2025. 03. 23.
Emőke
: 399 Ft   : 369 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

TU-134-esből mentettek a szolnoki kutató-mentők

Art of WAR  |  2011. 07. 15., 09:59

2011. július 04–08. között a negyedéves kutató-mentő szakmai hét keretében július 06-án szerdán, a szolnoki légi kutató-mentő szolgálat tagjai utasszállító repülőgépből történő mentési gyakorlatot hajtottak végre a szolnoki Repülőmúzeumban.

Kutató-mentő gyakorlat SzolnokonA légi kutató-mentő szolgálat alapfeladata a bajba jutott katonai illetve polgári repülőgépek felkutatása és a mentés azonnali megkezdése. A feladat igen összetett, és a már megszerzett ismeretek folyamatos bővítését követeli meg az állomány tagjaitól. A kutatósok ezért szakmai hetek keretein belül begyakorolják a mentést a Magyar Honvédségnél rendszerben lévő összes forgó- és merevszárnyú típusból. Tudniuk kell, hogy az egyes típusokba hogy lehet bejutni, szükség esetén hol lehet átvágni a gép törzsét, hogyan történik az áramtalanítás, illetve, hogy mi a fegyverzet és a katapultülések biztosításának módja. Feladataik végrehajtásához a müszaki és híradó ismereteken túlmenően ejtőernyős képességre, alpin-technikai ismeretekre és alapvető egészségügyi jártasságra is szükségük van. A legutóbbi begyakorlás során nem katonai gép került terítékre, hanem egy olyan utasszállító típus, amely még aktívan részt vesz a polgári repülésben. A feladat végrehajtása előzetes egyeztetés alapján, és a Repülőmúzeum napi életéért felelős tiszt jelenlétében történt. A TU-134-es belsejébe a szárny fölött lévő, kívülről nyitható ablakokon keresztül jutott be a két kutató-mentős, illetve a felcser. A mentési gyakorlat során munkájukat segítette a kutató-mentő helikopter másodpilótája és a fedélzeti technikus is. A gépben két sérültet találtak, akiknek a müsebeit a MH 86. SZHB Egészségügyi Központjának mentőtisztje helyezte fel még a gyakorlat megkezdése előtt. A két feltételezhetően gerincsérült személyt vákuumágyban illetve súlyos sérültek stabil helyzetben történő rögzítésére és kiemelésére szolgáló mellényben emelték ki a gépből. Az egyik sérültet a szárnyvégen adták le, és helyezték szállítható állapotba, míg a másikat egy gyorsan kiépített stand segítségével alpin-technikai módszerrel eresztették le a földre.

Kutató-mentő gyakorlat Szolnokon

Magyarország 40 évvel ezelőtt, 1971-ben csatlakozott az 1944-ben a polgári repülésről szóló Chicagoi Egyezményhez, amelynek 12. melléklete rendelkezik a csatlakozó országok területe felett bajbajutott, vagy katasztrófát szenvedett repülőgépek kutatás-mentési feladatainak szervezéséről. Idén ősszel lesz a 35. évfordulója annak, hogy hazánkban megszervezték az akkori Magyar Néphadsereg keretein belül a légi kutatás-mentést.

Kutató-mentő gyakorlat Szolnokon

Ez a begyakorlás is bizonyítja, hogy a hajózó, és szakszemélyzetek gyakorlatának szinten tartását, színvonalának emelését nem lehet abbahagyni. A jelenlegi az első alkalmak egyike volt, amikor a szolnoki légi kutató-mentő szolgálat állománya utasszállító gépből hajtott végre gyakorló mentési feladatot, amely szakmai szempontból nagyon hasznosnak bizonyult.

Kutató-mentő gyakorlat Szolnokon

Kutató-mentő gyakorlat Szolnokon

Naszradi Miklós százados

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-06-20 15:28:26
A közelmúltban számoltunk be lapunkon Brunei H145M rendeléséről, most pedig folytatódik a sor Belgiummal: az újabb beszerzés hírét a Párizsban megrendezett Eurosatory védelmi és biztonsági kiállításon jelentették be.
2024-05-28 13:25:58
A Roszatom nukleáris üzemanyagot gyártó részlegéhez, a TVEL-hez tartozó Csepecki Gépgyárban megkezdték azoknak a speciális spirálbordás titáncsöveknek a gyártását, amelyek a világ majdani legnagyobb atomjégtörő hajóján a gőzfejlesztők szerkezeti merevségét biztosítják.
2024-05-24 10:15:38
A Flotprom internetes szakportál 2024. május 2-án közzétett információi szerint a Volga mellett fekvő Zelenodolszkban működő Gorkij Hajógyárban, a hónap folyamán két új hadihajót bocsátanak vízre, a Karakurt-osztályú (Project 22800) Tájfun korvettet és a Project 22160 típusú, Viktor Velikij járőrhajót.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.