2025. 04. 18. péntek
Andrea, Ilma
: 408 Ft   : 358 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A Dunántúl legnagyobb harcászati gyűjteménye

Art of WAR  |  2011. 05. 16., 10:50

„Minden egy múzeumi kiállítással kezdődött. Hadtörténeti tárlathoz kért segítséget tőlünk a városi múzeum, és a gyűjtés olyan jól sikerült, hogy úgy döntöttünk: nem hagyjuk elveszni. Nagyatád sokáig katonaváros volt, ennek állítottunk emléket a gyűjteménnyel és az ebből kinőtt hadiparkkal. Ma már nemzetközi egyenruha-kollekció, több harcjármű, számos kézifegyver és miniatűr harcászati kiállítás is látható itt” – mondta Hortobágyi Ferenc nyugállományú őrnagy, a 69. Harckocsi Ezred Baráti Körének elnöke. Kilenc éve áll a látogatók rendelkezésére a hadipark. A nagyobb méretű kiállítási tárgyak a szabad ég alatt, míg a kisebbek a múzeum épületében tekinthetők meg.

A Dunántúl legnagyobb harcászati gyüjteményeNem turista látványosságként, hanem a katonai hagyományok folytatása iránti elkötelezettségből hozták létre a technikai parkot, amihez a lelkesedésen és a gyüjtőszenvedélyen felül jelentős szakmai segítséget kaptak a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumtól, hiszen nem csak számukra fontos, hogy a technikai eszközök, fegyverek ne a raktárak mélyén porosodjanak, hanem az érdeklődők számára is megtekinthetők legyenek.

Bár a hadtörténeti intézethez, a szolnoki repülő-múzeumhoz vagy a keceli gyüjteményhez viszonyítva a nagyatádi kisebb, a lassan gyarapodó hadipark számos kifogástalan állapotban lévő haditechnikai eszközzel rendelkezik – vadászgépek (MiG-21 BIS és MiG-23 MF), harckocsik (T-34, T-54 és T-55), tüzérségi lövegek (122 mm-es tarack, 45 mm-es páncéltörő ágyú), a kiállító helyiségekben kézi- és maroklőfegyverek, gránátok, lőszerek, komplett egyenruhák, kitüntetések, katonai kiadványok, illetve szabályzatok – az idelátogatók számára mégsem okoz csalódást. Belépődíj nincs, a technikai eszközök kívül-belül megtekinthetők, megérinthetők, megmászhatók, ami müködtethető, az korlátozott mértékben kipróbálható (például kézifegyverek töltőfogása, célra tartása).

A Dunántúl legnagyobb harcászati gyüjteményeAmi a hab a tortán, az a tárlatvezetés. Toma József nyugállományú alezredes hatalmas lelkesedéssel mutatja be a különféle fegyvereket – bármilyen csoportnak és naponta többször is. Az anekdoták a kiállított gépekről éppen úgy hozzátartoznak tárlatvezetéséhez, mint a technikai adatok, a „kütyük” és funkcióinak ismerete, a történelmi csaták leírása, melyekben az adott fegyverek részt vettek, vagy a rendszerbe állítás, illetve a végleges kivonás időpontja és háttere. A látogatók pedig még nem tudtak olyan kérdést feltenni, amire ne kaptak volna választ.

Józsi bácsi – ahogy a helyiek nevezik – nekünk is elmondta, hogy az itt látható 11-es lajstromszámú MiG-23-as vadászgép 1989. június végén leszállás közben a betonon kigyulladt. Pilótája Soproni Károly volt, akinek köszönhetően csak a függőleges vezérsíkot kellett kicserélni, ugyanis a gép hajtómüvének égőtere hosszirányban kirepedt és ez okozta a tüzet. Az oroszországi nagyjavítást követően – bár az egyik legstabilabb gép lett – az eredeti négyszínü orosz festés miatt, eleinte furcsán néztek rá. A gép csaknem 1100 órát töltött a levegőben, utolsó repülésére pedig 1996. december 4-én került sor. Hosszas szervező és előkészítő munkát követően 2009. augusztus 31-én érkezett a technikai parkba. Ebben közremüködött a városi és a nagykanizsai tüzoltóság, a városgondnokság, valamint a baráti kör tagjai. Ezt követte a gép történetének felderítése, a rekonstrukciós munka, rögzítés, állagmegóvás. A vonatkozó jogszabályok alapján a baráti kör vezetésének át kellett adnia a gyüjtemény csaknem felét a városi múzeumnak. Ezt azért tették örömmel, mert így teljesülhet az a törekvésük, hogy a hadipark fennmarad, bővülhet, idővel pedig Nagyatád város közkincse lehet.

A Dunántúl legnagyobb harcászati gyüjteményeTöbb történet között azt is elmondták, hogy az egyik felújított harckocsit kíváncsiságból feltették egy internetes árverésre, s a licit már elérte az ötmillió forintot, amikor kiszálltak a játékból.

Az igazi fegyverek mellett olyan érdekességekre is büszkék, mint az Egri csillagok forgatásán használt, és sehol máshol nem található díszfegyverek és buzogányok – de ezt már Hortobágyi Ferenctől tudtuk meg. Az elnök azt is elmondta, hogy millió forinton felüli az az összeg, amit sikeres pályázatokkal gyüjtöttek össze, s ennek zöme a hadiparkra kellett. Nem titkolják: kemény munka van mögötte, jóformán minden pályázatra rámozdulnak. Jól látható: rendkívüli alapossággal restaurálják az ide került haditechnikai eszközöket. Az igényesség elsősorban Toma Józsefnek köszönhető, aki nyitás óta továbbra is a harckocsik között él.

Ott jártunkkor – legnagyobb meglepetésünkre – a hadiparkba érkezett Mira Hoxha, Albánia magyarországi nagykövetasszonya a kíséretében lévő Alfred Tafa ezredes, katonai attaséval, és egy albán tábornoki egyenruhával gazdagította a park katonai ruhatárát. De korábban nem jött üres kézzel Németországból Gerhard Machacek sem. Ő egy MG42-es (1942) géppuskát, egy 1988-as puskát, egy Arisaka 50 mm-es japán puskát, valamint egy Walter PP pisztolyt hozott.

Bár a hadipark tette ismertté a harckocsi ezred baráti körét, mégis, ennél lényegesen többről szól az egyesület. Végigdolgozták az életüket, akár pihenhetnének is. Ehelyett hatalmas munkabírással keresik az újabb kihívásokat. Mint mondták: örömüket lelik benne. A sereg a sírig nem ereszti el az embert, s ez hatalmas összetartó erőt jelent számukra.

A Dunántúl legnagyobb harcászati gyüjteménye 

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-06-20 15:28:26
A közelmúltban számoltunk be lapunkon Brunei H145M rendeléséről, most pedig folytatódik a sor Belgiummal: az újabb beszerzés hírét a Párizsban megrendezett Eurosatory védelmi és biztonsági kiállításon jelentették be.
2024-05-28 13:25:58
A Roszatom nukleáris üzemanyagot gyártó részlegéhez, a TVEL-hez tartozó Csepecki Gépgyárban megkezdték azoknak a speciális spirálbordás titáncsöveknek a gyártását, amelyek a világ majdani legnagyobb atomjégtörő hajóján a gőzfejlesztők szerkezeti merevségét biztosítják.
2024-05-24 10:15:38
A Flotprom internetes szakportál 2024. május 2-án közzétett információi szerint a Volga mellett fekvő Zelenodolszkban működő Gorkij Hajógyárban, a hónap folyamán két új hadihajót bocsátanak vízre, a Karakurt-osztályú (Project 22800) Tájfun korvettet és a Project 22160 típusú, Viktor Velikij járőrhajót.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  NÉPSZERŰ HÍREK