2023. 03. 25. szombat
Irén, Írisz
: 388 Ft   : 362 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A volt szovjet köztársaságok hadseregei napjainkban (2)

Art of WAR  |  2012. 01. 11., 13:55

Az egységes szovjet hadsereg húsz évvel ezelőtt megszűnt és létrejött belőle tizenöt önálló, független hadsereg éppen úgy, mint tizenöt új független köztársaság. A cikk megpróbálja bemutatni; milyen hadseregek jöttek létre az egykori nagy szovjet hadsereg alapjain, milyenekké váltak az önálló fegyveres erők, azokat milyen változások jellemzik napjainkban.

Türmén fegyveres erőkTürkmenisztán dezertőröket hív a rendszerbe

A korábbi Türkesztáni Katonai Körzet szolgált alapul a hadsereg megalakításához. A türkmén hadsereg állományába került haditechnikai arzenál egy része lekonzervált állapotban, a további alkalmazás szempontjából kilátástalan helyzetben várja sorsának alakulását, míg az eszközök nagy részét külföldön értékesítik. Az eladott haditechnikai eszközök helyett a NATO tagállamoktól, valamint Ukrajnától és Fehéroroszországtól szereznek be új eszközöket.

A hadsereg tiszthiánnyal küzd, így az igazi szakértelem kétségkívül nagy gondokat okoz.

Grúz fegyveres erőkGrúzia reméli, hogy a kívánt szinten tudja tartani a hadsereget

Grúziában az itt állomásozó szovjet hadsereg alakulataiból jött létre a grúz fegyveres erők. Napjainkban a grúz hadsereg életében aktív modernizáció figyelhető meg: NATO országokból használt, de alkalmazható fegyverek, haditechnikai eszközök ellenszolgáltatás nélkül érkeznek az országba.

Az ország védelmi költségvetése a „nyugati barátok” segítségével a többszörösére emelkedett. Azonban úgy tünik, hogy a költségnövekedés nem váltotta be a hozzáfüzött reményeket. A 2008 augusztusában lezajlott orosz-grúz háború (dél-oszétiai háború) során az „ijedt grúzok megfutamodtak”, hátrahagyva haditechnikai eszközeiket. Most a NATO és az Egyesült Államok újabb fegyverek kézbesítésével próbálja enyhíteni a veszteségeket.

A grúz hadseregben folyamatosan dolgoznak külföldi szakértők, instruktorok, valamint grúz katonatisztek külföldön kapnak magasabb szintü katonai kiképzést.

Litván fegyveres erőkLitvánia fél az „orosz medvétől”?

A balti államok közül Litvánia rendelkezik a legharcképesebb hadsereggel. Az ország szárazföldi hadereje két gépesített dandárból és két gépesített ezredből áll. A flotta állományába járőrhajók, valamint két tengeralattjáró tartozik.

A litván hadsereg állományában egyre több nő teljesít szolgálatot – köztük hetvenen alezredesi, míg hatan őrnagyi rendfokozatban.

Az elszánt, oroszellenes propaganda átfogja az egész hadsereget, az egész országot. Az országban az oroszok visszatérése ellen küzdenek.

Kirgiz fegyveres erőkKirgíziában 300 dollárért megúszható a hadsereg

A tábornokokkal feltöltött kirgiz hadsereg igazából egy – nem teljes értékü – hadosztályból áll. A kirgiz hadsereg egy, a készletekért felelős ezredesének véleménye szerint a kirgiz fegyveres erők „csirkefogók” kezében van, akik eladnak mindent, ami a Szovjetunió felbomlása után az országban maradt. Ennek köszönhetően a tábornokok különböző indokokkal egymás után lépnek ki a hadsereg állományából.

A kirgiz speciális erők képzésében amerikai instruktorok vesznek részt.

Kirgíziában 300 dollár kifizetésével „meg lehet úszni” a szolgálatot.

Moldáv fegyveres erőkMoldova a román „búra” alatt

A moldovai szárazföldi erők és légierő technikai arzenálját az öreg, szovjet haditechnikai eszközök jellemzik. A NATO a maga módján, használt fegyverek, haditechnikai eszközökkel segíti Kisinyovot a hadsereg átfegyverzésében, modernizálásában. A hadseregben szolgálók anyagi megbecsülésének hiánya arra „kényszeríti” a tapasztalt tiszteket, hogy elhagyják a fegyveres erők kötelékét. A román speciális erők egy „búra” alatt tartják a moldovai hadsereget. Ezt az állítást támasztja alá az a tény, hogy a moldovai védelmi minisztérium titkos távközlési ügyekkel foglalkozó részlegén román szakértők dolgoznak.

Adatok a 15 köztársaság fegyveres erőiről

Tádzsik fegyveres erőkTádzsikisztánnak szüksége van a képzett tisztekre

A helikopter-, légvédelmi rakéta ezredek valamint négy dandár jelentik Tádzsikisztán védelmi erejét. Az ország nem igazán részesedett az örökségből: szinte semmit nem kaptak a szovjet hadsereg technikai arzenáljából – 10 aknavetőt és 10 öreg tarackot. A hadsereg tiszti állományának feltöltöttsége mindössze 60%-os. A parancsnoki állomány fele nem rendelkezik magasabb szintü katonai képzettséggel.

Észt védelmi erőkÉsztország harckocsikat bérel

Észtország haditengerészeti flottája mindössze egy korvettből, két parti őrhajóból (naszád) és négy aknakutató naszádból áll. Az ország szárazföldi erői állományába nyolc zászlóalj és tüzérosztály tartozik. Gyakorlatok során, a harcfeladatok kidolgozásához az észt hadsereg időnként Lettországtól bérel harckocsikat. Az állomány tagjainak fizetése nagyon alacsony. Az észtek arra számítanak, hogy térítésmentesen hozzájuthatnak NATO haditechnikai eszközökhöz, miközben megmosolyogják saját hadseregüket, amelyet teljes egészében láthatnak egy parádé keretén belül.

Lett fegyveres erőkLettország légterét mezőgazdasági repülőgépek „védik”

A jelenlegi lett hadseregről egy dolog biztosan elmondható: miniatür. Három oktatási központ, egy tüzérosztály és egy gyalogsági zászlóalj – ez Lettország hadserege, amelynek katonai doktrínája nagyon egyszerü: ellenállást kifejteni saját területen a NATO csapatok megérkezéséig. A fegyveres erők személyi állománytáblája nem feltöltött. A légierő kötelékében mindössze tizenegy kiképzett pilóta található. A harci repülőgépek sorába két „kukuruzinka” („kukacbombázó”) – mezőgazdasági repülőgép tartozik.

A lett hadsereg mindezek mellett részt vesz a nemzetközi müveletekben, hiszen azzal, hogy Irakban és Afganisztánban az Egyesült Államok hadserege mellett tevékenykedik, számíthat a segítségükre.

Az Oroszországgal való partnerségről szóló „lózungok” a NATO számára nem meggyőzőek, így a NATO sikeresen telepít a lett határra „elektromos szemeket és füleket”. Egy dolog azonban nem elhanyagolható: a lett hadsereg egyharmada – orosz nemzetiségü.

Többé-kevésbé hasonló a helyzet az Oroszországgal határos köztársaságok esetében. Azt, hogy hová vezet ez az állapot, az idő fogja megmutatni.

Végül, lássunk egy kis bemutatót a "nagy" Oroszország felfújható haditechnikai arzenáljáról:

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 02. 23., 15:10
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
2023. 02. 15., 09:21
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
2023. 02. 14., 09:11
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
2023. 02. 09., 10:25
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
2023-02-02 13:50:19
Toborzóbuszokkal gazdagodik a Magyar Honvédség eszközállománya. Tíz darab Iveco Daily 35S16 típusú járművet adtak át az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) részére január 31-én az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) Újszász utcai objektumában.
2023-01-27 09:56:50
Hideg is, látni is alig lehet a felszín alatt, de a muszáj nagy úr. Márpedig gyakorolni muszáj még téli körülmények között is, éppen ezért hódítják meg évről-évre a csongrádi Holt-Tisza olykor fagyott, máskor „csak” roppant hideg vizét az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred katonabúvárai.
2023-01-20 13:31:49
Az I. világháborút megelőző évtizedekben az egyre erősödő Németország hatalmas erőfeszítéseket tett, hogy egyenrangú világhatalommá váljon a fénykorát élő Brit Birodalommal. Versengésük egyik legfőbb színtere a haditengerészet volt, így a német mérnökök tudásuk legjavát beleadva, kiváló hadihajók sorát alkották meg.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 03. 24., 10:45
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
2023. 03. 23., 12:52
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.
2023. 03. 20., 13:40
Az MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred képességei fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlenek azok a technikai eszközök, amelyek a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül folyamatosan érkeznek az ezredhez.
2023. 03. 20., 13:15
Az Airbus érkezése várostörténeti jelentőséggel bír, a város gazdasága új szintre lépett.

  JETfly Magazin

Újabb friss hír az L-39NG kapcsán, hiszen az Aero Vodochody repülőgépgyár új gyártósort indított az új kiképző repülőgép számára. Az összeszerelő soron a repülőgép törzsét szerelik össze, a termelési kapacitása a tervek szerint évente legfeljebb 24 darab lesz és több mint 100 embert fog foglalkoztatni.