szállított Leopard 2A4HU harckocsinak köszönhetően gyakorlativá vált a harckocsizó szakcsoportban tanuló honvéd tisztjelöltek képzése a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Honvédtisztképző és Hadtudományi Karán.
2023. 09. 20., 11:09
Magyar fejlesztésű és magyar gyártású felszereléssel kívánjuk ellátni a Magyar Honvédséget – jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a NATO DIANA Innovációs Héten.
2023. 09. 19., 14:16
Interjú dr. Böröndi Gábor vezérezredessel, a Honvéd Vezérkar főnökével.
2023. 09. 18., 10:06
A legenda szerint, amikor egy hadifogságba esett német tiszt közelebbről is megnézhetett egy Sherman harckocsi-csoportosítást, azt mondta: „Egy Tigrisünk tíz ilyen harckocsival felér, csak az a baj, hogy Önöknek mindig van egy tizenegyedik.”

  JETfly Magazin

Újabb mérföldkövet jelentő esemény a Szlovák Légierő F-16-os beszerzési programjában: 2023. szeptember 29-én repült az első, szlovák részre készült F-16V.