Kuba 2012 novemberében az utóbbi három év legnagyobb hadgyakorlatát fogja végrehajtani. A gyakorlat a „Bastion Hadművelet” elnevezést kapta és ez lesz az első megmérettetése Leopoldo Cintra Frias tábornoknak, akit Julio Casas Regueiro tábornok 2011. szeptember 3-án bekövetkezett halála után neveztek ki a védelmi miniszteri posztra.
A „Bastion Hadmüvelet” nevü gyakorlatok általában egybeestek az Egyesült Államokban zajló eseményekkel, általában az elnökválasztással.
Az első gyakorlatra 1980 novemberében – amikor a két ország között nagyon feszült volt a viszony ‑ került sor azok után, hogy az Egyesült Államokban Ronald Reagent megválasztották elnökké. Hasonló jellegü és méretü gyakorlatot hajtott végre Kuba 1983-ban, 1986-ban, 2004-ben és 2009-ben is.
Kuba védelmi stratégiájának legfőbb jellemzője a lakosság mozgósítása egy esetleges amerikai támadás esetén és kislétszámú, mobil egységekkel megvédeni a kommunista szigetet az amerikai agressziótól.
A Forradalmi Fegyveres Erők (Fuerzas Armadas Revolucionarias, FAR) erői a szigetország nyugati, középső és keleti részén állomásoznak és mintegy 50.000 főt számlálnak.
A kubai hadsereg további részét képezi a többszázezer fős tartalékos állomány valamint az a mintegy egymillió férfi és nő akik szárazföldi kiképzésben részesülnek.
A Szovjetunió – Kuba legfőbb támogatója – széthullása után az ország elsősorban financiális gondok miatt csökkentette a hadsereg létszámát.
Az 1980-as évek végén a gazdasági nehézségek ellenére is mintegy négyszázezer kubai katona vett részt különböző konfliktusokban – elsősorban Afrikában – a Szovjetunió és más szocialista kormányok támogatásával.
"Kuba korszerüsítette hadseregét"