2023. 12. 02. szombat
Melinda, Vivien
: 380 Ft   : 349 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A volt szovjet köztársaságok hadseregei napjainkban (2)

Art of WAR  |  2012. 01. 11., 13:55

Az egységes szovjet hadsereg húsz évvel ezelőtt megszűnt és létrejött belőle tizenöt önálló, független hadsereg éppen úgy, mint tizenöt új független köztársaság. A cikk megpróbálja bemutatni; milyen hadseregek jöttek létre az egykori nagy szovjet hadsereg alapjain, milyenekké váltak az önálló fegyveres erők, azokat milyen változások jellemzik napjainkban.

Türmén fegyveres erőkTürkmenisztán dezertőröket hív a rendszerbe

A korábbi Türkesztáni Katonai Körzet szolgált alapul a hadsereg megalakításához. A türkmén hadsereg állományába került haditechnikai arzenál egy része lekonzervált állapotban, a további alkalmazás szempontjából kilátástalan helyzetben várja sorsának alakulását, míg az eszközök nagy részét külföldön értékesítik. Az eladott haditechnikai eszközök helyett a NATO tagállamoktól, valamint Ukrajnától és Fehéroroszországtól szereznek be új eszközöket.

A hadsereg tiszthiánnyal küzd, így az igazi szakértelem kétségkívül nagy gondokat okoz.

Grúz fegyveres erőkGrúzia reméli, hogy a kívánt szinten tudja tartani a hadsereget

Grúziában az itt állomásozó szovjet hadsereg alakulataiból jött létre a grúz fegyveres erők. Napjainkban a grúz hadsereg életében aktív modernizáció figyelhető meg: NATO országokból használt, de alkalmazható fegyverek, haditechnikai eszközök ellenszolgáltatás nélkül érkeznek az országba.

Az ország védelmi költségvetése a „nyugati barátok” segítségével a többszörösére emelkedett. Azonban úgy tünik, hogy a költségnövekedés nem váltotta be a hozzáfüzött reményeket. A 2008 augusztusában lezajlott orosz-grúz háború (dél-oszétiai háború) során az „ijedt grúzok megfutamodtak”, hátrahagyva haditechnikai eszközeiket. Most a NATO és az Egyesült Államok újabb fegyverek kézbesítésével próbálja enyhíteni a veszteségeket.

A grúz hadseregben folyamatosan dolgoznak külföldi szakértők, instruktorok, valamint grúz katonatisztek külföldön kapnak magasabb szintü katonai kiképzést.

Litván fegyveres erőkLitvánia fél az „orosz medvétől”?

A balti államok közül Litvánia rendelkezik a legharcképesebb hadsereggel. Az ország szárazföldi hadereje két gépesített dandárból és két gépesített ezredből áll. A flotta állományába járőrhajók, valamint két tengeralattjáró tartozik.

A litván hadsereg állományában egyre több nő teljesít szolgálatot – köztük hetvenen alezredesi, míg hatan őrnagyi rendfokozatban.

Az elszánt, oroszellenes propaganda átfogja az egész hadsereget, az egész országot. Az országban az oroszok visszatérése ellen küzdenek.

Kirgiz fegyveres erőkKirgíziában 300 dollárért megúszható a hadsereg

A tábornokokkal feltöltött kirgiz hadsereg igazából egy – nem teljes értékü – hadosztályból áll. A kirgiz hadsereg egy, a készletekért felelős ezredesének véleménye szerint a kirgiz fegyveres erők „csirkefogók” kezében van, akik eladnak mindent, ami a Szovjetunió felbomlása után az országban maradt. Ennek köszönhetően a tábornokok különböző indokokkal egymás után lépnek ki a hadsereg állományából.

A kirgiz speciális erők képzésében amerikai instruktorok vesznek részt.

Kirgíziában 300 dollár kifizetésével „meg lehet úszni” a szolgálatot.

Moldáv fegyveres erőkMoldova a román „búra” alatt

A moldovai szárazföldi erők és légierő technikai arzenálját az öreg, szovjet haditechnikai eszközök jellemzik. A NATO a maga módján, használt fegyverek, haditechnikai eszközökkel segíti Kisinyovot a hadsereg átfegyverzésében, modernizálásában. A hadseregben szolgálók anyagi megbecsülésének hiánya arra „kényszeríti” a tapasztalt tiszteket, hogy elhagyják a fegyveres erők kötelékét. A román speciális erők egy „búra” alatt tartják a moldovai hadsereget. Ezt az állítást támasztja alá az a tény, hogy a moldovai védelmi minisztérium titkos távközlési ügyekkel foglalkozó részlegén román szakértők dolgoznak.

Adatok a 15 köztársaság fegyveres erőiről

Tádzsik fegyveres erőkTádzsikisztánnak szüksége van a képzett tisztekre

A helikopter-, légvédelmi rakéta ezredek valamint négy dandár jelentik Tádzsikisztán védelmi erejét. Az ország nem igazán részesedett az örökségből: szinte semmit nem kaptak a szovjet hadsereg technikai arzenáljából – 10 aknavetőt és 10 öreg tarackot. A hadsereg tiszti állományának feltöltöttsége mindössze 60%-os. A parancsnoki állomány fele nem rendelkezik magasabb szintü katonai képzettséggel.

Észt védelmi erőkÉsztország harckocsikat bérel

Észtország haditengerészeti flottája mindössze egy korvettből, két parti őrhajóból (naszád) és négy aknakutató naszádból áll. Az ország szárazföldi erői állományába nyolc zászlóalj és tüzérosztály tartozik. Gyakorlatok során, a harcfeladatok kidolgozásához az észt hadsereg időnként Lettországtól bérel harckocsikat. Az állomány tagjainak fizetése nagyon alacsony. Az észtek arra számítanak, hogy térítésmentesen hozzájuthatnak NATO haditechnikai eszközökhöz, miközben megmosolyogják saját hadseregüket, amelyet teljes egészében láthatnak egy parádé keretén belül.

Lett fegyveres erőkLettország légterét mezőgazdasági repülőgépek „védik”

A jelenlegi lett hadseregről egy dolog biztosan elmondható: miniatür. Három oktatási központ, egy tüzérosztály és egy gyalogsági zászlóalj – ez Lettország hadserege, amelynek katonai doktrínája nagyon egyszerü: ellenállást kifejteni saját területen a NATO csapatok megérkezéséig. A fegyveres erők személyi állománytáblája nem feltöltött. A légierő kötelékében mindössze tizenegy kiképzett pilóta található. A harci repülőgépek sorába két „kukuruzinka” („kukacbombázó”) – mezőgazdasági repülőgép tartozik.

A lett hadsereg mindezek mellett részt vesz a nemzetközi müveletekben, hiszen azzal, hogy Irakban és Afganisztánban az Egyesült Államok hadserege mellett tevékenykedik, számíthat a segítségükre.

Az Oroszországgal való partnerségről szóló „lózungok” a NATO számára nem meggyőzőek, így a NATO sikeresen telepít a lett határra „elektromos szemeket és füleket”. Egy dolog azonban nem elhanyagolható: a lett hadsereg egyharmada – orosz nemzetiségü.

Többé-kevésbé hasonló a helyzet az Oroszországgal határos köztársaságok esetében. Azt, hogy hová vezet ez az állapot, az idő fogja megmutatni.

Végül, lássunk egy kis bemutatót a "nagy" Oroszország felfújható haditechnikai arzenáljáról:

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 11. 20., 14:42
Folytatódik az idén meghirdetett Embert a vasra! toborzókampány, amelynek második fázisában a megújuló tüzérséget jelentő PzH 2000 önjáró tüzérségi eszközök leendő kezelőit szólítja meg a Honvédelmi Minisztérium. Erről Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter és dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke beszélt november 16-án, Bakonykútiban.
2023. 10. 31., 14:21
1943. november 5-én az amerikai Sculpin tengeralattjáró kilencedik csendes-óceáni őrjáratára indult Pearl Harborból. Feladata az volt, hogy három társával a Spearfish - sel, a Searavennel és az Apogonnal a félelmetes erőddé kiépített Truk Atoll közelében álljon lesbe és a németektől átvett farkasfalka taktikát alkalmazva lecsapjon a japán hajókra.
2023-11-10 11:24:53
Az elmúlt harminc év legnagyobb hazai gyakorlatán az MH Klapka György 1. Páncélosdandár katonái is megmutatták, hogy jó gazdái a PzH 2000 önjáró lövegeknek. Az alakulat katonái a Bakonyban rengették meg a földet az 55 tonnás vasaikkal.
2023-10-27 11:26:24
„Nincs nemzeti szuverenitás, nincs biztonság és nincs honvédelem jól működő, földi telepítésű légvédelmi rendszerek nélkül” – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a NASAMS légvédelmi rakétarendszer ünnepélyes átadóünnepségén, Győrben, az MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezrednél, október 26-án.
2023-10-09 12:00:02
Magyar-román légi kutató-mentő gyakorlaton vettek részt az MH Kiss József 86. Helikopterdandár katonái. A 2002. október 17-én Aradon megkötött kétoldalú megállapodás alapján évente megrendezett kutató-mentő gyakorlat célja a békeidőszakban bajba jutott katonai légijármű-személyzetek felkutatása és mentése.
2023-10-06 10:14:31
Jövőbemutató, életmentésre alkalmas technológiát mutattak be a 4iG Csoport tagvállalatai – a Vodafone Magyarország és a Rotors & Cams – október 3-án, a Balatonon. A drónos vízimentést az Internet Hungary-n, Magyarország egyik legfontosabb szakmai konferenciáján szemléltették.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 11. 30., 10:06
A helyszín ismét Hollandia, Maastrich közvetlen és kicsit távolabbi környéke, ahol a tiszta, rendezett kisvárosok közterein a háborús relikviák is helyet kaptak és a városkép szerves részei lettek.
2023. 11. 29., 16:38
Megérkezett az új kedvenc a JETfly Webáruházba! Kiváló minőségű softshell dzseki military zöld színben! A termék megrendelhető női és férfi változatban, önmagában vagy felvarrókhoz tépőzárakkal előkészítve!
2023. 11. 29., 13:32
Az Iraki Kiképzés-Biztosító Kontingens 17. váltása közös lövészeten vett részt észt partnereivel november 24-én az Erbil melletti „Satur Areal Gunnery” lőtéren. A közös lövészeten arra is lehetőség volt, hogy a magyar és észt katonák kölcsönösen megismerjék és kipróbálják a két nemzet haderejében rendszeresített lőfegyvereket.
2023. 11. 28., 10:50
Akkreditációs látogatás keretén belül fogadta Kajári Ferenc altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnökének helyettese az új olasz véderő, valamint az új görög véderő-, katonai és légügyi attasét.

  JETfly Magazin

Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Románia exnorvég F-16-osokkal bővíti flottáját. Az első három példány 2023. november 29-én meg is érkezett keleti szomszédunkhoz.