Kiemelt célkitűzésként kezeli az Európai Unió, hogy Afganisztánban 2014 végéig lebonyolódjon az átmenet folyamata, amelynek keretében az ország biztonságának ellenőrzése teljes egészében átkerül a helyi erők illetékességébe. Az Európai Unió tagországainak külügyminiszterei július 18-i, hétfői brüsszeli találkozójuk után kiadott közleményükben üdvözölték a NATO vezette nemzetközi biztonsági erők és az afgán hadsereg közti folyamat kezdetét, és hangoztatták, hogy az EU elkötelezett az átmenet támogatása mellett.
Hozzátették, hogy a biztonsági ellenőrzés átvételét a kormányzás, a fejlesztés és a törvény uralmának tekintetében is fenntartható haladásnak kell kísérnie. A térség helyzetéről folytatott miniszteri eszmecserén részt vett Anders Fogh Rasmussen, a NATO főtitkára is. A miniszterek azt is megerősítették, hogy álláspontjuk szerint az afganisztáni konfliktusra nincs más rendezési lehetőség, mint a helyiek vezette politikai megoldás.
A közös nyilatkozat szerint a terroristavezér Oszama bin Laden halála és a lázadókat sújtó új szankciós rendszer létrehozása lehetőséget nyújt a táliboknak arra, hogy bekapcsolódjanak a politikai folyamatba. E folyamat alapfeltételeit az afgán kormány határozta meg, és a nemzetközi közösség is támogatja: lemondás az erőszakról, minden szál megszakítása az al-Kaida nemzetközi terroristahálózattal, továbbá az afgán alkotmány és az emberi jogok tiszteletben tartása. A miniszterek hangoztatták, hogy a cél a „sikeres és visszafordíthatatlan” átmenet biztosítása.
Kiemelték: a nemzetközi közösség elkötelezett emellett, és törekvéseinek előmozdításában nagy szerepet szán a decemberben Bonnban rendezendő nemzetközi Afganisztán-konferenciának. Megerősítette az EU azt, hogy lépéseihez biztosítani kívánja a megfelelő anyagi forrásokat is.
A miniszterek tárgyaltak Pakisztánról is, és leszögezték: az unió továbbra is abban érdekelt, hogy hosszú távú partneri kapcsolatot hozzon létre az országgal, támogatva az ottani demokratikus intézményeket, a társadalmat és a polgári kormányzatot. Az említett partnerségnek az EU szerint közös érdekeken és értékeken kell alapulnia, és ki kell terjednie a biztonsági kérdésekre, az emberi jogok tiszteletben tartására és a kivándorlási problémákra is. Az EU arra bátorította Pakisztánt, hogy fokozza erőfeszítéseit a szélsőségesség és a terrorizmus elleni harcban, és támogatást ígért ehhez. Megerősítette az unió tavaly tett gazdasági ígéreteit is, köztük a pakisztáni termékek uniós piacra jutásának megkönnyítését.