2023. 03. 28. kedd
Gedeon, Johanna
: 385 Ft   : 356 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Elaggott az amerikai haderő arzenálja

Art of WAR  |  2011. 09. 16., 12:20

Elaggott az amerikai haderő arzenálja, a leamortizálódott hadfelszerelés felújítására több tízmilliárd dollárt kellene fordítani - írta szeptember 15-i, csütörtöki számában a The Wall Street Journal.

Az amerikai légierő repülőgép-állományának életkora a legmagasabb azóta, hogy az 1947-ben önálló fegyvernemként megalakult - állítja a CSBA, a Pentagonhoz közel álló, stratégiai és költségvetési kérdésekkel foglalkozó intézet. Az F-15-ös harci gépek, amelyek a légiflotta mintegy felét alkotják, átlagosan 25 évesek. A hadászati bombázók 34, a légi újratöltő gépek pedig 47 évesek.

Az amortizáció miatt az amerikai haditengerészetnek ma kevesebb hadihajója van, mint amennyije 2001. szeptember 11-én volt: a flotta kötelékébe akkor 316 jármü tartozott, ma már csak 284. A legrégebbi nukleáris meghajtású repülőgép-hordozót, az Enterprise-t 1961-ben avatták fel; a fedélzetén azóta mintegy negyedmillió matróz és tiszt szolgált. Az Enterprise-t a tervek szerint 2013-ban vonják ki a szolgálatból.

Leon Panetta védelmi miniszter az augusztus 3-án a Pentagonban elmondott beszédében rámutatott, hogy a 80-as évek haderőfejlesztése idején beszerzett jármüvek tervezett élettartamuk végéhez közelednek, s hogy fel kell frissíteni az egy évtizede tartó használat által megviselt eszközállományt is. Egyedül a hadsereg a hadszíntérről visszaszállított szárazföldi és légi szállító jármüveinek rendbetétele 20-25 milliárd dollárba fog kerülni, a tengerészgyalogságnak pedig további 12 milliárdra van szüksége a helyreállításhoz és a modernizáláshoz.

A felújítás kényszere egy olyan időszakban érett be a haderőnél, amikor az a döntés született, hogy a Pentagon költségvetését az elkövetkező évtizedben 350 milliárd dollárral csökkentik. Amennyiben a kongresszus költségvetési szuperbizottságának az év végéig nem sikerül tételesen megállapodnia arról, hogy a következő 10 év során a büdzsé mely tételeit csökkentsék drasztikusan, akkor automatikusan életbe lép egy 1200 milliárd dolláros megszorítás, amelynek a fele a haderőt fogja érinteni. Washington közben aggodalommal figyeli, hogy Peking a radarok számára láthatatlan repülőgépeket és korszerü hadászati eszközöket fejlesztetett ki.

Noha a kínai katonai büdzsé még mindig 91,5 milliárd dollár, szemben a 700 milliárdos amerikaival, ám a Pentagon attól tart, hogy Amerika egyes területeken elveszítheti a müszaki fölényét. A tíz évvel ezelőtti terrortámadások nyomán az amerikai katonai megrendelések elsősorban az Afganisztánban és Irakban szükséges hadfelszerelésre - a drónokra, a robbantásnak ellenálló jármüvekre és a katonák védőeszközeire - összpontosítottak, a hidegháborúból örökölt hardver felújításának rovására.

Az amerikai haderő nagyrészt még ma is a Reagan-korszakban hadrendbe állított fegyverekre támaszkodik. Az Abrams tankok 1980-ban kezdték meg a szolgálatot, a Bradley gyalogsági harcjármüvek pedig egy évvel később. Az szovjet hajóvadász harci repülők ellen kifejlesztett, irányítható rakétákkal felszerelt Aegis cirkálók első példányai 1983-ban futottak ki a tengerre.

Az amerikai katonai költségvetés hadfelszerelésekre költött része - a vietnámi háborút követő csökkenés után - a reagani időkben 170 milliárd dollár körül tetőzött. A Szovjetunió széthullása után, a 90-es évek közepére a Pentagon büdzséje 55 milliárdon érte el a mélypontot. A hadbeszerzés 2001-ben indult újból növekedésnek, hogy 2008-ra elérje a 174 milliárd dolláros szintet, ám ennek oroszlánrészét új rendszerek fejlesztésére költötték.

A The Wall Street Journal szerint a Pentagon az elmúlt 10 év során 46 milliárd dollárt költött olyan, következő generációs harci eszközökre, amelyek végül nem jutottak el a gyártási fázisba. A Crusader önjáró tarack kifejlesztése 2,2 milliárdot, a Comanche lopakodó felderítő helikopterre 7,9 milliárdot, a Future Combat Systems nevü harctéri jármüegyüttesre pedig 18 milliárdot.

A Fenntartható Védelem Munkacsoport nevü testület Barney Frank demokratapárti és Ron Paul republikánus képviselő által is jóváhagyott, júniusban közzétett jelentése szerint egyébként az amerikai nemzetbiztonságot az sem ásná alá, ha a katonai költségvetést 10 év alatt 1000 milliárd dollárral csökkentenék. A szerzők szerint ehhez elsősorban a külföldi katonai bázisok és a hadihajók számának jelentős csökkentésére, valamint a pazarló fejlesztési projektek lezárására lenne szükség.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 02. 23., 15:10
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
2023. 02. 15., 09:21
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
2023. 02. 14., 09:11
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
2023. 02. 09., 10:25
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
2023-02-02 13:50:19
Toborzóbuszokkal gazdagodik a Magyar Honvédség eszközállománya. Tíz darab Iveco Daily 35S16 típusú járművet adtak át az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) részére január 31-én az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) Újszász utcai objektumában.
2023-01-27 09:56:50
Hideg is, látni is alig lehet a felszín alatt, de a muszáj nagy úr. Márpedig gyakorolni muszáj még téli körülmények között is, éppen ezért hódítják meg évről-évre a csongrádi Holt-Tisza olykor fagyott, máskor „csak” roppant hideg vizét az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred katonabúvárai.
2023-01-20 13:31:49
Az I. világháborút megelőző évtizedekben az egyre erősödő Németország hatalmas erőfeszítéseket tett, hogy egyenrangú világhatalommá váljon a fénykorát élő Brit Birodalommal. Versengésük egyik legfőbb színtere a haditengerészet volt, így a német mérnökök tudásuk legjavát beleadva, kiváló hadihajók sorát alkották meg.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 03. 27., 14:26
Az Európai Unió Védelmi Alap (EDF) Űrkutatás témakörében rendeztek szakmai workshopot március 24-én, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson.
2023. 03. 24., 10:45
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
2023. 03. 23., 12:52
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.
2023. 03. 20., 13:40
Az MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred képességei fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlenek azok a technikai eszközök, amelyek a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül folyamatosan érkeznek az ezredhez.

  JETfly Magazin

Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Svédország a Grob G 120TP típust választotta az alapfokú kiképző repülőgép kategóriára, felváltva idővel a kiöregedő SK 60-as flottát.