Tavaly november 7-én indultak el Magyarországról azok a magyar katonák, akik fél évig szomáliai katonákat képeznek ki Ugandában. A mostani az EUTM Somalia (European Union Training Mission Somalia) misszió harmadik váltása, amelyet az Egyesült Államok, az Afrikai Unió (AU) és az Európai Unió (EU) közösen szervezett.
Mivel hazánk már több müveleti területen is bizonyított, ismét felkérést kapott az EU-tól, hogy az Amerikai Egyesült Államokkal és az Afrikai Unióval szoros együttmüködésben vegyen részt a szomáliaiak kiképzésében.
A három magyar kiképző Uganda nyugati határán, a kongói határtól pár kilométerre fekvő Bihangában teljesíti feladatait. Korábban francia idegenlégiósok állomásoztak itt, jelenleg az EU és az ugandai hadsereg közös kiképzőtábora müködik a területen.
A misszió főhadiszállása a fővárosban, Kampalában van, ahol a negyedik magyar, dr. Tóth Levente hadnagy, a kaposvári székhelyü MH. 64 Boconádi Szabó József Logisztikai Ezred jogi tisztje közel három hónapja teljesíti missziós szolgálatát.
A kiképzőbázison az MH 86. Szolnok Helikopter Bázisról érkezett Csatlós Péter hadnagynak, valamint a szentendrei MH Altiszti Akadémiáról jött Maczó Tibor zászlósnak és István Antal főtörzsőrmesternek – egy közös, magyar-német csoport tagjaként – a szomáliai katonák kiképzése a feladata. A nemzetközi kiképzőcsoportban egyébként írek, franciák, belgák, svédek, finnek, máltaiak, olaszok dolgoznak együtt kenyai tolmácsokkal, ugandai katonákkal és szomáliai megfigyelőkkel.
Az alapozó előadások után – amelyet a tábor vezetői, illetve szakemberei tartottak arról, hogy ebben a környezetben melyek a kiképzés fő szempontjai, helyi sajátosságai – gőzerővel kezdődött meg a felkészülés a kiképzés megkezdésére. Az előkészületeknek része volt az autóvezetési tréning is, ugyanis Ugandában – mint még néhány volt angol gyarmaton – bal oldali közlekedés van.
A kiképzendő állományt az Egyesült Államok szállította át Szomáliából Ugandába. Az azonosítás és az egészségügyi szürés után alapvető katonai felszereléssel látták el a legénységet, majd a november 21-én megrendezett megnyitóünnepségen Mariano Alves alezredes, a kiképzőtábor parancsnoka köszöntötte őket. Ezzel vette kezdetét a fél évig tartó kiképzés.
A felkészítés egyébként amerikai mintára történik. Az alapvető katonai, taktikai ismeretek mellett nagyon fontos szerepet kap az épületharcászat is. A visszajelzések alapján a szomáliaiak büszkék arra, hogy európaiakkal dolgozhatnak, emiatt igen motiváltak és eltökéltek.
A misszió egyik célja, hogy a lehető legkorszerübb ismereteket sajátítsák el a katonák, ezért a legkülönfélébb tapasztalatokkal rendelkező kiképzőket kérték fel a feladatra Európából, az USA-ból és Afrikából. A kiképzők felelőssége is nagyon komoly, hiszen nemcsak katonai ismereteket kell átadniuk, hanem a vezetői képességeket is figyelniük kell. Ráadásul a folyamat első fázisának végére döntést kell hozniuk, hogy ki az a nagyjából kétszázhatvan katona, akiből altiszt lehet, és ki az a negyven fő, aki tisztjelöltként folytathatja a felkészülést.